تشکیل "سازمان بسیج مردمی" در عراق برای مقابله با داعش

سیاسی

نیروهای دولتی در عراق شماری از مناطقی را که به دست شبه نظامیان "دولت اسلامی عراق و شام" (داعش) افتاده بود، پس گرفته‌اند، اما شهرهای مهم موصل و تکریت همچنان در کنترل این گروه است. دولت عراق نیز برای جذب داوطلبان مقابله با داعش، تشکیلاتی با عنوان "سازمان بسیج مردمی" تشکیل داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در روزهای اخیر هزاران نفر برای نبرد با شبه نظامیان داعش و دیگر گروه‌های مسلح در شمال و غرب عراق داوطلب شده‌اند.

به گزارش بی.بی.سی گروه‌های شبه‌نظامی شیعه چون جیش المهدی، عصائب اهل حق و سپاه بدر پیش از این هم در عراق فعالیت‌های مسلحانه داشته‌اند و در سال‌های گذشته نیز گروه‌هایی از عشایر سنی برای جنگ با القاعده سازماندهی شده بودند. برخی معتقدند که تشکیل سازمان بسیج مردمی گامی برای تمرکز این فعالیت‌ها است.

اقدامات خشن نیروهای داعش خود باعث تسریع این عضوگیری شده است. اعضا و هواداران داعش عکس‌ها و فیلم‌هایی منتشر کرده‌اند که مطابق آنها به نظر می‌رسد ده‌ها نفر از سربازان و نیروهای امنیتی عراقی پس از دستگیری اعدام شده‌اند.

شبه نظامیان داعش در تلاشند که شهر تلعفر در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه را بگیرند. اهالی این شهر، که حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت دارد، عمدتا ترکمن هستند.

انتهای پیام

کد N338775