ظریف:

رئیس جمهور آفریقای جنوبی به تهران سفر می‌کند

سیاست خارجی

باید پیشنهاد آقای روحانی برای مبارزه با خشونت را برای حمایت از آفریقای جنوبی و کشورهای در حال توسعه صورت دهیم تا راهکارهایی برای برخورد با معضلات از طریق گفت‌وگو و اشتراک مساعی پیدا شود.

وزیر امور خارجه کشورمان بیان کرد: رئیس جمهور آفریقای جنوبی در ماه آگوست برای برگزاری کمیسیون مشترک سیاسی دو کشور به دعوت آقای روحانی به تهران سفر می‌کند.

به گزارش ایلنا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با همتای آفریقای جنوبی خود گفت: در بیستمین سالگرد آزادی آفریقای جنوبی از آپارتاید در بیستمین سالگرد روابط جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی میزبان یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های آفریقای جنوبی وزیر محترم امور خارجه در تهران هستیم.

وی با بیان اینکه روابط ما با مردم آفریقای جنوبی و حمایت ایران از ابتدای مبارزات آزادیخواهانه در آفریقا علیه آپارتاید علقه دیرینه بین دو کشور و ارتباط مستحکمی بین مردم ایران و آفریقا در دو دولت پس از آزادی آفریقا ایجاد کرده است، اظهار داشت: یکی از بنیانگذاران این روابط نلسون ماندلا است که یادش را گرامی می‌داریم.

ظریف با تاکید بر اینکه روابط ایران و آفریقا در حوزه سیاسی و سایر حوزه‌ها گسترده است، یادآور شد: به عنوان دو کشور مترقی نگرانی‌ها و دیدگاه‌های مشترک داریم و خوشحالم در سفری در اوایل دوران کاری‌ام به آفریقا بعد از سال‌ها یازدهمین کمیسیون مشترک را برگزار کردیم. اکنون در آستانه برگزاری اجلاس کمیسیون سیاسی طی ماه‌های آینده و پس از آن سفر رئیس جمهور آفریقا به ایران خواهیم بود که دوازدهمین کمیسیون مشترک سیاسی برگزار شود.

وزیر امور خارجه در خصوص مذاکرات امروزش با وزیر امور خارجه آفریفای جنوبی تاکید کرد: امروز نیز موضوعات دوجانبه و بین‌المللی مورد گفت‌وگو قرار گرفت. ما در منطقه خودمان با آفریقا مشکلات مشترک داریم که ناشی از دخالت نیروهای بیگانه و دخالت آنها در منطقه است. شاهد پدیده شوم افراط و خشونت در منطقه هستیم که ما را رنج می‌دهد مانند سوریه و عراق، آفریقا نیز با اتفاقاتی که در نیجریه به همین شکل صورت گرفته، رنج می‌بیند.

وی با اشاره به ضرورت گفتگ‌وگوهای جنوب - جنوب برای مبارزه با خشونت تصریح کرد: باید پیشنهاد آقای روحانی برای مبارزه با خشونت را برای حمایت از آفریقای جنوبی و کشورهای در حال توسعه صورت دهیم تا راهکارهایی برای برخورد با معضلات از طریق گفت‌وگو و اشتراک مساعی پیدا شود.

ظریف با بیان اینکه این سفر تداوم گفت‌وگوهای سازنده دو کشور برای بازکردن فصل مشترک روابط خواهد بود، خاطرنشان کرد: ایران و آفریقای جنوبی پتانسیل‌های عظیمی برای همکاری دارند. باید با گفت‌وگوهای جنوب – جنوب زمینه همکاری‌های علمی و سیاسی را گسترش داده و چالش‌های مشترک را مورد بررسی قرار دهیم.

ظریف در پایان ابراز داشت: ما دارای دستور کاری کامل قبل از ماه آگوست که کمیسیون سیاسی مشترک دو کشور با حضور رئیس جمهور آفریقای جنوبی برگزار می‌شود هستیم و خودمان را برای بازدید سیاسی آقای زوما آماده می‌کنیم.

کد N338204