درگیری‌های مذهبی در سریلانکا و اعلام منع آمد و شد

سیاسی

پلیس سریلانکا از گاز اشک‌آور و اعمال منع آمد و شد در دو شهر ساحلی این کشور برای پایان دادن به درگیری‌ها میان مسلمانان و بودایی‌ها استفاده کرده و در مناطق جنوبی مقررات منع آمد و شد به اجرا گذاشت. .

پلیس سریلانکا از گاز اشک‌آور و اعمال منع آمد و شد در دو شهر ساحلی این کشور برای پایان دادن به درگیری‌ها میان مسلمانان و بودایی‌ها استفاده کرده و در مناطق جنوبی مقررات منع آمد و شد به اجرا گذاشت. .

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری الجزیره، پلیس سریلانکا اعلام کرد که برای جلوگیری از تهدید خشونت‌های مذهبی گسترده‌تر دست به اقدام و مداخله زده است.

پلیس روز یکشنبه اعلام کرد که در الوتگاما و بروالا که محل اصلی سکونت مسلمانان است پس از وقوع درگیری و احتمال گسترش آن به سایر نواحی، منع آمد و شد اعلام کرده است.

سخنگوی پلیس سریلانکا نیز اعلام کرد، درگیری‌ها زمانی آغاز شد که یک گروه به رهبری راهبان بودایی تلاش کردند تا در این ناحیه که در اختیار مسلمانان است، راهپیمایی به راه بیندازند.

مسلمانان در سریلانکا که جمعیت بودایی در آن غالب است، جمعیت اقلیت را تشکیل می‌دهند.

این مقام مسئول پلیس افزود: منع آمد و شد برای کنترل بر اوضاع اعلام شد و در نواحی اطراف نیز برای جلوگیری از انتشار و گسترش درگیری‌ها این منع آمد و شد نیز اعمال شده است.

حلمی احمد، سخنگوی شورای مسلمانان سریلانکا گفت، برخی بودایی‌ها به عمد مسلمانان را هدف قرار می‌دهند اما متاسفانه پلیس قادر نیست از اقلیت‌ها دفاع کند.

درگیری‌ها میان اشخاص و افراد به خشونت‌های فرقه‌ای و مذهبی کشانده می‌شود. بودایی‌های افراطی به رهبری بودو بالاسنا، مسلمانان را مورد حمله قرار می‌دهند و علی‌رغم منع آمد و شد درگیری‌ها همچنان ادامه دارد.

گزارش‌هایی از تعداد قربانیان و تلفات این درگیری‌ها در دست نیست اما ده‌ها تن مجروح شده‌اند.

ماهیندا راجاپاکسه، رئیس‌جمهوری سریلانکا هم‌اکنون در بولیوی و برای شرکت در نشست گروه 77 به سر می‌برد، خواستار خویشتنداری شد و قول داد که دولت به هیچکس اجازه نمی‌دهد تا به اجرای قانون با توجه به تمایلات خود بپردازد.

وی افزود: تحقیقات در این باره صورت می‌گیرد.

این خشونت‌ها و درگیری‌ها چند هفته پس از آن به وقوع پیوست که قانونگذاران مسلمان از رئیس‌جمهوری این کشور خواستند تا از جامعه اقلیتشان در مقابل عناصر افراطی بودایی که مقصر حملات اخیر هستند، حمایت کند.

راجاپاکسه که خود یک بودایی است ژانویه گذشته میلادی به راهبان هشدار داده بود تا به تحریک و تشویق خشونت‌های فرقه‌ای و مذهبی دست نزنند.

انتهای پیام

کد N339970