تاکید بان کی مون بر مسئولیت خطیر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

آسیا اقیانوسیه

دبیرکل سازمان ملل با تبریک برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، بر مسئولیت خطیر کمیسیون مستقل انتخابات این کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، "بان کی مون" دبیر کل سازمان ملل گفت مشارکت شهروندان افغانی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری کشورشان نشانگر تعهد آن ها برای تعیین سرنوشت کشورشان است. در بیانیه ای که در این رابطه از سوی سازمان ملل منتشر شد بان کی مون وظیفه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان را شمارش بی طرفانه و شفاف آرا و اعلام نتیجه در زمان معین دانست.

بر این اساس حضور زنان و مردان افغانی در حوزه های رای گیری در سراسر کشور دستاورد مهمی برای انتقال قدرت به روش دموکراتیک به شمار می رود. در این بیانیه همچنین از کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان خواسته شده به شکایات مطرح شده در مورد تخلفات انتخاباتی به طرزی موثر رسیدگی کند.

این در حالی است که برگزاری انتخابات روز گذشته افغانستان با استقبال سازمان های بین المللی و شماری از کشورها مواجه شده است. دولت های آمریکا و انگلیس ضمن استقبال از حضور شجاعانه مردم افغانستان در این رای گیری، از تلاش نیروهای امنیتی این کشور برای تامین امنیت انتخابات تقدیر کردند. همچنین دولت پاکستان ضمن موفقیت آمیز خواندن این انتخابات، آن را به دولت و مردم افغانستان تبریک گفت.