جزئیات جلسه کمیسیون آموزش با حضور وزیر اطلاعات؛ دانشجویان ستاره‌دار و انتصابات در دانشگاه آزاد

ایسنا نوشت:

وزیر اطلاعات عصر امروز با حضور در جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به سوالات نمایندگان در مورد علت برگشتن برخی دانشجویان ستاره‌دار که موارد ستاره‌دار شدن آن‌ها مربوط به وقایع انتخابات ۸۸ یا قبل از آن بوده است، به کمیسیون توضیح داد.

قاسم جعفری سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد جلسه عصر امروز این کمیسیون اظهار کرد: وزیر اطلاعات با حضور در جلسه عصر امروز کمیسیون قرار بود به نمایندگان توضیح دهد که چطور برخی دانشجویان ستاره‌دار که موارد مجازات محرومیت از تحصیل آن‌ها مربوط به وقایع سال ۸۸ یا قبل از آن بوده است، به تحصیل بازگشته‌اند.

جعفری با بیان اینکه اخیرا با آغاز کار تیم جدید وزارت علوم، تعداد زیادی از دانشجویانی که قبلا با محرومیت از تحصیل مواجه شده بودند به دانشگاه‌ها برگشته‌اند، گفت: برای ما جای سوال دارد که آیا این دانشجویان تبرئه شده‌اند یا اینکه مجازاتشان تمام شده است، باید توضیح داده شود که آیا این دانشجویان از اول مجرم نبوده‌اند یا مجازات آن‌ها به پایان رسیده است و حالا حق ادامه تحصیل برای آن‌ها به وجود آمده است. وزارت اطلاعات باید در این مورد پاسخ دهد چراکه یکی از مراجع رسیدگی به این موضوع وزارت اطلاعات است و دانشگاه‌ها باید برای بازگشت دانشجویان از وزارت اطلاعات استعلام بگیرند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سوال از وزیر اطلاعات در مورد این بود که آیا استعلام از این وزارتخانه گرفته شده است یا نه، گفت: برداشت ما از توضیحات وزیر اطلاعات این بود که وزارت اطلاعات به وزارت علوم توضیحات لازم را داده است اما وزارت علوم به این توضیحات وقعی ننهاده است.

این عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه به نظر می‌رسد توضیحات تکمیلی در این رابطه را باید وزیر علوم به مجلس بدهد، گفت: به دلایل مختلفی ممکن است یک دانشجو محروم از تحصیل شود، ممکن است وابستگی به گروهک‌ها، سابقه جزایی یا تخلفات انضباطی یا مواردی نظیر آن باعث شود که برخی افراد صلاحیت تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری را نداشته باشند و در این باره باید استعلام از وزارت اطلاعات صورت گیرد.

قاسم جعفری با تاکید بر اینکه کمیسیون روی این موضوع حساسیت ویژه‌ای دارد، گفت: ما می‌خواهیم مشخص شود که چرا برخی افراد محروم شده‌اند و اگر واقعا خلافی مرتکب شده‌اند حالا چرا به تحصیل برگشته‌اند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه اگر کسی اشتباها محروم شده است، باید از او عذرخواهی شود و اگر کسی مجرم بوده است، نباید حق تحصیل به او داده شود، گفت: ما به دنبال این هستیم که واقعیت‌ها مشخص شود.

وی در ادامه در مورد دستور دیگر جلسه عصر امروز کمیسیون گفت: بعضی انتصاب‌ها در وزارت علوم و دانشگاه آزاد موضوع سوال دیگری از وزیر اطلاعات بوده است. در یک مورد آقای هراتی که در حال حاضر به عنوان رییس مرکز اسناد دانشگاه آزاد فعالیت می‌کند مورد سوال بود و نمایندگان می‌خواستند بدانند که آیا در مورد انتصاب او از دانشگاه آزاد از وزارت اطلاعات استعلام شده است یا نه، که وزیر در پاسخ گفت در مورد این شخص برای تصدی ریاست واحد عراق دانشگاه آزاد استعلام شده است و وزارت اطلاعات اعلام کرده است که پرونده او در حال بررسی است. جمع‌بندی ما این است که دانشگاه آزاد باید در مورد این انتصاب پاسخگو باشد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: موضوع دیگری که در جلسه عصر امروز مطرح شد، تبصره ماده ۱۷ قانون استخدام بود که مربوط به بحث استخدام نیروهای شرکتی در وزارت آموزش و پرورش است. در این رابطه نماینده وزارت آموزش و پرورش و معاون منابع انسانی ریاست جمهوری حاضر شدند تا در مورد استخدام نیروهای شرکتی توضیح دهند.

جعفری با بیان اینکه در مورد استخدام نیروهای شرکتی به دلیل وجود بحث چابک‌سازی دولت و همچنین وجود نیروی مازاد در ادارات آموزش و پرورش شهرهای بزرگ و کمبود نیرو در شهرهای کوچک چالش‌هایی وجود دارد، گفت: قرار شد در این رابطه کمیته سه نفره‌ای تشکیل شود که اعضای آن مکمل از نماینده کمیسیون، نماینده وزارت آموزش و پرورش و نماینده معاونت منابع انسانی ریاست جمهوری باشند تا بررسی در مورد میزان و نحوه استخدام‌ها در وزارت آموزش و پرورش انجام شود.

 

23503

کد N338879