17 بنگالی متهم پرونده بدترین رویداد صنعتی جهان در سال 2013

کارخانه تولید پوشاک,حادثه ریزش

تهران - ایرنا - کمیسیون ضد فساد بنگلادش روز یکشنبه با تنظیم پرونده ای با کمک پلیس محلی، 17 نفر را به نقض مقررات مربوط به احداث ساختمان یک کارخانه تولید پوشاک که پس از ریزش در سال گذشته منجر به کشته شدن یک هزار و 130 کارگر شد، متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از داکا، این حادثه که آوریل 2013 روی داد، در میان بدترین رویدادهای صنعتی در جهان رده بندی شد و خشم جهانی را به خاطر بالا بردن استانداردهای ایمنی در دومین صادر کننده بزرگ پوشاک جهان برانگیخت.

ˈپراناب کومار بهاتاچاجیˈ سخنگوی کمیسیون ضد فساد بنگلادش گفت که تحقیقات ما در مورد 17 فرد متهم نشان می دهد که این افراد مجموعه قوانین مربوط به ساخت و ساز را زیر پا گذاشته اند.

وی ادامه داد: مقام های شهرداری اجازه ساخت طبقات بیشتر در ساختمان این کارخانه را داده بودند، اما چنین اختیاری نداشتند.

براساس این گزارش، کمیسیون ضد فساد بنگلادش مقامی را برای انجام تحقیقات بیشتر در این رابطه منصوب خواهد کرد.

بهای پایین نیروی کار و روش های کاهش دهنده هزینه های مربوط به بخش ایمنی، بنگلادش را به ارزان ترین کشور برای تولید پوشاک در مقیاس وسیع تبدیل کرده است.

شرکت های تولید پوشاک در مورد نحوه بهبود شرایط ایمنی دچار اختلاف شده اند. شرکت های بزرگ اروپایی در بنگلادش قراردادی را امضا کرده اند که به موجب آن، این شرکت ها به طور قانونی مسوول رعایت مسایل ایمنی می شوند.

دولت بنگلادش سال گذشته حداقل دستمزد کارگران بخش پوشاک را به میزان 77 درصد افزایش داد و به 5 هزار و 300 تاکا معادل 68 دلار رساند. دولت بنگلادش همچنین قانون کار را در این کشور اصلاح کرد تا حقوق کارگران از جمله آزادی تشکیل اتحادیه های کارگری برای آنها را ارتقا بخشد.

رسانام**9109**1010
کد N338760