هشدار مدافعان حقوق بشر بین‌الملل در مورد وضعیت عراق

عراق,حقوق بشر,سازمان ملل متحد

همزمان با ادامه خشونت‌های گروه تروریستی داعش در عراق کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در مورد وضعیت تاسف بار کنونی در عراق و گزارشات کشتارهای فراقانونی و اعدام‌های غیرقانونی در این کشور هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری سازمان ملل ناوی پیلای کمیسیونر عالی حقوق بشر ابراز تاسف کرد که میزان دقیق تلفات غیرنظامیان در عراق مشخص نیست. اما گزارشات نشان می‌دهد که شمار افراد کشته شده در روزهای اخیر به صدها تن رسیده و تعداد زخمیان این درگیری‌ها حدود هزار نفر است.

وی در این باره گفت: من به شدت در مورد گزارشات مبارزات دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به ویژه زندانیانی که این گروه در موصل آزاد کرده و هم اکنون سلاح در دست دارند نگرانم. این افراد سربازان، نیروهای پلیس و دیگر افراد از جمله غیرنظامیان را که تنها جرمشان وابستگی به دولت است کشته‌اند.

ناوی پیلای ادامه داد: من همچنین گزارشاتی مبنی بر اعدام‌های فراقانونی سربازان ارتش عراق در جریان تصرف موصل و 17 غیرنظامی تنها در یکی از خیابان‌های این شهر در روز یازدهم ژوئن دریافت کرده‌ام.

کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل همچنین در مورد غیرنظامیانی که در این درگیری‌ها گرفتار شده و هدف حملات مستقل گروههای مسلح قرار گرفته و یا به اجبار در مناطقی قرار دارند که تحت تصرف گروه داعش است ابراز نگرانی کرد و گفت: من به ویژه در مورد جان اقلیت‌ها و زنان و کودکان و هزاران نفری که در نتیجه‌ درگیری‌های چند روز اخیر بی‌خانمان شده‌اند نگران هستم.

وی در ادامه توقف فوری خشونت و بدرفتاری علیه غیرنظامیان که نقض حقوق بین‌الملل بشر دوستانه محسوب می‌شود را خواستار شد.

پیلای علاوه بر این با اشاره به خشونت‌های گذشته داعش در سوریه این گروه را به جنایات علیه بشریت و دیگر موارد گسترده نقض حقوق بشر در مناطق مختلف سوریه از جمله حلب متهم کرد.

کمیسیونر عالی حقوق بشر از نیروهای دولتی عراق خواست تا با بکارگیری تمام توان خود از جان غیر نظامیان در این کشور محافظت کند.

وی همچنین بر اهمیت ارائه کمک‌های پزشکی و فیزیکی لازم برای افراد بی‌خانمان به این دلیل که آنها هم اکنون در این زمینه علاوه بر ناامنی با چالش‌های مضاعف دیگری روبرو هستند تاکید کرد و از طرف‌های درگیر در این مناقشات نظامی خواست تا بیش از این موجب بی‌خانمانی افراد غیر نظامی در عراق نشوند.

همچنین سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز با انتشار گزارشی مشروح در مورد جرایمی که دولت اسلامی عراق و شام در مناطق مختلف عراق و سوریه مرتکب شده شامل بمب گذاری در مناطق غیرنظامی، اعدام‌های فراقانونی، شکنجه در زندان‌ها، بدرفتاری علیه زنان و تخریب مراکز مذهبی نسبت به ادامه‌ خشونت ها در عراق ابراز نگرانی کرد.

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که برخی از این جرایم می‌تواند مصداق جنایات علیه بشریت محسوب شود.

ندیم حوری معاون سرپرست خاورمیانه در دیده بان حقوق بشر اظهار کرد: داعش ممکن است در دیگر مناطق عراق نیز مرتکب جنایات گذشته خود شود و همانند آنچه در سوریه انجام داده را در عراق مرتکب شود که بسیار نگران‌کننده است.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده بان حقوق بشر این سازمان به دلیل تصرف برخی شهرهای عراق به دست گروه تروریستی داعش نتوانسته است برآوردی از میزان دقیق تلفات حملات اخیر این گروه به دست آورد. اما گزارشات اخیر رسانه‌ای نشان می‌دهد که اعضای این گروه تروریستی علیه غیر نظامیان و حتی سربازان عراقی از جمله در موصل و کرکوک مرتکب جنایات هولناکی شده‌اند.

این سازمان در ادامه با تاکید بر لزوم حمایت از جان غیرنظامیان در هر شرایطی از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا از طرف‌های درگیر در عراق بخواهد که به حقوق بین‌الملل احترام بگذارند و ناقضان حقوق بشر را مسئول بدانند.

انتهای پیام

کد N338277