دور دوم انتخابات افغانستان/

ادامه درگیری در قندهار/ طرح احتمال بروز تخلف در انتخابات

آسیا اقیانوسیه

ادامه درگیری میان نیروهای امنیتی و مهاجمان در قندهار، کشته و زخمی شدن 241 عضو طالبان و طرح احتمال بروز تخلف در انتخابات از جمله تحولات مهم افغانستان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خامه پرس، رسانه های افغانستان از ادامه درگیری میان نیروهای امنیتی و مهاجمانی خبر داد که روز گذشته وارد یک ساختمان در نزدیکی یکی از حوزه‌ های امنیتی در شهر قندهار شدند.

خبر دیگر اینکه ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که روز گذشته در جریان دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 146 عضو طالبان کشته و 95 فرد دیگر زخمی شدند.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان همچنین از کشته شدن 16 نفر از نیروهای ارتش و زخمی شدن 75 فرد دیگر در جریان درگیریهای روز گذشته خبر داد.

رحمت الله نبیل رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان نیز از شناسایی شش گروه تروریستی یک روز پیش از برگزاری انتخابات خبر داد که در پی برهم زدن انتخابات ریاست جمهوری بودند.

خبر دیگر اینکه عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمد زی دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان با طرح احتمال تخلف در انتخابات افغانستان کمیسیون برگزاری انتخابات را مرجع قانونی برای رسیدگی به تخلفات و تقلب های احتمالی معرفی کرد.

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان طی اظهاراتی از شرکت مردم افغانستان در این دور از انتخابات قدردانی کردند. گمانه زنی های اولیه از پیش بودن "عبدالله عبدالله" وزیر خارجه پیشین افغانستان نسبت به "اشرف غنی زی" رقیب خود دارد.

وی طی اظهاراتی با اشاره به عملکرد خوب ستاد انتخاباتی خود و تشکر از حمایت مردم گفت: در مورد نتیجه انتخابات پیش داوری نمی کنم اما برآوردهای اولیه نشانه های خوبی برای ما دارد. عبدالله همچنین با تاکید بر لزوم نظارت دقیق بر شمارش آرا خواستار رسیدگی به تخلفات انتخاباتی گزارش شده از سوی نهادهای نظارتی توسط کمیسیون مستقل انتخابات شد.

این در حالی است که گزارش ها از وقوع دهها عملیات تروریستی توسط شبه نظامیان طالبان برای تحت تاثیر قرار دادن انتخابات امروز حکایت دارد. بنا بر اعلام مقامات دولت افغانستان در این حملات که از شلیک موشک و پرتاب نارنجک گرفته تا حمله مسلحانه به حوزه های رای گیری را شامل می شد دست کم 14 نفر کشته و 41 نفر مجروح شده اند.