جنگ درون گروهی میان اعضای طالبان پاکستان، چالش جدیدشبه نظامیان

طالبان,حملات ارتش

اسلام آباد - ایرنا - همزمان با تشدید حملات هوایی روز یکشنبه ارتش پاکستان علیه مواضع تروریست ها در مناطق قبایلی این کشور؛ جنگ درون گروهی میان اعضای طالبان در منطقه قبیله ای ˈوزیرستان شمالیˈ در شمال غرب پاکستان منجر به هلاکت هفت تروریست شد.

رسانه های پاکستانی به نقل از منابع نظامی افزودند: اعضای گروهک های ˈشهریار محسود و خان سجناˈ دو جناح رقیب از گروه غیرقانونی ˈتحریک طالبان پاکستانˈ امروز در بخش ˈشوالˈ از منطقه وزیرستان شمالی با یکدیگر درگیر شدند.

در این گزارش آمده است: تروریست های طالبان برای از بین بردن یکدیگر تبادل سنگین آتش انجام داده و در پی آن هفت نفر از اعضای دو طرف درگیری کشته شدند.

این درگیری که از دو ماه پیش منجر به کشته شدن بیش یکصد نفر از شبه نظامیان وابسته به گروهک های شهریار محسود و خان سجنا شده، در حالی صورت گرفت که حملات هوایی گسترده نیروی هوایی ارتش پاکستان امروز علیه مواضع شبه نظامیان از جمله تروریست های خارجی در وزیرستان شمالی منجر به هلاکت دهها نفر از این افراد شده است.

روابط عمومی ارتش پاکستان اعلام کرد: شمار تلفات تروریست ها در حملات هوایی در منطقه قبیله ای وزیرستان شمالی به 80 کشته رسیده و در میان آنان شبه نظامیان ازبک نیز وجود دارد.

رسانه های پاکستانی نیز به نقل از منابع نظامی گزارش دادند: ˈابو عبدالرحمان المعانیˈ از سرکرده های ارشد گروه تروریستی ˈجنبش ازبکستانˈ و طراح اصلی حمله خونین هفته گذشته به فرودگاه بین المللی کراچی، در جریان حملات امروز ارتش علیه مواضع تروریست ها در وزیرستان شمالی کشته شد.

در حالی که طالبان پاکستان مسوولیت حمله به فرودگاه کراچی را برعهده گرفته، ˈعثمان قاضیˈ یکی از سرکردهای جنبش ازبکستان نیز چهارشنبه گذشته با انتشار بیانیه ای گفت که جنگجویان این گروه در یورش و حمله مرگبار به فرودگاه بین المللی جناح شهر کراچی دست داشته اند.

شبه نظامیان ازبک پس از اخراج شدن توسط ˈملانظیرˈ یکی فرماندهان طالبان محلی از منطقه ˈوزیرستان جنوبیˈ؛ در حال حاضر در بخش های مختلف منطقه قبیله ای وزیرستان شمالی در شمال غرب پاکستان ساکن شدند.

منابع خبری افزودند: ˈطاهر عبدالله الویچˈ از رهبران ارشد شبه نظامیان جنبش ازبکستان پس از قتل ˈجمعه نمنگانیˈ بنیانگذار این گروه تروریستی در سال 2001 در افغانستان، در جریان یکی از حملات پهپادهای جاسوسی آمریکا به منطقه وزیرستان جنوبی پاکستان در سال 2009 کشته شد.

حمله تروریستی بامداد دوشنبه گذشته به فرودگاه کراچی مرکز ایالت سند در جنوب پاکستان؛ منجر به جان باختن دست کم 30 نفر از نیروهای امنیتی و مسوولان این فرودگاه شد و به دنبال آن عملیات پاکسازی نظامیان ونیروهای پلیس نیز منجر به هلاکت تمام مهاجمان شد.

آساق **ط*ا.ر*1577
کد N338634