در دیدار وزیر خارجه شیلی

معاون اول رئیس‌جمهور: میان ایران و کشورهای 1+5 توافقات خوبی شده است

ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5,معاون اول رييس جمهور,شيلي,اسحاق جهانگيري

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به پیشینه روابط اقتصادی ایران و شیلی گفت: روابط اقتصادی دو کشور در گذشته روابطی پویا بوده ولی متاسفانه در سال‌های اخیر روند آن با کندی روبرو شده است که امیدوارم بازگشت خانم باچلت به قدرت بتواند گامی در جهت توسعه روابط اقتصادی تهران - سانتیاگو باشد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اسحاق جهانگیری عصر شنبه به وقت محلی در دیدار وزیر خارجه شیلی که در محل اقامت معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان انجام شد، اظهار کرد: ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه مناسبات وجود دارد و این امر می‌تواند منجر به گسترش سطح همکاری‌های اقتصادی دو کشور شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به رویکرد دولت تدبیر و امید مبنی بر داشتن تعامل سازنده با کشورهای دیگر، خاطرنشان کرد: تلاشمان این است که روابط خود را با دنیا و بویژه کشورهای صنعتی ارتقا دهیم.

جهانگیری با بیان اینکه "توافقات خوبی میان ایران و کشورهای 1+5 صورت گرفته است"، افزود: در منطقه ما کشورهایی وجود دارند که بمب اتمی دارند، عضو ان.پی.تی نیستند و هیچ نظارتی هم بر فعالیت‌هایشان انجام نمی‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: منطقه ما گرفتار افراط و خشونت است و نیروهای افراطی در عراق مرتکب جنایت‌های وحشیانه‌ای می‌شوند که در دنیا بی‌سابقه است.

جهانگیری با تاکید بر لزوم گسترش روابط میان ایران و شیلی افزود: امیدوارم به زودی شاهد تأسیس نمایندگی شیلی در ایران باشیم و گفت‌وگوها و تبادل هیأت‌های دو کشور را افزایش دهیم.

وزیر خارجه شیلی نیز در این دیدار با بیان اینکه "روابط ایران و شیلی از گذشته روابطی خوب و نزدیک بوده است"، گفت: شیلی برای ملت ایران به جهت تاریخ و تمدن کهن و دستاوردهای بزرگ احترام فراوانی قائل است.

وی بر ضرورت تمرکز بر اقدامات و پروژه‌های ناتمام گذشته همچون همکاری در بخش معدن تاکید کرد و افزود: در این زمینه مشکلات فنی وجود دارد که باید نسبت به رفع این موانع اقدام شود.

وزیر خارجه شیلی با بیان اینکه "ایران از بازار خوبی برخوردار است"، تصریح کرد: ایران بدلیل نفوذی که در منطقه دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و شیلی علاقه‌مند است روابط خود را با ایران گسترش دهد.

وی اجلاس گروه 77 را زمینه‌ای برای مطرح شدن موضوعات مهم و قابل توجه دانست و گفت: در این اجلاس می‌توانیم برای رفع موانع موجود در جهت رشد و توسعه کشورها به راهکارهای مناسبی دست پیدا کنیم.

انتهای پیام

کد N338742