تاکید وزارت ارشاد بر حمایت از کانون‌های قرآن، نشریات قرآنی و همایش‌های زیربنایی

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از کانون‌های قرآن و عترت، نشریات قرآنی و همایش‌های زیربنایی در حوزۀ قرآن و عترت در دانشگاه‌ها حمایت می‌کنیم.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی با معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری در محل معاونت قرآن و عترت دیدار و گفت‌وگو کرد.

در ابتدای این دیدار، معاون قرآن و عترت با بیان اهمیت دانشگاه‌ها در ترویج قرآن کریم در جامعه گفت: برای توسعه و کاربردی کردن فعالیت‌های قرآنی باید از از تمام تلاش خود استفاده کنیم.

حشمتی با بیان اینکه باید کارهای اساسی در حوزۀ فعالیت‌های قرآنی بخصوص در خوابگاه‌های دانشجویی جهت برگزاری جلسات تفسیر، تدبّر و تلاوت صورت بگیرد، بر انجام تحقیقات کاربردی در زمینه قرآن و عترت تأکید کرد.

دبیر کمیسیون توسعۀ فعالیت‌های تبلیغ و ترویج قرآنی با بیان اینکه در مأموریت تبلیغی و ترویجی این کمیسیون، بخشی از وظایف بر عهدۀ دانشگاه است، از این وزارتخانه برای شرکت فعال در کمیسیون تبیلغ و ترویج دعوت کرد.

وی با اشاره به برخی موضوعات پژوهشی مانند اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و عترت و علم و اندیشه‌های امام خمینی در حوزۀ قرآن، بر انجام کارهای پژوهشی مشترک میان معاونت قرآن و عترت و وزارت علوم تأکید کرد.

حشمتی در پایان با بیان اینکه اعتبارات را به سمتی هدایت می‌کنیم که مفید باشد، گفت: از کانونهای قرآن و عترت، نشریات قرآنی و همایشهای زیربنایی در حوزۀ قرآن و عترت در دانشگاهها حمایت می‌کنیم.

معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری نیز با بیان اینکه پیشبرد اهداف و آرمانهای دینی نیاز به شهامت دارد، بر عدم انجام کارهای تکراری و موازی در این زمینه تأکید کرد.

هاشمی با اشاره به اینکه در حوزۀ فعالیتهای قرآنی در وزارت علوم، توفیقات خوبی داشته‌ایم، گفت: گاهی کارهایی را بر حسب دغدغه انجام می‌دهیم، اما مهم این است که فعالیت ما بر اساس کار کارشناسی و علمی باشد.

وی با طرح این موضوع که فعالیتهای قرآنی در دانشگاه باید از مقوله‌هایی مانند روخوانی و صوت و لحن بالاتر رود، گفت: وظیفۀ ما این است که به طور جدی وارد حیطه‌های تدبّر و انس با قرآن شویم.

رئیس کمیتۀ دانشگاهیان بیست و دومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در ادامه با اشاره به حضور معاونت فرهنگی وزارت علوم در نمایشگاه قرآن گفت: در نمایشگاه باید کار اصلی ما این باشد که سوالاتی را مطرح و پاسخ‌های آن را از قرآن استخراج کنیم.

وی افزود: وقتی جوانان از قرآن بهره می‌برند که اولاً از موضع سؤال، کنجکاوی و کاوش وارد شوند و ثانیاً ظرف مناسب برای برداشت آب از چشمۀ جاری قرآن داشته باشند.

هاشمی در پایان با بیان اینکه برای حمایت از کانونهای قرآن و عترت دانشگاه‌ها باید تبعیض مثبت اعمال و حمایت‌های گسترده‌ای را عملی کنیم، گفت: در انجمنهای علمی باید بحث علمی در حوزه‌های قرآن و عترت صورت بگیرد، باید انجمن‌های علمی قرآنی ایجاد و از نشریات قرآنی حمایت کنیم.

در ادامه هریک از مدیران کل معاونت قرآن وعترت به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

قادر آشنا، مدیرکل ارتباطات و هماهنگی با اشاره به اینکه ظرفیتهای مناسبی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز در دانشگاهها برای انجام فعالیتهای قرآنی وجود دارد، بر ایجاد الگویی برای همگرایی و همکاری تأکید کرد.

مشاور پژوهشی و برنامه ریزی معاونت قرآن و عترت نیز با اشاره به اینکه سیاستگذاری آموزش عالی و پژوهش در کمیسیون تبلیغ و ترویج انجام می‌شود اما هنوز خروجی مشخص و بارزی نداشته است، گفت: این امر با فعال شدن بخش دانشگاه در این کیمسیون پررنگتر می‌شود و دانشگاه باید راهبری کمیسیون در این زمینه را به دست بگیرد.

مصطفی عباسی مقدم با اشاره به سه محور تقویت ساختارها، سیاستگذاری پژوهشی قرآنی و فرهنگ سازی قرآنی، تأکید کرد: در سه محور یاد شده باید سرمایه گذاری، برنامه ریزی‌های گسترده و اقدامات وسیعی انجام شود.

وی اضافه کرد: از حیث ساختاری علاوه بر تقویت بعد فرهنگی کمیسیون، توسعۀ آموزش عالی و پژوهش قرآنی و حتی تأسیس مرکز فعالیتهای قرآنی را همانند وزارت بهداشت در دستور کار قرار داد که اتفاقاً نخستین زمزمه‌های ایجاد کمیسیون و یا مرکز قرآنی، از سوی معاونت فرهنگی بوده است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه، در توضیح محور فرهنگ سازی قرآنی، اظهار کرد: کانونهای قرآن و عترت دانشگاهها که پتانسیل خوبی هستند، باید ساماندهی و فعال شوند. انجمن‌های علمی هم باید غربال گردند تا مورد حمایت قرار گیرند.

وی با اشاره به ایجاد کرسی‌های قرآن پژوهی و مسابقات قرآنی و اذعان به آثار و ظرفیتهای بالای آنها، پیشنهاد کرد تا مسابقات قرآن بازنگری شوند.

عباسی مقدم احیا و تقویت بخش نشریات و و بلاگ دانشجویی را ضروری دانست و یادآور شد: قویترین خروجی‌های دانشگاه، نشریات است.

مشاور پژوهشی و برنامه ریزی معاونت قرآن و عترت ادامه داد: در محور پژوهش و همکاری‌هایی که در این زمینه می‌توان انجام داد، سه پیشنهاد مشخص برای همکاری بین دو معاونت وجود دارد: یکی همایشهایی است که در راستای توسعۀ کمی و کیفی فعالیت‌های ترویجی قرآنی، که ما و سایر نهادها در فعالیتهای قرآنی نیاز داریم، باید صورت بگیرد. دوم انجام پژوهشهای بین رشته‌ای قرآن و علوم دیگر است که اتفاقاً مورد استقبال دانشگاهیان است؛ مثل پژوهشهای میان رشته‌ای قرآن و اقتصاد، علوم تربیتی، روانشناسی، جامعه شناسی و حتی در برخی مقوله‌های صنعتی و فنی؛ و سوم در زمینۀ ساماندهی، هدایت و هدفمند سازی پایان نامه‌ها که نیاز همۀ حوزه‌ها بویژه حوزۀ تحقیقات دینی و قرآنی است و این کار وظیفۀ وزارت علوم تحقیقات و فنّاوری می‌باشد.

مدیر کل تبلیغ و ترویج نیز با اشاره اینکه به دانشگاه با دانشجویان دارای دو ارتباط کوتاه مدت در مدت تحصیلات و بلند مدت به دلیل تأثیرات طولانی مدت روی دانشجویان است، بر نیاز سنجی آموزشی - علمی از جامعۀ مخاطب در حوزۀ قرآن وعترت تاکید کرد و گفت: همۀ اقشار جامعه با همۀ گرایشات باید در جهت توسعه و ترویج قرآن کریم بردارند.

اصغر امیرنیا با اشاره به پیش بینی یک درس قرآن در واحدهای دانشگاهی گفت: باید جامعه قرآنی و جمهوری اسلامی افراد را ترغیب و تشویق کند که افراد این نیاز به وجود این کلاس را احساس کنند.

وی افزود: دانشگاه به عنوان نهادی فکور و اندیشمند در جامعه باید به سمت تدبر در قرآن پیش برود.

امیرنیا با بیان اینکه در دانشگاهها بخصوص در خوابگاه‌ها باید کار تبلیغی صورت گیرد، بر انجام پژوهشهای میان رشته‌ای و ترغیب دانشجویان همۀ رشته‌ها بر این امر تأکید کرد.

در این دیدار که مدیران کل و مشاور پژوهشی و برنامه ریزی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حضور داشتند، مقرر شد بر اساس رویکردهای طرفین و گفتگوهای صورت گرفته، تفاهم نامهای تنظیم و اجرایی شود.

انتهای پیام

کد N338449