علوی به سوالات اعضای کمیسیون آموزش درباره دانشجویان ستاره دار پاسخ داد

دانشجویان ستاره دار

تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون آموزش وتحقیقات از حضور وزیر اطلاعات در جلسه امروز این کمیسیون و پاسخ وی به سوالات نمایندگان خبر دادوگفت: در نهایت کمیسیون آموزش و تحقیقات به این نتیجه رسید که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید درباره دانشجویان ستاره دار پاسخ گو باشد نه وزارت اطلاعات.

«قاسم جعفری» در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا با تشریح جلسه روز یکشنبه کمیسیون آموزش و تحقیقات افزود: وزیر اطلاعات توضیحاتی پیرو جلسه ای که چندماه پیش در دفتر رییس مجلس با حضور رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و بعضی افراد دیگر درباره بحث قدیمی بازگشت به تحصیل دانشجویان ستاره دار برگزار شده بود داد.

وی تصریح کرد: در این جلسه مقرر شد که وزارت اطلاعات توضیحات و مدارکی را در زمینه اقدامات انجام شده این وزارتخانه را بصورت مصداقی ارایه دهد.

جعفری با اشاره به پاسخ های حجت الاسلام «سید محمودعلوی» اظهار داشت: وزیر اطلاعات گفت «که ما راسا برای کسی نامه نمی زنیم» و مثال زدند که «وقتی کسی در انتخابات ثبت نام می کند به ما نامه می زنند که نظرتان را در این مورد ارایه کنید؛ در این مورد نیز به همین شکل است یعنی باید از ما سوال شود که وی به تحصیل بازگشته تا ما جواب دهیم آیا وی می تواند یا خیر».

وی تصریح کرد: وزیر اطلاعات در ادامه سخنان خود گفت که «ما به وزرات علوم اعلام کرده ایم که چه تعدادی از این افراد ستاره دار نمی توانند به تحصیل ادامه دهند».

نماینده مردم بجنورد در مجلس تصریح کرد: درنهایت کمیسیون آموزش و تحقیقات به این نتیجه رسید که باید وزارت علوم پاسخ دهد که به چه دلیل این افراد به تحصیل برگشته اند؛ یعنی فرض کنید که فرد، تبرئه شده یا مجازات انضباطی داشته و دوران تعلیق از تحصیل خود را به مدت دو یا سه ترم گذرانده و دوباره به تحصیل برگشته است یا تعهد داده و به صورت مشروط ادامه تحصیل می دهد یا موارد دیگری که در آیین نامه انضباطی ذکر شده است.

وی تصریح کرد: مورد بعد سوال از وزیر اطلاعات درباره برخی از انتصابات در دانشگاه ها از جمله انتصاب «عبدالحسین هراتی» در دانشگاه آزاد بود که وی پاسخ داد «استعلامی از ما شده است درباره ریاست وی بر دانشگاه آزاد واحد عراق و ما پاسخ دادیم که پرونده وی در حال بررسی است».

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات ادامه داد: وزیر اطلاعات گفت «اما بعد از یک ماه با استناد به اینکه پاسخی از وزارت اطلاعات نرسیده است، نامه بررسی پرونده وی را نادیده گرفتند و هراتی را در جای دیگری منصوب کردند» که با این توضیحات کمیسیون آموزش و تحقیقات به این نتیجه رسید که دانشگاه آزاد در این زمینه نیز باید پاسخگو باشد.

وی در پاسخ به این سوال آیا وزارت علوم براساس نظر کمیسیون اصل 90 پرونده های افراد ستاره دار بازگشته به تحصیل را به نمایندگان داده است، گفت: خیر اینگونه نیست و هنوز وزارت علوم پرونده های این افراد را به اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات نداده است و این جلسه نیز در راستای همان شکایت و دیدار پس از بررسی کمیسیون اصل 90 در دفتر رییس مجلس برگزار شد.

سیام**9103**1449
کد N338903