تاکید چین بر احترام به نظام اجتماعی و ارزش‌های تایوان

یک مقام بلندپایه چین امروز (یکشنبه) اظهار داشت این کشور به نظام اجتماعی و ارزش‌های منطقه تایوان احترام می‌گذارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این مقام چینی این اظهارات را به دنبال اعتراضات گسترده در تایوان علیه یک توافق تجاری مناقشه‌برانگیز با چین ایراد کرد.

یو ژنگ شنگ، مشاور سیاسی ارشد دولت چین و یکی از اعضای کمیته دائمی دفتر سیاسی حزب کمونیست این کشور در اجلاسی در خصوص روابط چین و تایوان در شهر ساحلی شیامن اظهار داشت: مشکلات موجود در روابط چین با تایوان باید از این طریق حل شود که چین در قبال تایوان از دیدگاهی خانوادگی به درک، احترام و ملاحظه بیشتری دست پیدا کند.

وی تاکید کرد: ما به هویت تایوان همراه با نظام سوسیال فعلی این کشور و همین‌طور ارزش‌ها و سبک زندگی آن احترام می‌گذاریم و می‌دانیم که برخی دوستان همچنان نسبت به توسعه روابط دو طرف همچنان دچار شبهه هستند.

این در حالی است که مقام ارشد مسئول امور تایوان در چین قرار است ماه جاری میلادی برای نخستین بار به این جزیره خودمختار سفر کند.

چین و تایوان از زمانی که نیروهای ملی‌گرای چینی که توسط کمونیست‌ها شکست خورده بودند در پایان جنگ داخلی چین در سال 1949 به تایوان فرار کردند، هرکدام به طور مستقل اداره می‌شوند. چین تایوان را یکی از استان‌های خود می‌داند و استفاده از زور برای بازگرداندن این منطقه تحت کنترل خود را رد نکرده است. طی سال‌های اخیر دو طرف روابط اقتصادی گسترده‌ای را ایجاد کردند و در ماه فوریه سال جاری نخستین مذاکرات مستقیم بین دو دولت انجام شد. این نمایانگر یک قدم بزرگ در راستای توسعه گفت‌وگو میان چین و تایوان فراتر از مساله تجارت بود.

در ماه مارس معترضان تایوانی طی سه هفته اعتراضات گسترده پارلمان این کشور را اشغال کردند. آن‌ها از بابت یک پیمان تجاری با چین که معتقد بودند به نفع شرکت‌های ثروتمند وابسته به چین بوده و نهادهای دموکراتیک تایوان را تضعیف می‌کند، معترض بودند.

انتهای پیام

کد N338724