سنگاپور واکسن تب دنگی می سازد

تب دنگی,سنگاپور

کوالالامپور – ایرنا – یک شرکت داروسازی سنگاپوری روز دوشنبه مدعی است که موفقیت هایی در ساخت واکسن تب دنگی به دست آورده و می تواند این واکنس را پایان سال آینده میلادی تولید کند.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای روزنامه استریت تایمز سنگاپور، شرکت داروسازی ˈگوئیلامائو لئوریˈ مدعی است که احتمالا این واکنس نخستین واکسن تب دنگی در جهان خواهد بود.

ˈسانوفی پاستورˈ مدیر این شرکت داروسازی اعلام کرد که موفقیت آزمایش های کلینیکی به منظور اطمینان از تاثیر این واکنس در نشست دو روزه تب دنگی در فیلیپین بررسی می شود.

این نشست اواخر هفته جاری در شهر آنجلس فیلیپین برگزار خواهد شد.

این واکسن اکنون بر روی جمعیت های مختلفی در کشورهای تایلند، مالزی، اندونزی و چند کشور آمریکای لاتین آزمایش شده و نتایج نهایی آنها در حال تجزیه و تحلیل نهایی است.

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی تب دنگی یکی از بیماری های واگیر است که در 100 کشور جهان شیوع دارد و از هر 10 نفر یک نفر در خطر ابتلا به این نوع بیماری است.

بیش از دو سوم از موارد تب دنگی مربوط به آسیا است که بیشترین آن نیز به منطقه جنوب شرق آسیا تعلق دارد.

این بیماری از طریق پشه ای به نام آئدس به انسان منتقل می شود. این پشه که به ببر آسیایی مشهور است در مناطق استوایی جهان به ویژه آسیای جنوب شرقی از جمله مالزی وجود دارد.

تب دنگی اخیرا در این منطقه بویژه مالزی گسترش زیادی یافته و تلفات انسانی زیادی برجای گذاشته است.

علائم این بیماری سردرد، کمردرد و پشت درد، تب معمولا شدید و در برخی موارد خارش و جوش در قسمت های مختلف بدن است. بیمار بایستی فورا در بیمارستان مداوا شود در غیر این صورت امکان مرگ وی زیاد است.

تب دنگی عفونتی است که توسط ویروس دنگی ایجاد می شود. پشه ها عوامل منتقل کننده (یا پخش کننده) این ویروس هستند.

تب دنگی به عنوان ˈتب استخوان شکنˈ نیز شاخته می شود، چرا که به دلیل درد شدید حاصل از آن بیمار تصور می کند استخوان هایش در حال شکستن هستند.

در مالزی از ابتدای سال جاری تا 10 ژوئن ( 11 دی ماه سال گدشته تا 20 خرداد امسال) 75 مرگ ناشی از تب دنگی گزارش شده که این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته سه برابر است.

وزارت بهداشت مالزی نرخ افزایش این بیماری در مالزی را 241 درصد اعلام کرده است.

آساق**د.م**1611
کد N339492