با حضور وزیر اطلاعات صورت می گیرد؛

رونمایی از کتاب آیت الله فاضل لنکرانی به روایت اسناد ساواک

سیاست داخلی

حجت الاسلام و المسلمین علوی وزیر اطلاعات و آیت الله حسینی بوشهری سخنرانان این مراسم است/ رونمایی این کتاب پنج شنبه این هفته ساعت 9 و 30 دقیقه صبح در مرکز فقهی ائمه اطهار قم می باشد.

ایلنا: کتاب آیت الله العظمی محمد فاضل لنکرانی به روایت اسناد ساواک منتشر می شود.

به گزاش خبرنگار ایلنا در قم، قاسم تبریزی، پژوهشگر تاریخ معاصر، در نشست خبری پیش از ظهر امروز که در مرکز فقهی ائمه اطهار قم برگزار شد، خبر از رونمایی کتابی با عنوان روایت اسناد ساواک از آیت الله فاضل لنکرانی داد.

وی با اشاره به اینکه در تاریخ هشت نوع سند داریم، عنوان کرد: اسناد اطلاعاتی امنیتی که از ساواک به دست آمده است، جزء این هشت سند می باشد.

تبریزی ادامه داد: سیستم های اطلاعاتی و امنیتی برای ضرورت خود این سازمان است و به منظور کارهای کاربردی و راهبردی تهیه می شود؛ این اسناد هیچوقت به صورت علنی نمی باشد و اکثر آن ها در کتب تاریخی هم ذکر نشده است.

این پژوهشگر تاریخ معاصر با بیان اینکه پس از سقوط رژیم پهلوی صاحب 50 میلیون برگ سند شدیم، خاطر نشان کرد: اکثر این اسناد مربوط به دربار پهلوی بود و مربوط به اواخر سال 35 تا 57 می باشد و ما این اسناد را به چهار دسته تقسیم کردیم که یکی از آن ها رجال و شخصیت های انقلاب اسلامی ایران می باشند.

وی ابراز کرد: از جمله رجال انقلاب اسلامی که اسناد آن ها به صورت کتاب منتشر شده است، می توان به کتب آیت الله سید محمد هادی میلانی، آیت الله گلپایگانی، آیت الله مرعشی نجفی که این سه شخصیت بزرگ کتاب هایشان در سه جلد منتشر شده است و پس از آن کتاب های آیت الله بهاء الدینی، آیت الله شیرازی و هم اکنون نیز کتاب آیت الله فاضل لنکرانی که در یک جلد منتشر شده است.

تبریزی یادآور شد: زمان طاغوت و درعین حال که ساواک ایجاد رعب و وحشت کرده بود اطلاعیه ها را جمع آوری می کرد، مراجع بزرگوار از جمله آیت الله فاضل لنکرانی منتظر عقب نشینی آن ها نبودند و کارهای خود را انجام می دادند.

وی تصریح کرد: انتشار این کتاب بدان معنا نیست که تمام اسناد ساواک از آیت الله فاضل همین است و مطمئنا اطلاعات جمع آوری شده ساواک از مراجع بیشتر بوده است.

این پژوهشگر تاریخ معاصر بااشاره به شخصیت آیت الله فاضل لنکرانی، گفت: ایشان رابطه خوبی با سید مصطفی خمینی(ره) داشتند و همشه سعی کردند از لحاظ فکری و چیزهای دیگر، راه امام(ره) را در پیش بگیرند و از رهنمود هایش استفاده کنند.

تبریزی اظهار داشت:: پس از انقلاب وفات آیت الله حکیم، جمعی از علما با ارسال بیانیه ای، از کسانی که مقلد ایشان بودند خواستند مقلد امام خمینی(ره) شوند وآیت الله فاضل لنکرانی جزء اولین کسانی بود که این بیانیه را صادر کرد.

در این نشست، حجت الاسلام سید جواد نور موسوی، از پژوهشگران و محققان حوزه علمیه نیز به ایراد سخن پرداخت و در رابطه با مراسم رونمایی این کتاب گفت: مراسم رونمایی کتاب آیت الله العظمی محمد فاضل لنکرانی به روایت اسناد ساواک، روز پنج شنبه این هفته مورخ 29/3/93، ساعت 9 و 30 دقیقه صبح در سالن همایش های مرکز فقهی ائمه اطهار قم برگزار می شود.

وی پیرامون سخنرانان این مراسم گفت: حجت الاسلام والمسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات و آیت الله حسینی بوشهری مدیرحوزه های علمیه کشور از سخنرانان این مراسم هستند و در مراسم رونمایی از کتاب آیت الله العظمی محمد فاضل لنکرانی به روایت اسناد ساواک حضور دارند.

کد N339640