سودان یکی از رهبران اپوزیسیون را آزاد کرد

مقام‌های سودان به منظور کاهش تنش‌های سیاسی پیش از انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی سال آتی میلادی، یکی از رهبران اپوزیسیون این کشور را آزاد کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، صادق المهدی، رهبر اپوزیسیون سودان پس از آنکه گفت، دولت علیه غیرنظامیان در منطقه دارفور دست به اقدامات خشونت‌آمیز زده، در اواسط مه سال جاری میلادی دستگیر و به متزلزل کردن قانون اساسی متهم شد؛ اتهامی که می‌توانست منجر به حکم اعدام شود.

یاسر یوسف، وزیر اطلاع‌رسانی سودان گفت، آزادی المهدی در حیطه یک چهارچوب قانونی صورت گرفته است.

وی از گفتن جزئیات بیشتر امتناع کرد.

المهدی، نخست وزیر پیشین سودان و رهبر حزب "امه" است که اصلی ترین مخالف عمر حسن البشیر، رئیس‌جمهوری این کشور محسوب می‌شود.

بازداشت وی اعتراضات یک هفته‌ای طرفدارانش را به همراه داشت. عمر حسن البشیر اوایل سال جاری میلادی به منظور کاهش اعتراضات نسبت به نحوه رسیدگی دولت به منطقه دارفور خواستار برگزاری مذاکرات ملی شد اما حزب "امه" در پی دستگیری المهدی این مذاکرات را لغو کردند.

رهبر حذب "کنگره" یکی دیگر از احزاب مخالف سودان نیز اوایل ماه جاری میلادی به دلیل انتقاد از اقدامات خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی در دارفور دستگیر شده است.

المهدی پس از آزادی در مقر حزب "امه" گفت: این حزب باید پیش از تصمیم‌گیری در مورد از سرگیری مذاکرات ملی با دولت به نقطه نظرات تمامی احزاب درگیر گوش دهد.

وی افزود: موضع ما همیشه حفاظت از عدالت و درستکاری بوده است.

حامیان المهدی فریاد سردادند: صدای صادق المهدی صدای ملت و صدای امید است.

سودان قرار است آوریل سال آتی میلادی انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی برگزار کند. البشیر با وجود شورش‌های گاه به گاه، تحریم‌های تجاری آمریکا، کودتا و ادعانامه دادگاه جرائم بین‌الملل در خصوص اتهام طراحی نسل‌کشی و دیگر جرائم جنگی در دارفور 25 سال است که زمام امور کشور را بدست دارد.

براساس آمارهای سازمان ملل در جریان 11 سال درگیری میان دولت شورشیان در منطقه دارفور 300 هزار تن کشته و دو میلیون تن دیگر بی‌خانمان شده‌اند.

انتهای پیام

کد N339598