لاریجانی: پذیرش دانشگاه ها باید بر اساس نیازسنجی بازار کار انجام شود

فراکسیون حمایت مخترعان

تهران-ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی گفت: برای خیلی از رشته های دانشگاهی با توجه به نبود بازار کار، پذیرش دانشجو بسیار زیاد است و باید قبل از پذیرش نیازسنجی صورت پذیرد تا باعث سرخوردگی و ناامیدی فارغ التحصیلان دانشگاهی نشود.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، علی لاریجانی امروز (یکشنبه 25 خرداد) در دیدار با اعضای فراکسیون حمایت از نوآوران، نخبگان و مخترعان مجلس، اظهار داشت: تعداد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی روز به روز در حال افزایش است و تعداد نیروهای تحصیلکرده در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هم به همین نحو افزایش داشته، ولی بازار کاری برای خیلی از آنها وجود ندارد و این نشان دهنده ناموزونی در سیستم آموزشی کشور است.

رییس مجلس با اشاره به وضعیت آموزش در دانشگاه ها و ناموزونی سیستم آموزشی کشور ، افزود : عملکرد در حوزه نخبگان بسیار وسیع است و با توجه به زمان اندک باقیمانده بهتر است این فراکسیون بر روی حداکثر سه موضوع اساسی و پایه ای تمرکز کند و آن موضوعات را به طور عمیق واکاوی کرده و به سرانجام برساند.

لاریجانی تصریح کرد: در کشور ما نخبگان زیادی وجود دارند که به دلیل کمبود شغل و امکانات تحقیقاتی مجبور به مهاجرت می شوند و لازم است این افراد شناسایی و از آنان حمایت شود.

رییس مجلس با اشاره به فرسودگی و قدیمی بودن تجهیزات آزمایشگاهی، گفت: متاسفانه مسئولین دانشگاه های مطرح ایران از به روز نبودن امکانات گلایه مند هستند و امید به حمایت مالی جهت به روز کردن وسایل تحقیقاتی خود را دارند.

لاریجانی ادامه داد: مراکز پژوهشی دانش بنیان متعددی به وجود آمده است اما بین آنها پیوند لازم برقرار نشده و حرکت خیلی از این موسسات هدفمند نیست.

همچنین در این نشست ˈلاله افتخاریˈ با اشاره به تشکیل این فراکسیون در مجلس شورای اسلامی گفت: از اواخر مجلس هفتم با توجه به نیاز نخبگان این فراکسیون با هدف تعامل با دستگاه ها تشکیل و درارتباط با مرکز فناوری های ریاست جمهوری، وزارت علوم، بنیاد ملی نخبگان، معاونت علمی، بسیج علمی فناوری، دانشگاه شریف، پارک های علمی فناوری مثل پردیسان، تفاهم نامه های همکاری منعقد شده است.

رئیس فراکسیون حمایت از نوآوران، نخبگان و مخترعان مجلس افزود: در مجلس هشتم هم این فراکسیون اقدامات مثبتی از جمله رصد مشکلات نخبگان و مخترعان، تسهیل رابطه علم و دانشگاه و صنعت و تجارت، تهیه طرح های مناسب جهت رفع مشکلات وتسهیل تجاری سازی علم مانند قانون حمایت از تاسیس شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی علم، طرح اصلاح خدمت سربازی نخبگان، طرح استاندارد، طرح ثبت اختراعات و تمدید و بازنگری علایم تجاری را دردستور کار خود قرار داد.

وی در ادامه به ضرورت ایجاد معاونت علمی ریاست جمهوری اشاره کرد و اظهار داشت: ایجاد این معاونت مصوبه دولت است، ولی چون خط مشی مشخصی ندارد تاکنون تشکیل نشده است که امیدواریم در دولت یازدهم و با حمایت وزیر علوم این معاونت تشکیل شود.

بیمه و مالیات نخبگان و دانش پژوهان، توجه به نخبگان خارج از کشور، فاصله زیاد میان ایجاد علوم جدید و اجرایی شدن آن در کشور، بلاتکلیف ماندن ایجاد 33 مرکز پارک علمی- فناوری و بی هدف هزینه شدن اعتبارات پژوهشی در راستای فعالیتهای علمی بی حاصل از مسایل مورد تاکید اعضای فراکسیون دراین نشست بود.

سیام(1)**2021**1449
کد N338702