دبیر شورای عالی امنیت ملی:

نباید از عوامل ایجاد کننده ناامنی در عراق انتظار کمک داشت/کمک به عراق را در چارچوب مقررات بین المللی بررسی خواهیم کرد

عراق 93

تهران- ایرنا – دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه ایجاد رعب، بی ثباتی و مقابله با خواست و اراده مردم از اهداف آمریکا در پیگیری سیاست تشکیل گروه های تروریستی مثل داعش است، گفت: به طور قطع نباید از عوامل پشت صحنه ایجاد کننده تهدیدات و ناامنی در عراق انتظار مساعدت و کمک داشت.

به گزارش ایرنا از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، علی شمخانی با اشاره به آخرین تحولات عراق اظهارداشت: آمریکا در چارچوب اجرای سیاست ایجاد ارتش های باز، بستر شکل گیری و رشد گروه های مسلح تروریستی مشابه داعش را فراهم کرده است.

نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به همکاری های مالی، اطلاعاتی و لجستیکی برخی متحدان آمریکا در اجرای این سیاست، گفت: ایجاد رعب، بی ثباتی و مقابله مسلحانه و خشن با خواست و اراده مردم که در قالب انتخابات آزاد برای تعیین سرنوشت کشورشان رقم می خورد از اهداف اصلی آمریکا در پیگیری سیاست ارتش های باز است.

وی با تاکید بر نقش گروه فرماندهان جنایتکار بعثی در هدایت عملیاتی گروهک داعش، افزود: استفاده از افراط گرایان خشن برای اعمال اراده آمریکا در برابر خواست و اراده مردم عراق و سوریه ضمن آن که چهره ای خشن و غیرانسانی از اسلام ارایه می کند خطر بازگشت تروریست ها به کشورهای مجری سیاست های آمریکا را کاهش می دهد.

شمخانی ضمن تقدیر از مردم مسلمان عراق اعم از شیعه و سنی و کرد که با هشیاری و شناخت دقیق فتنه گری بیگانه با اتحاد و همدلی به درخواست مراجع و علمای دینی پاسخ مثبت داده و به دفاع از کشور خود پرداختند، اظهارداشت: تاریخ نشان می دهد که ملت بزرگ عراق برای حفظ استقلال کشور و اعمال خواست و اراده خود هیچگاه نیازمند دلسوزی دایه های آلوده اما مدعی مهربان تر از مادر نبوده و بی شک تهدیدات تروریسم اخیر را نیز چون گذشته پشت سر خواهد گذارد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با فریب کارانه خواندن برخی اظهارات اعلام شده از سوی مقامات آمریکایی در خصوص کمک این کشور به دفع تهدیدات داعش در عراق، احتمال تهدید امنیت ملی این کشور از سوی گروه های آمریکا ساخته را مانند بعضی رخدادهای تاریخ اخیر یادآور شد و گفت: به طور قطع نباید از عوامل پشت صحنه ایجاد کننده تهدیدات و ناامنی در کشور عراق انتظار مساعدت و کمک داشت.

شمخانی با اشاره به برخی اخبار منتشر شده از سوی رسانه های غربی در خصوص احتمال همکاری ایران و آمریکا در بحران عراق، اظهارداشت: این موضوعات کارکرد جنگ روانی داشته و کاملا غیرواقعی است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ما همانگونه که اعلام کرده ایم در صورت درخواست رسمی دولت عراق، موضوع کمک در چارچوب مقررات بین المللی را بررسی خواهیم کرد و این روند کاملا دوجانبه و به کشور ثالثی ارتباط پیدا نمی کند.

سیام*9254**
کد N338822