امانی: ایران به دنبال تقویت روابط با مصر است

ايران,مصر

رییس دفتر حافظ منافع کشورمان در قاهره تاکید کرد که ایران در چارچوب اجرای سیاست‌ خارجه ثابت خود، به دنبال تقویت روابط خوب با مصر است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) مجتبی امانی در سخنانی در مراسم تودیع خود که در محل اقامتش در قاهره و با حضور تعدادی از سفرای کشورها، شخصیت‌های دینی و رسانه‌ای مصر برگزار شد، گفت که کشورش آماده ایجاد صفحه جدیدی در روابط دو کشور در همه زمینه‌ها است.

وی با اشاره به سفر اخیر حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران برای حضور در مراسم تحلیف عبدالفتاح السیسی، رییس جمهور جدید مصر به عنوان نماینده حسن روحانی، رییس جمهور ایران به پیام دوستانه روحانی به السیسی اشاره کرد و افزود که ما از جایگاه مصر در تاریخ در ایجاد تمدن، فرهنگ و نقش آن در دستاوردهای بشری مطلعیم.

بنابر گزارش البوابه نیوز، وی گفت که اطمینان دارد مصری‌ها با هر اندیشه‌ای که باشند، بعد از انقلاب‌شان و رهایی از روزگار تعصب‌گرایی می‌توانند در برابر چالش‌ها بایستند و با وحدت مردمی و اداره‌ حکیمانه کشور بر روزگار دشوار خود فائق آیند.

رییس دفتر حافظ منافع کشورمان تاکید کرد که ایران با همه توانش به روند پیشرفت در مصر کمک خواهد کرد و همه توانمندی‌هایش را در اختیار برادران مصری‌اش قرار خواهد داد.

وی افزود که روابط مستحکم و برادرانه میان ملت‌های ایران و مصر و اشتراکات دو کشور در همه زمینه‌های تاریخی، فرهنگی و دینی قدرت این دو کشور را غیر قابل رقابت خواهد کرد و خواسته‌های دو ملت را محقق می‌سازد.

امانی گفت که نمی‌تواند تاسف خود را از شنیدن گاه و بی‌گاه برخی مواضع مذهبی و طایفه‌گرایی که موجب کینه‌ورزی میان شیعه و سنی و اسلام و مسیحیت می‌شود، پنهان کند.

وی گفت: از الازهر شریف نیز انتظار داریم که با توجه به وجود اندیشه‌های مخرب تندروها، تسامح را در کشور تشویق و گام‌هایی را در جهت نزدیکی میان مذاهب بردارد.

امانی ادامه داد که ایران و رهبری آن خود را از پیشگامان پروژه‌های تقریب میان مذاهب و دوری از فتنه‌انگیزی‌های طایفه‌ای می‌داند و این را می‌توان در فتوای امام خمینی (ره) و علمای شیعی در حرام دانستن اهانت به نمادهای اهل سنت دید. هم‌چنین ایران نسخه‌ای از این فتواها را برای صاحبنظران فرستاده است.

انتهای پیام

کد N339467