بازخوانی مواضع رهبری در 25 سال گذشته(2)

سیاست ها,مقام رهبری

تهران- ایرنا- آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در طول 25 سال سکانداری نظام اسلامی با درایت و هوشمندی و تصمیم گیری های موثر و اخذ بهترین مواضع، توانستند، کشتی انقلاب را از توفان های سهمگین به سلامت عبور دهند.

بر پایه ی فصل هشتم و اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از جمله اصل های 107 تا 112، رهبری از جایگاه ویژه ای برخوردار است و وظایف و مسوولیت های نظارتی در عرصه های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و نظامی دارد که مهم ترین آنها نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام، هماهنگ کردن و تنظیم فعالیت های قوه ها و دیگر نهادها و ارایه ی رهنمودهای کلی و ابلاغ نقشه راه به این قوا و نهادهاست.نظر به نقش آفرینی جایگاه رهبری و مسوولیت والای آن، گروه اطلاع رسانی ایرنا به بازخوانی مواضع رهبر انقلاب اسلامی از خرداد 1368 هجری خورشیدی تا خرداد 1393 هجری خورشیدی اقدام کرده است تا گذری کوتاه بر ربع قرن تصمیم گیری های حساس و مهم ایشان داشته باشد.الف) سیاست داخلی بخش دوم

**علمی

-... در کشور ما، هزار سال علم و دین در کنار یکدیگر بودند. علما و پزشکان و منجمان و ریاضیدان های بزرگ تاریخ ما آن کسانی که امروز نام شان و اکتشافاتشان هنوز در دنیا مطرح است جزو علمای باللَّه و صاحبان دین و متفکران دینی بودند. ابن سینایی که هنوز کتاب طب او در دنیا به عنوان یک کتاب زنده ی علمی مطرح است و در شؤون مختلف به عنوان یک چهره ی برجسته ی تاریخ بشر، در همه ی صحنه های علمی دنیا در این هزار سال مطرح بوده و هنوز هم مطرح است و بعضی کارها در تاریخچه ی علم به نام او ثبت شده، یک عالم دینی هم بوده است. (سخنان رهبری در دیدار جمعی از دانشجویان و طلاب 29 آذر 1368)

-... تا وقتی که دین حاکم بود و صحنه ی زندگی مردم، از دین و نفوذ معنوی آن به کلی خالی نشده بود، وضع این گونه بود. از وقتی که اروپایی ها و غربی ها و سیاستمداران صهیونیست و متفکرانی که برای نابودی دنیای اسلام نقشه می کشیدند، دانش را همراه با سیاست وارد کشور ما کردند، علم را از دین جدا نمودند و نتیجتاً رشته ی دین، یک رشته ی خالی از علم شد و رشته ی علم، یک رشته ی خالی از دین گشت...(سخنان رهبری در دیدار جمعی از دانشجویان و طلاب 29 آذر 1368)

-... جامعه ی ایرانی در افق چشم انداز چنین ویژگی هایی خواهد داشت؛ برخوردار از دانش پیشرفته، توانا در تولید علم و فناوری، متکی بر سهم برتر منابع انسانی و سرمایه ی اجتماعی در تولید ملی... (سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404، 12آبان 1382)

-... دستیابی به جایگاه دوم علمی و فناوری در منطقه و تثبیت آن در برنامه پنجم، ارتباط موثر بین دانشگاه ها و مراکز پژوهشی با صنعت و بخش های مربوط جامعه، توانمندسازی بخش غیردولتی برای مشارکت در تولید علم و فناوری، تکمیل و اجرای نقشه جامع علمی کشور...( ابلاغ سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه 21 دی 1387)

-... آموزش اصول و روش های بهینه سازی مصرف در کلیه پایه های آموزش عمومی و آموزش های تخصصی دانشگاهی...( تعیین و ابلاغ سیاست های کلی اصلاح الگوی مصرف 15 تیر 1389)

-... ایجاد نظام جامع و فراگیر در سطح ملی و سازوکار مناسب برای امن سازی ساختارهای حیاتی و حساس و مهم در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، ارتقاء سطح دانش و ظرفیت های علمی، پژوهشی، آموزشی و صنعتی کشور برای تولید علم و فناوری مربوط به امنیت فضای اطلاعاتی و ارتباطی افتا، تکیه بر فناوری بومی و توانمندی های تخصصی داخلی در توسعه زیرساخت های علمی و فنی امنیت شبکه های الکترونیکی و سامانه های اطلاعاتی و ارتباطی... (ابلاغ سیاست های کلی نظام در امور امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات و ارتباطات افتا 29 بهمن 1389)

-... بسترسازی، ایجاد و توسعه ظرفیت های لازم در رسانه ها بویژه صداوسیما، نظام آموزشی کشور و دستگاه های فرهنگی هنری...توسعه مراکز علمی و پژوهشی و ارتقاء ظرفیت ها، توانمندی ها و فناوری ها و اهتمام به تأمین تجهیزات و آموزش ها و مراقبت های لازم برای پیشگیری، درمان و کاهش آسیب های فردی و جمعی، ناشی از جنگ و تهدیدات...(سیاست های کلی نظام در امور ترویج و تحکیم فرهنگ ایثار و جهاد و ساماندهی امور ایثارگران 29 بهمن 1389)

-... حمایت لازم از توسعه فناوری و صنایع مرتبط مورد نیاز کشور در پدافند غیرعامل با تأکید بر طراحی و تولید داخلی...ایجاد مرکزی برای تدوین طراحی، برنامه ­ریزی و تصویب اصول و ضوابط، استانداردها، معیارها، مقررات و آیین نامه های فنی پدافند غیرعامل و پیگیری و نظارت بر اعمال آنها...(ابلاغ سیاست های کلی نظام در امور پدافند غیرعامل 29 بهمن 1389)

-... حمایت از تجاری سازی فناوری محصول و بهره گیری از جذب و انتقال دانش فنی و فناوری های روز و ایجاد نظام ملّی نوآوری، گسترش اقتصاد دانش بنیان با تأکید بر توسعه مؤلفه های اصلی آن...(ابلاغ سیاست های کلی تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی 24 بهمن 1391)** فرهنگی

-... حقیقتاً حوزه های علمیه، قوام اصلی و ستون مهم انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند. سالهاست که من با قشر و نسل شما قلباً و روحاً پیوند و انس دارم. شما مایه ی امید هستید. آینده متعلق به شما و در دستهای شماست. دل و دست و مغز و روح و زبان گویای شماست که آینده ی کشور و انقلاب و حتّی آینده ی اسلام و مسلمین را طراحی می کند و می سازد... (سخنان رهبری در مراسم بیعت طلاب و روحانیون 22 خرداد 1368)

-... مسأله ی این روزها، حول و حوش دانشگاه و حوزه ی علمیه و وحدت دور می زند. این سه واژه و مفهوم، در انقلاب بسیار مهم است. عنوان وحدت حوزه و دانشگاه که امام بزرگوارمان این تعبیر و مفهوم را از قلب حکیمِ عارف و ملهم از ارشادات الهی صادر کردند بر سه پایه ی اساسی متکی است و این سه پایه یعنی حوزه و دانشگاه و وحدت جزو مسایل اصلی این انقلاب و کشور است...(سخنان رهبری در دیدار جمعی از دانشجویان و طلاب 29 آذر 1368)

-... طلّاب و دانشجویان قدر یکدیگر را بدانند، با یکدیگر آشنا و مرتبط باشند، احساس بیگانگی نکنند، احساس خویشاوندی و برادری را حفظ کنند و روحانیون در دانشگاه ها عملاً قبل از قولاً کوشش کنند که نمونه های کامل عالم دین و طلبه ی علوم دینی را به طلاب و دانشجویان و دانشگاهیان ارایه بدهند و نشان دهند که هردو نسبت به یکدیگر، با حساسیت مثبت و با علاقه همکاری می کنند. این، همکاری و وحدت حوزه و دانشگاه است. البته برای این کار، باید برنامه ریزی و سازماندهی بشود... (سخنان رهبری در دیدار جمعی از دانشجویان و طلاب 29 آذر 1368)

-... مسأله، مسأله ی نظام اسلامی و دیدگاه تمام مسلمانان دنیاست که امروز به جمهوری اسلامی نگاه می کنند و از جهت اسلام و معارف اسلامی، جمهوری اسلامی و حوزه است که باید پاسخگو باشند. اگر خدای ناکرده، حوزه ضربه یی بخورد و اشکالی پیدا کند؛ جایی از نظر فهم مسایل جاری، کج بفهمد و یا موضعی را درست تشخیص ندهد و نیازی را در جای خود درک نکند، یا بد بفهمد؛ دشمنی و دوستی را نشناسد و براساس آن تصمیم گیری بشود، ضربه هایی که پیش خواهد آمد، ضربه های جبران ناپذیری خواهد بود...(سخنان رهبری در دیدار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه ی علمیه ی قم 4 بهمن 1369)

-... ما در مقابل آنچه که باید بدانیم و نسبت به معارفی که مردم ما محتاج آن هستند، چیزی نمی دانیم. ما باید درس بخوانیم و مطالعه کنیم. حالا من نمی خواهم در این جا تکلیف درس خواندن بکنم؛ باید با مطالعه و تحقیق و تأمل و تفکر، بر خودمان بیفزاییم، تا بتوانیم بیان کنیم. پس، یک تکلیف، تکلیف تبیین است، که همه ی علما آن را داشته اند... (سخنان رهبری در دیدار جمعی از روحانیون استان بوشهر 11 دی 1370)

-... من خیال می کنم سرلوحه و محور برنامه های آموزش و پرورش در تنظیم کتاب، در تربیتِ معلم، در نظارت بر کار بخش های مختلف آموزش و پرورش، در نظارت بر کار آموزش دهندگان و داخل مدارس باید بر این باشد که ببیند آیا تفکر اسلامی منتقل می شود، یا نه؛ انسان سازیِ بر مبنای اسلام و مسلمان سازیِ کودکان در این مدارس انجام می گیرد، یا انجام نمی گیرد. هرچه ما در این جهت کمبود داریم، بایستی همت کنیم و آن کمبود را برطرف نماییم... (سخنان رهبری در دیدار جمعی از مسوولان وزارت آموزش و پرورش 25 دی 1370)

-... ملت غالب، ملتی است که فرهنگش غالب است. غلبه فرهنگی است که می تواند غلبه اقتصادی و سیاسی و امنیتی و نظامی و همه چیز را هم با خود به دنبال بیاورد...در باب فرهنگ، سیاست کلّی کشور باید عبارت باشد از حفظ و پرداخت و وابستگی شدید و کامل به فرهنگ ملی. البته جزو مهمترین ارکان فرهنگ ملی، اسلام است... (سخنان رهبری در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری 12 مرداد 1372)

-... جهت دادن کلیه ی فعالیت های اجرایی و تبلیغی به سمت رشد معنویت و فضیلت اخلاقی در جامعه، تعمیق و گسترش حساسیت ها و باور دینی، گسترش ارزش های انقلابی، حفظ کرامت انسانی، ایجاد نظم و قانون پذیری و روحیه ی کار و تلاش و خود اتکایی و قناعت و جلوگیری از اسراف و مصرف گرایی و پرداختن به زوائد...(ابلاغ سیاست های کلی برنامه ی دوم توسعه 18 آبان 1372)

-... از جمله چیزهای مهمی که بایستی در تبلیغات، مردم را به آن توجّه دهید، مسأله وحدت و اتّفاق و اتّحاد ملت است. عزیزان من! امروز وقتی که من به امواج تبلیغاتی دشمنان نگاه می کنم و نیز به آنچه که به تبع آنها بعضی از انسان های غافل یا مغرض و بددل ترویج می کنند، همین خطّ اختلاف، خطّ ایجاد تشنج و ایجاد درگیری آحاد مردم و بزرگ کردن چیزهای کوچک است. مبادا در منابر عمومی، در آن جایی که بایستی دین و اخلاق تبلیغ شود، مسائل اختلافی را مطرح و اختلاف ها را بزرگ کنید! دشمن سعی می کند اختلافات کوچک را بزرگ جلوه دهد...( سخنان رهبری در دیدار جمعی از روحانیون2 اردیبهشت 1377)

-... اعتلاء و عمق بخشیدن به معرفت و بصیرت دینی و قرآنی و تحکیم فکری و عملی ارزش های انقلاب اسلامی و مقابله ی با تهاجم فرهنگی بیگانه ...(ابلاغ سیاست های کلی برنامه ی پنج ساله ی سوم 30 اردیبهشت 1378)

-... جامعه ی ایرانی در افق چشم انداز چنین ویژگی هایی خواهد داشت؛ توسعه یافته، متناسب با مقتضیات فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی خود، متکی بر اصول اخلاقی و ارزش های اسلامی، ملی و انقلابی، با تأکید بر مردم سالاری دینی، عدالت اجتماعی، آزادی های مشروع، حفظ کرامت و حقوق انسان ها و بهره مندی از امنیت اجتماعی و قضایی...(سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404، 12 آبان 1382)

-... تکمیل و اجرای طرح مهندسی فرهنگی کشور و تهیه پیوست فرهنگی برای طرح های مهم، زنده و نمایان نگه داشتن اندیشه دینی و سیاسی حضرت امام خمینی(ره)، مقابله با جریانات انحرافی در حوزه دین و زدودن خرافات و موهومات، استفاده بهینه از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی برای تحقق اهداف فرهنگی نظام...(ابلاغ سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه 21 دی 1387)

-... نهادینه سازی فرهنگ سازمانی مبتنی بر ارزش های اسلامی و کرامت انسانی، عدالت محوری در جذب، حفظ کرامت و عزت و تامین معیشت بازنشستگان و مستمری بگیران و بهره گیری از نظرات و تجارب مفید آنها، عدالت محوری، شفافیت و روزآمدی در تنظیم و تنقیح قوانین و مقررات اداری، حمایت از روحیه نوآوری و ابتکار و اشاعه فرهنگ و بهبود مستمر به منظور پویایی نظام اداری...(ابلاغ سیاست های کلی نظام اداری 31 فروردین 1389)

-... اصلاح فرهنگ مصرف فردی، اجتماعی و سازمانی، ترویج فرهنگ صرفه جویی و قناعت و مقابله با اسراف، تبذیر، تجمل گرایی، توسعه و ترویج فرهنگ بهره وری با ارائه و تشویق الگوهای موفق در این زمینه...(تعیین و ابلاغ سیاست های کلی اصلاح الگوی مصرف 15 تیر 1389)

-... فرهنگ سازی، آموزش و افزایش آگاهی و مهارت های عمومی در حوزه افتا، حفظ فرهنگ و هویت اسلامی- ایرانی و ارزش های اخلاقی...( ابلاغ سیاست های کلی نظام در امور امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات و ارتباطات افتا 29 بهمن 1389)

-... اعتلاء، ترویج و تحکیم فرهنگ ایثار، جهاد، شهادت و تفکر بسیجی در جامعه، حمایت از تولید آثار ارزنده فرهنگی و هنری در جهت اشاعه فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت در جامعه...(سیاست های کلی نظام در امور ترویج و تحکیم فرهنگ ایثار و جهاد و ساماندهی امور ایثارگران 29 بهمن 1389)

-... رعایت ارزش های فرهنگی و حفظ حرمت و منزلت خانواده در معماری مسکن...(سیاست های کلی نظام در امور مسکن 29 بهمن 1389)

-... هدف و آماج تحرّک دشمنان در زمینه ی فرهنگ، عبارت است از ایمان مردم و باورهای مردم مسوولان فرهنگی، باید مراقب رخنه ی فرهنگی باشند؛ رخنه های فرهنگی بسیار خطرناک است؛ باید حسّاس باشند، باید هشیار باشند...(سخنان رهبری در حرم مطهر رضوی 1 فروردین 1393)ب) سیاست خارجی

**اصول سیاست خارجی

-... رعایت اصول اعلام شده ی جمهوری اسلامی در سیاست خارجی و توجه اکید به عناوین عزّت، حکمت و مصلحت در این روابط...(ابلاغ سیاست های کلی برنامه ی دوم توسعه 18 آبان 1372)

-... جامعه ی ایرانی در افق چشم انداز چنین ویژگی هایی خواهد داشت؛ دارای تعامل سازنده و موثر با جهان بر اساس اصول عزت، حکمت و مصلحت...(سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404، 12 آبان 1382)**آمریکا

-... فقط دو نقطه هست که دشمنان جهانی اسلام، به آن چشم دوخته و امید بسته اند. ملت ایران باید متوجه آن دو نقطه باشد: یک نقطه، مسأله ی وحدت و یکپارچگی است. دشمنانی که هنوز درصددند نسبت به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، نیات خصمانه و شومشان را اعمال بکنند، چشم امید به اختلافات بسته اند...مسؤولان باید متوجه باشند که با این یکپارچگی عظیم، چگونه باید رفتار کرد....دومین نقطه یی که دشمن به آن چشم دوخته، این است که ایران اسلامی نتواند به طور شایسته، سازندگی کشور را انجام بدهد. این هم مایه ی امید دشمنان است... اگر کشور اسلامی، با همت شما مردم و با پیوند مستحکمی که بحمداللَّه بین شما و دولت هست، به وضع درخشانی نایل بیاید، استعمار، امریکا، دشمنان دلباخته ی ساده لوحی که چشم به دهان آنها دوخته اند و بعضی از گروهک ها و جریان های داخلی، خلع سلاح خواهند شد...(سخنان رهبری در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی 14 خرداد 1369)

-... اولین مسأله ی اساسی که امروز در پیش روی مردم قرار دارد، عبارت از خوی تجاوزگریِ بی پایان ابرقدرت ها و قدرت های بزرگ جهانی و در رأس شان امریکاست. شاید برای توده های مردم دنیا، این حقایق هیچ وقت این طور آشکار نشده است که امروز آشکار می شود. اینها از آن طرف دنیا بلند شده اند به این جا آمده اند، تا در مسأله یی که مربوط به منطقه است و محققاً می تواند در خلال روابط منطقه یی حل بشود، دخالت کنند، که نفس دخالت، غلط است و این دخالت را به اشدّ مایمکن از قساوت و بیرحمی انجام می دهند...(سخنان رهبری در دیدار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه ی علمیه ی قم 4 بهمن 1369)

-... امروز همه می دانند که فکر استکبار چیست. همه فکر آمریکا را که رأس استکبار است خوانده اند. فکر اینها، سلطه بر همه ی عالم است؛ بخصوص این منطقه ی حساسی که ما در آن زندگی می کنیم؛ یعنی منطقه ی خاورمیانه، خلیج فارس و این نقطه ی اساسی اقتصادی و نظامی. این فکر استکباری، دنبالش نقشه هاست. این نقشه های ضد مردمی و ضد اسلامی، سروکارش با انسانهاست...اگر کسی بتواند جلوی حرکت فرعونی و طاغوتی استکبار امریکایی و ایادیش را بگیرد، ملت ها هستند و ملت ها می توانند. طراحان استکبار ممکن نیست این مطلب را نفهمند؛ ممکن نیست به ملتها و بخصوص به جوانان به چشم یک خطر بزرگ نگاه نکنند؛ ممکن نیست در مقابل این خطر، تدبیری نیندیشند و تاکتیکهای لازم را انتخاب نکنند...(سخنان رهبری در دیدار جمعی از دانش آموزان و دانشجویان 15 آبان 1370)

-... آن جایی که دین وارد میدان سیاست می شود و به زندگی مردم و امور اساسی حیات جهان و امور دنیوی مردم کار دارد، استکبار جهانی ظاهر می شود. چون می داند که در چنان وضعی، دین، جلوِ زورگویی ها و سواستفاده های آنها را می گیرد و مانع چپاول هایشان آنها از منابع طبیعی و انسانی جهان اسلام می شود...(سخنان رهبری در خطبه های نمازجمعه 14 خرداد 1372)

-... این نکته را هم به ملت عزیزمان و به مسوولان محترم کشور و به جریان های سیاسی عرض کنم: آن چیزی که می تواند جلوِ تهاجم گستاخانه آمریکا را بگیرد، فقط و فقط وحدت ملی و وحدت کلمه است...(سخنان رهبری در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی 14 خرداد 1381)

-... تبلیغات موذیانه دشمن این طور وانمود می کند که ایران اسلامی به دنبال سلاح اتمی است؛ بنابراین صلح منطقه یا جهان تهدید می شود! کسانی صلح جهان را تهدید می کنند که در فاصله بیست سال، دو جنگ ویرانگر جهانی را به راه انداخته اند. صلح جهانی را دولت امریکا تهدید می کند که در دهها نقطه عالم در طول نیم قرن اخیر جنگ افروزی کرده و با ملتها و حکومتهای برآمده از آنها مقابله نظامی و در کشورهایشان دخالت نظامی کرده است. صلح جهانی و مناطق گوناگون دنیا را دولتی مثل امریکا و رژیم صهیونیستی تهدید می کنند که برای ملتها حقِ ّ انتخاب قائل نیستند...(سخنان رهبری در دیدار بسیجیان و سپاهیان لشکر 25 کربلا 29 شهریور 1382)

-... روح سلطه گری؛ این در کشور ما قبل از انقلاب به صورت واضحی بود. یعنی آمریکا مستکبرانه بر این کشور پهناور، بر این ملت بزرگ با این تاریخ غنی پنجه انداخته بود و در امور مهم و اساسی کشور ما دخالت می کرد. علت هم این بود که زمامداران کشور فاسد بودند، در ملت جایگاهی نداشتند، دنبال تکیه گاه می گشتند، به آمریکا تکیه می کردند. آمریکا هم که مفت به کسی چیزی نمی دهد؛ حمایت از آنها را در گرو دخالت کامل در امور کشور قرار داده بود...(سخنان رهبری در دیدار دانش آموزان در آستانه 13 آبان ، 12 آبان 1388)

- امروز متأسّفانه انسان مشاهده می کند در برخی از فاصله ها و مقاطع حرف هایی زده می شود از سوی دشمنان؛ این برای مردم ما مایه ی عبرت است. در همین مذاکرات گوناگونی که در این روزها انجام می گیرد، ملّت ایران این مذاکرات را زیر نظر داشته باشند؛ اظهارنظرهای بی ادبانه ی مسوولان آمریکایی را مردم ببینند، زیر نظر داشته باشند، دشمن را بشناسند. بعضی ها می خواهند نظر مردم را از دشمنیِ دشمن منصرف کنند؛ نه، ببینید دشمنی را، ببینید دورویی را. مسوولین آمریکایی در جلسات خصوصی با مسئولین کشور ما یک جور حرف می زنند، به مجرّد اینکه از آنها جدا می شوند، در بیرون یک جور دیگر حرف می زنند. مردم ایران این دورویی دشمن و نیّات سوء و پلید دشمن ما را ببینند؛ ملّت توجّه داشته باشد. ببینند که باید یک کشور اقتدار درونی خود را حفظ کند؛ این توصیه ی همیشه ی ما به مسئولین است.(سخنان رهبری در دیدار با فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش 19 بهمن 1392)**بیداری اسلامی

-... بیداری اسلامی و بازگشت به اسلام، روزبه روز بیشتر می شود. اگر می خواهید اسلام باز هم پیش برود و بیداری اسلامی دنیای اسلام را فرا گیرد؛ اگر می خواهید حتّی ملت های غیر مسلمان به معنویت رو کنند و راه صحیح زندگی را بیابند، شما ملت ایران، باید همین اصولی را که تا امروز محترم شمرده اید، همیشه محترم بشمارید. وحدت و برادری تان را حفظ کنید. در ساختن و بازسازی کشور، همکاریتان را با دولتمردان دلسوز و علاقه مند، ادامه دهید...(سخنان رهبری در سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) 14 خرداد 1374)

-... امروز چند واقعیت در دنیا وجود دارد که قابل انکار نیست. واقعیت اول، بیداری دنیای اسلام است؛ در این کسی نمی تواند تردید کند. امروز مسلمانان عالم در همه ی نقاط جهان چه در کشورهای مسلمان و چه در نقاطی که در اقلیت قرار دارند احساس گرایش به اسلام و احساس بازیابی هویت اسلامی خودشان را می کنند. امروز روشنفکران دنیای اسلام، دلزده ی از سوسیالیسم و مکاتب غربی، به سمت اسلام گرایش پیدا کرده اند و علاج دردهای بشریت را از اسلام می طلبند و استفتاء می کنند... (سخنان رهبری در دیدار کارگزاران نظام 11 شهریور 1384)

-... امروز بیداری اسلامی شروع شده، عزت اسلامی آشکار شده، هزیمت دشمن در میدانهای مختلف که آقایان اسم آوردند روزبه روز بیشتر آشکار شده است...(سخنان رهبری در دیدار شرکت کنندگان در هم اندیشی علمای اهل تسنن و تشیع 25 دی 1385)

-... لزوم ترسیم هدف بلند مدت برای بیداری اسلامی در کشورهای مسلمان است؛ نقطه ی متعالی و والایی که بیداری ملتها را باید سمت و سو دهد و آنان را به آن نقطه برساند. با شناسایی این نقطه است که می توان نقشه ی راه را ترسیم کرد و هدف های میانی و نزدیک را در آن مشخص نمود. این هدف نهایی نمی تواند چیزی کمتر از «ایجاد تمدن درخشان اسلامی» باشد...(سخنان رهبری در اجلاس جهانی علما و بیداری اسلامی 9اردیبهشت 1392)**رژیم صهیونیستی

-... جمهوری اسلامی به برکت همین استقامت، در قضیه فلسطین سخن قاطعی را می گوید که دیگران حتی جرأت شنیدنِ آن را هم ندارند. آن سخن قاطع که ملت و دولت ایران بر آن متفقّ القولند، این است که «فلسطین کشوری متعلّق به ملت فلسطین است و دولت صهیونیست، دولتی غاصب است و اصل آن دولت و نظام، مطلقاً مشروعیّت ندارد.»... (سخنان رهبری در سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی 14 خرداد 1373)

-... راه حلّ مسأله فلسطین، راه حل های تحمیلی و دروغین نیست. تنها راه حلّ مسأله فلسطین این است که مردم واقعی فلسطین نه مهاجران غاصب و اشغالگر چه آنهایی که در داخل فلسطین ماندند، چه آنهایی که در بیرون فلسطین هستند، خود نظام حاکم بر کشورشان را تعیین کنند. اگر اتّکاء به آراءِ یک ملت از نظر مدّعیان دموکراسی در دنیا حرف راستی است، ملت فلسطین هم یک ملت است و باید تصمیم بگیرد. رژیم غاصبی که امروز در سرزمین فلسطین بر سرِ کار است، هیچ حقّی بر این سرزمین ندارد؛ یک رژیم جعلی، دروغین و ساخته دست قدرت های ظالم است. بنابراین از مردم فلسطین نباید بخواهند این رژیم را به رسمیت بشناسند...(سخنان رهبری در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی 14 خرداد 1381)

-... تنها راه مقابله با دشمن صهیونیستی ادامه راه مقاومت و جهاد و تقویت آن است...عقب نشینی رژیم صهیونیستی از غزه اگر چه در مقابل خواست و حقّ ملت فلسطین، بسیار ناچیز است اما در مقابل جبهه دشمن و حامیان رژیم صهیونیستی پیروزی بسیار بزرگی است که نشان دهنده عجز رژیم اشغالگر قدس می باشد...(سخنان رهبری در دیدار دبیر کل جهاد اسلامی فلسطین و هیات همراه 12 شهریور 1384)

-... پیروزی درخشان و افتخارآمیز حزب الله لبنان بر رژیم صهیونیستی حجت را بر همه مسلمانان تمام کرد و نشان داد اگر در کشورهای اسلامی بر قدرت توده های مسلمانان تکیه شود، هیچ قدرتی توانایی ایستادگی در مقابل آنان را ندارد...(سخنان رهبری در دیدار اندیشمندان و علمای کشورهای اسلامی شرکت کننده در نوزدهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی 30 مرداد 1385)

-... جنایت هولناک رژیم صهیونیستی در غزه و قتل عام صدها مرد و زن و کودک مظلوم، بار دیگر چهره ی خونخوار گرگهای صهیونیست را از پشت پرده ی تزویرِ سال های اخیر بیرون آورد و خطر حضور این کافر حربی را در قلب سرزمین های اُمت اسلام، به غافلان و مسامحه کاران گوشزد کرد. مصیبت این حادثه ی هولناک برای هر مسلمان بلکه برای هر انسان با وِجدان و با شرف در هر نقطه ی جهان بسی گران و کوبنده است، ولی مصیبت بزرگتر سکوت تشویق آمیز برخی دولتهای عربی و مدّعی مسلمانی است. چه مصیبتی از این بالاتر که دولت های مسلمان که باید در برابر رژیم غاصب و کافر و محارب، از مردم مظلوم غزه حمایت می کردند، رفتاری پیشه کنند که مقامات جنایت کار صهیونیست، گستاخانه آنها را هماهنگ و موافق با این فاجعه آفرینیِ بزرگ معرفی کنند؟...(سخنان رهبری درباره ی مصیبت هولناک قتل عام مردم مظلوم غزه 8 دی1387)

-... فلسطین امروز مظهر حیات، عزم، اراده، ایمان، مجاهدت و عزت است و مردم فلسطین نشان داده اند که از لحاظ بنیه معنوی به مراتب از غاصبان صهیونیست، قوی ترند به همین دلیل ارتش اسراییل با وجود برتری نظامی نتوانست بر ایمان و اراده آنان غلبه کند و شکست خورد...رژیم صهیونیستی با وجود برخورداری از تمام کمک های مادی و سیاسی و پس از حدود دو سال محاصره، نتوانست مقاومت ملت فلسطین را در هم بشکند... اراده الهی به پایان دادن ظلم در منطقه و به خاک مالیدن بینی مستکبران تعلق گرفته است...(سخنان رهبری در دیدار رمضان عبدالله دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین و هیات همراه 18 بهمن 1388)

-... برخی از دولت های هسته ای در سال های اخیر از نظریه ی بازدارندگی در مقابل سایر قدرت های هسته ای بر مبنای، نابودی تضمین شده متقابل هم، فراتر رفته اند تا جایی که در راهبرد هسته ای این دولت ها بر حفظ، انتخاب هسته ای در برابر تهدیدات متعارف از سوی، ناقضین معاهده عدم اشاعه، تأکید شده است، در حالیکه بزرگترین ناقضین معاهده عدم اشاعه، قدرت هایی هستند که، علاوه بر نقض تعهد خود در ماده 6 معاهده برای خلع سلاح هسته ای، حتّی در اشاعه عمودی و افقی این سلاح ها گوی سبقت را از دیگران ربوده و من جمله با کمک به تسلیح رژیم صهیونیستی به سلاح های هسته ای و حمایت از سیاست های آن رژیم، در اشاعه ی واقعی این سلاح ها نقش مستقیم و مغایر تعهدات خود بر مبنای ماده 1 معاهده ایفا کرده و منطقه خاورمیانه و جهان را با تهدیدی جدّی روبرو کرده اند و در رأس این دولت ها، رژیم زورگو و متجاوز ایالات متحده آمریکا است...(پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به اجلاس بین المللی خلع سلاح 28 فروردین 1389 )برگرفته از: ابلاغیه ها و نقشه راه پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله سید علی خامنه ایگروه اطلاع رسانی

پژوهشم**9165**2059**م.ش**2002 **9128**9131
کد N337802