مالکی: کانون‌های وکلا باید با اراده آحاد وکلا اداره شود

یک وکیل دادگستری تاکید کرد که درخواست جامعه وکالت این است که کانون‌های وکلای دادگستری با اراده آحاد وکلا اداره شود.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جلیل مالکی در همایش نقد و بررسی پیش‌نویس لایحه جامع وکالت اظهار کرد: لایحه‌ای که تهیه شده به سمتی است که کشور ما را به 60 سال پیش می‌برد و موادی که در این لایحه آمده، استقلال وکلا را خدشه‌دار می‌کند.

وی درباره موارد نقض استقلال وکلا در لایحه وکالت گفت: در این لایحه هیات نظارتی پیش‌بینی شده که متشکل از هفت نفر قاضی و وکیل با 15 سال قضاوت باشد و این هیات منصوب به قوه قضاییه است و توسط این قوه انتخاب می‌شود و این هیات نظارت بر تمام اعضا و ارکان جامعه وکالت سلطه دارد.

مالکی افزود: احراز صلاحیت وکلای دادگستری، احراز صلاحیت اعضای هیات مدیره کانون وکلا و نیز احراز صلاحیت اعضای شورای عالی وکالت بر عهده هیات نظارتی است که در لایحه آمده است. این هیات نظارت بر برگزاری آزمون‌های کانون وکلا را هم برعهده دارد.

این وکیل دادگستری افزود: در لایحه مذکور اعضای دادگاه‌های انتظامی بدوی ما متشکل از سه نفر قاضی و وکیل دارای 15 سال قضاوت و وکالت است و این اعضا منصوب قوه قضاییه هستند. همچنین صدور پروانه وکالت از سوی قوه قضاییه انجام می‌شود و حتی مراسم تحلیف وکلا نیز با حضور رییس دادگستری و نماینده وزیر دادگستری برگزار می‌شود. با این موارد گفته شده چه استقلالی از کانون‌های وکلا می‌ماند؟

انتهای پیام

کد N338947