امیرعبداللهیان : توسعه روابط با آفریقا سیاست اصولی ایران است

حسين اميرعبداللهيان,معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه,آفريقا

معاون وزیر امور خارجه با تاکید بر توسعه روابط با کشورهای آفریقایی به عنوان سیاست قطعی و اصولی جمهوری اسلامی ایران گفت: این روابط تحت تاثیر شرایط و فراز و فرود‌ها هرگز قرار نمی‌گیرد.

معاون وزیر امور خارجه با تاکید بر توسعه روابط با کشورهای آفریقایی به عنوان سیاست قطعی و اصولی جمهوری اسلامی ایران گفت: این روابط تحت تاثیر شرایط و فراز و فرود‌ها هرگز قرار نمی‌گیرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امیر عبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه‌ کشورمان در مراسم بیستمین سالگرد آزادی آفریقای جنوبی که صبح امروز با حضور وزیر خارجه‌ این کشور، شهین‌دخت مولاوردی معاون رئیس جمهور، سخنگوی ریاست جمهوری آفریقای جنوبی سفیر این کشور در تهران در دفترمطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه برگزار شد، گفت: آفریقای جنوبی سالها در گذشته بار سنگین استعمار را بر دوش داشته و توانسته با ایمان و تلاش آن را کنار بگذارد. فروپاشی آپارتاید نه تنها یک پیروزی برای آفریقای جنوبی است بلکه برای ملت‌های جهان است.

وی ادامه داد: ثبات سیاسی در آفریقای جنوبی در دو دهه گذشته و رای قاطع آنها در انتخابات اخیر حاکی از درک بالای سیاسی و نخبگان ملت آفریقای جنوبی و انتظام عملی برای حل مسائل از طریق گفت‌وگو و رهبری حاکمانه‌ رئیس جمهور این کشور در اداره‌ کشور است.

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: ایران بر ایجاد همکاری‌های مناسب ، اصولی و پایدار با کشور آفریقای جنوبی تلاش کرده است و حمایت از مواضع کشورهای آفریقایی و گسترش همکاری‌ها از اهداف اصولی ما بعد از انقلاب است. ایران همواره از روند دموکراسی در این کشور و ایفای نقش مردم در تعیین سرنوشت خود در انتخابات مختلف حمایت کرده است.

امیرعبداللهیان افزود: جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب روابط خود را با رژیم غیر انسانی آپارتاید قطع کرد و پس از فروپاشی این رژیم در سال 1993 اقدام به از سر گیری روابط با آفریقای جنوبی به رهبری ماندلا کرد. سفر وزیر خارجه‌ آفریقای جنوبی آغازی مجدد برای روابط دوستانه و استفاده شایسته از ظرفیت‌های موجود در روابط دو جانبه است.

وی با تاکید بر مناسبات عمیق و دامنه دار جمهوری اسلامی با کشورهای آفریقایی خاطر نشان کرد: حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان همواره در این زمینه تاکید داشته‌اند که رشته‌های انس و الفت با کشورهای آفریقایی محکم و استوار ساخته و سطح همکاری‌های دو جانبه را پایدارتر کنیم.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به برگزاری یازدهمین کمیسیون مشترک میان ایران و آفریقای جنوبی در سال گذشته گفت: برگزاری این کمیسیون پس از یک وقفه 5 ساله و افزایش رفت و آمدها مانند دیدار علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی از آفریقای جنوبی در ماه فوریه و حضور وزیر خارجه‌ی آفریقای جنوبی در مراسم تحلیف بیانگر عزم و اراده جدی رهبران در توسعه‌ی روابط است.

انتهای پیام

کد N339944