شمخانی:

بستر شکل‌گیری داعش سیاست "ارتش‌های باز" آمریکاست

دولت

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به برخی اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های غربی درباره احتمال همکاری ایران و آمریکا در بحران عراق افزود: این موضوعات کارکرد جنگ روانی داشته و کاملا غیرواقعی است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی عصر یک‌شنبه درباره آخرین تحولات عراق گفت: آمریکا در چارچوب اجرای سیاست ایجاد ارتش‌های باز، بستر شکل‌گیری و رشد گروه‌های مسلح تررویستی مشابه داعش را فراهم کرده است.

به گزارش گروه ایلنا، علی شمخانی با اشاره به همکاری‌های مالی، اطلاعاتی و لجستیکی برخی متحدان آمریکا در اجرای این سیاست افزود: ایجاد رعب، بی‌ثباتی و مقابله مسلحانه و خشن با خواست و اراده مردم که در قالب انتخابات آزاد برای تعیین سرنوشت کشورها رقم می‌خورد از اهداف اصلی آمریکا در پیگیری سیاست ارتش‌های باز است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر نقش گروه فرماندهان جنایتکار بعثی در هدایت عملیاتی گروهک داعش اظهار کرد: استفاده از افراط‌گرایان خشن برای اعمال اراده آمریکا در برابر خواست و اراده مردم عراق و سوریه ضمن آن که چهره‌ای خشن و غیرانسانی از اسلام ارائه می‌کند خطر بازگشت تروریست‌ها به کشورهای مجری سیاست‌های آمریکا را کاهش می‌دهد.

او با تقدیر از مردم مسلمان عراق اعم از شیعی و سنی و کرد که با هوشیاری و شناخت دقیق فتنه‌گری بیگانه با اتحاد و همدلی به درخواست‌های مراجع و علمای دینی پاسخ مثبت داده و به دفاع از کشور خود پرداخته‌اند افزود: تاریخ نشان می‌دهد که ملت بزرگ عراق برای حفظ و استقلال کشور و اعمال خواست و اراده خود هیچ‌گاه نیازمند دلسوزی دایه‌های آلوده اما مدعی مهربان‌تر از مادر نبوده و بی‌شک تهدیدات تروریسم اخیر را چون گذشته پشت سر خواهد گذارد.

شمخانی با فریبکارانه خواندن برخی اظهارات اعلام شده از سوی مقامات آمریکایی درباره کمک این کشور به دفع تهدیدات داعش در عراق، احتمال تهدید امنیت ملی این کشور از سوی گروه‌های آمریکا ساخته را مانند برخی رخدادهای تاریخ اخیر یادآور شد و گفت: به طور قطع نباید از عوامل پشت صحنه ایجاد کننده تهدیدات و ناامنی در کشور عراق انتظار مساعدت و کمک داشت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به برخی اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های غربی درباره احتمال همکاری ایران و آمریکا در بحران عراق افزود: این موضوعات کارکرد جنگ روانی داشته و کاملا غیرواقعی است.

او در پایان خاطرنشان کرد: ما همان‌گونه که اعلام کرده‌ایم در صورت درخواست رسمی دولت عراق موضوع کمک در چارچوب مقررات بین‌اللملی را بررسی خواهیم کرد و این روند کاملا دوجانبه بوده و به کشور ثالثی ارتباط پیدا نمی‌کند.

کد N338981