دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان/

عبدالله خواستار تعلیق فعالیت رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات شد

آسیا اقیانوسیه

یکی از نامزدهای انتخاباتی در دور دوم بر لزوم تعلیق فعالیت رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رسانه های افغان گزارش دادند که دکتر عبدالله عبدالله نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در گفتگو با خبرنگاران در کابل خواستار تعلیق فعالیت "ضیاء الحق امرخیل" رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات شد.

وی همچنین برآورد کمیسیون از مشارکت بیش از هفت میلیون نفر را غیر منطقی خواند و گفت فکر نمی کنم که مشارکت حتی در سطح دور اول انتخابات بوده باشد.

عبدالله با تاکید بر لزوم انجام تحقیقات فوری در این زمینه گفت امرخیل متهم به تقلب است و دیگر نمی‌ شود به او اعتماد کرد.

عبدالله همچنین سطح تقلب در انتخابات دور دوم را بالا توصیف کرد و گفت گزارشهایی را در زمینه بروز تقلب و پرکردن صندوق‌ ها از مناطق مختلف افغانستان را در اختیار دارد.

عبدالله گفت در بخشهایی از افغانستان به ناظرانم اجازه حضور در مراکز رای‌ گیری داده نشده و شماری از آنها هم اکنون در زندان هستند.

وزارت کشور افغانستان نیز از تعیین هیئتی برای بررسی اتهام تقلب ضیاء الحق امرخیل رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات خبر داد.

پلیس کابل اعلام کرد رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات متهم شده که در پی انتقال دو خودروی حامل لوازم انتخابات به مکان نامعلوم بدون هماهنگی با مقامات امنیتی و محاسبه آرا برای نامزدی خاص شده است.

این درحالیست که ضیاءالحق امرخیل ضمن رد این اتهامات دلیل اقدامش  را کمبود تعرفه رای دهی به مناطق مورد نظر معرفی کرده است که همین موضوع باعث شده تا حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان خواستار تحقیق در این باره شود.

بر اساس نتایج انتخابات پنجم آوریل عبدالله عبدالله 45 درصد از هفت میلیون آرا و اشرف غنی احمدزی 31.6 درصد آرا را کسب کرد. رای گیری دور دوم انتخابات روز گذشته تا ساعت 16 ادامه داشت.

بیش از 12 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن بودند که 35 درصد از آنها را زنان تشکیل دادند. نتایج اولیه دور دوم انتخابات روز دوم جولای و نتیجه نهایی 22 جولای اعلام می شود.