عوض حیدرپور: غرب تلاش می‌کند فضای مذاکرات هسته‌ای را یک طرفه کند

سیاسی

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شواری اسلامی گفت: چالش بزرگ ایران با 1+5 در مرحله نهایی توافقات ژنو مقابله با زیاده خواهی‌های طرف غربی و تمرکز بر امتیاز ندادن به آن‌ها است؛ چرا که غربی‌ها تلاش می‌کنند با طرح موضوعات جانبی فضای مذاکرات را از حالت منطقی به فضای یک طرفه تبدیل کنند.

عوض حیدرپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار‌کرد: ایران در مذاکرات هسته‌ای موسوم به ژنو 5 به دنبال ایجاد یک چارچوب صحیح پیرامون بحث‌های فنی و حقوقی است تا از این طریق به یک توافق جامع هسته‌ای به نفع خود دست یابد.

نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در مذاکرات هسته‌ای هر کلمه بار حقوقی خاص خود را دارد، تصریح‌ کرد: زمانی که طرفین مذاکره کننده بر سر یک توافق بین المللی نمی‌توانند از طریق بحث‌های گروهی به یک نتیجه مشترک با یکدیگر دست یابند سعی می‌کنند با پناه آوردن به مذاکرات دو طرفه پیش از بحث‌های گروهی بر سر میز مشترک مذاکره به یک مفهوم مشترک از موضوع دست یابند.

وی گفت: همان گونه که ایران در روزهای گذشته با سران تیم دیپلماسی آمریکا مذاکره کرده در برنامه‌های آتی خود مذاکره با کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس نیز مذاکراتی را به منظور نزدیک کردن نقاط مشترک سیاست‌های خود با اعضای 1+5 و دسترسی به یک فهم مشترک خواهد داشت.

عضو کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شواری اسلامی درباره حضور "ویلیام برنز" ملقب به مرد پنهان سیاست خارجی دولت آمریکا در مذاکرات هسته‌ای، خاطر‌نشان‌کرد: ویلیام برنز سیاست مدار خبره و کار کشته‌ای است که به علت اشراف به موضوعات خاورمیانه به عنوان "شخصیت سایه" سیاست خارجی آمریکا شناخته می‌شود و با توجه به پیچیدگی مسئله هسته‌ای ایران و عمق اختلافات با 1+5 در خصوص استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای او می‌تواند فردی گره گشا بر سر مناقشه هسته‌ای ایران باشد و از قرارگیری موضوع هسته‌ای ایران در بن بست مذاکرات روبه رو جلوگیری کند.

حیدر پور در بیان تحلیل خود از ادعای تیم دیپلماسی آمریکا از این موضوع که دست خالی میز مذاکرات را ترک نمی‌کنیم، اظهارکرد: این ادعای آمریکایی‌ها به معنای رام شدن آن‌ها نیست بلکه نشان دهنده تغییر شکل سیاست آن‌ها است چرا که 1+5 عدم اعتماد خود به برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران را زمانی ثابت کرد که بر سر میز مذاکره موضوع بحث را از مسئله هسته‌ای به مسائل تسلیحاتی و توان نظامی ایران کشاند.

وی با اشاره به حرکت منطقی ایران در چارچوب NPT و قوانین آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای تاکید ‌کرد: تیم مذارکره کننده 1+5 در بسیاری از موارد پای خود را خارج از منطق مذاکرات عرف هسته‌ای گذاشته است و با مطرح کردن موضوعات حاشیه‌ای و ملی قصد هدایت مذاکرات به سمت و سوی زیاده خواهی‌های طرف‌های خود را داشته است.

نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی افزود: دولت آمریکا برای تیم دیپلماسی خود سقفی از خواسته‌ها را تعیین کرده و سعی آن‌ها بر این است که با چانه زنی در مذاکرات به حداکثر زیاده خواهی‌های ناحق خود دست یابند و اگر هم بر سر میز مذاکرات نتوانستند به سقف حداکثری مورد نظر خود برسند با هدایت بحث‌ها بر سر میزان غنی سازی نیروگاه‌های هسته‌ای چارچوب‌های نهایی مذاکرات را با توجه به نظر خود تنظیم کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شواری اسلامی خاطر‌نشان‌کرد: چالش بزرگ ایران با 1+5 در مرحله نهایی توافقات ژنو مقابله با زیاده خواهی‌های غربی و تمرکز بر امتیاز ندادن به آن‌ها است چرا که غربی‌ها تلاش می‌کنند با طرح موضوعات جانبی فضای مذاکرات را از حالت منطقی به فضای یک طرفه تبدیل کنند.

انتهای پیام

کد N339956