آتش بس میان حوثی ها و ارتش یمن شکسته شد

آتش بس

تهران - ایرنا - درگیری میان ˈحوثی هاˈ و نیروهای دولتی یمن پس از 11 روز آتش بس، از دیروز (یکشنبه) از سر گرفته شد.

به گزارش خبرگزاری ˈفرانسهˈ، درگیری های جدید در استان شمالی ˈعمرانˈ آغاز و در نتیجه آن یک جاده مواصلاتی که این استان را به ˈصنعا پایتختˈ یمن متصل می کرد، مسدود شد.

این گزارش افزود: تنش میان طرفین که به گفته برخی منابع مطلع در آن از سلاح های سنگین استفاده شد، به استان صنعا نیز سرایت کرده است.

خبرگزاری فرانسه در خصوص تلفات احتمالی این درگیری اطلاعاتی ارایه نکرد.

مقامات دولت و نمایندگان گروه حوثی موسوم به ˈنصراللهˈ، با میانجی گری سازمان ملل متحد در تاریخ چهارم ژوئن (14 خرداد) در زمینه آتش بس در استان عمران به توافق رسیده بودند.

در این توافق تصریح شده بود که طرفین از تقویت نیروهای نظامی در منطقه خودداری کنند و اجازه دهند مسیر میان استان عمران و صنعا بازگشایی شود. افزون بر این، به موجب این آتش بس قرار بود ناظران نظامی بی طرف به منطقه اعزام شوند.

این گزارش افزود: گروه حوثی مظنون به تلاش برای گسترش نفوذ خود در یمن از مناطق کوهستانی شمال به مناطق نزدیک صنعا است.

این گروه معتقد است که طرح اصلاحاتی که به دنبال ˈمذاکرات ملیˈ در فوریه (بهمن/اسفند) گذشته و به عنوان بخشی از انتقال سیاسی در این کشور تصویب شد، یمن را به دو قسمت فقیر و مرفه تقسیم خواهد کرد.

حوثی ها از سال ها قبل از سرنگونی رژیم ˈعلی عبدالله صالحˈ دیکتاتور سابق یمن در سال 2012، در تلاش برای احیای حقوق سیاسی خود با دولت مرکزی در مبارزه بوده است.

خاورم**9156**1651
کد N339574