در دیدار رئیس‌جمهور زیمبابوه

جهانگیری: جنایت گروه‌های افراطی در عراق و سوریه در قرن‌های اخیر بی‌سابقه است

عراق,سوريه,معاون اول رييس جمهور,اسحاق جهانگيري

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به جنایت‌های گروه‌های افراطی و خشونت‌طلب در سوریه و اخیراً در عراق گفت: این گروه‌ها در عراق و سوریه جنایاتی علیه مردم بی‌دفاع انجام می‌دهند که در قرن‌های اخیر بی‌سابقه است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به جنایت‌های گروه‌های افراطی و خشونت‌طلب در سوریه و اخیراً در عراق گفت: این گروه‌ها در عراق و سوریه جنایاتی علیه مردم بی‌دفاع انجام می‌دهند که در قرن‌های اخیر بی‌سابقه است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اسحاق جهانگیری در جریان سفر به بولیوی که برای شرکت در اجلاس گروه 77 انجام شده است، ظهر شنبه به وقت محلی در دیدار «رابرت موگابه» رئیس‌جمهور زیمبابوه بر لزوم مقابله در برابر گروه‌های خشونت‌طلب و افراطی تاکید کرد.

وی با اشاره به سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ایجاد روابط دوستانه با کشورهای آفریقایی اظهار کرد: تهران آمادگی دارد روابط خود را با هراره در تمامی زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی افزایش دهد و در این زمینه دو کشور باید راهکارها و روش‌هایی را برای هموار کردن مسیر توسعه روابط پیدا کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین بر لزوم تشکیل کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور تاکید کرد و ایجاد تحرک توسط وزرای مسئول کمیسیون را در جهت گسترش بیش از پیش روابط ضروری دانست.

جهانگیری با اشاره به فشارها و تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران خاطرنشان کرد: ملت ایران آموخته‌اند که از فشارها در جهت خودکفایی استفاده کنند و از این رو توانسته‌اند در شرایط تحریم به دستاوردهای بزرگی دست پیدا کنند.

وی همچنین از مواضع زیمبابوه در مجامع بین‌المللی بویژه در زمینه قطعنامه‌های ظالمانه علیه ملت ایران قدردانی کرد و گفت: زیمبابوه همواره مواضع مثبت و سازنده‌ای را در این زمینه و همچنین درباره مسأله سوریه اتخاذ کرده است.

معاون اول رئیس‌جمهور از گروه 77 به عنوان یک مجموعه بزرگ برای کمک به کشورهای در حال توسعه یاد کرد و افزود: ایران به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد کمک خواهد کرد که کشورها عضو گروه 77 بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

رابرت موگابه نیز در این دیدار با اشاره به فشارها و تحریم‌های قدرت‌های بزرگ گفت: آنها تصور می‌کنند که دنیا به آنها تعلق دارد و بقیه کشورها خادمان آنها هستند.

رئیس‌جمهور زیمبابوه بر لزوم وحدت رویه میان کشورهایی که به نوعی تحت تحریم‌های ظالمانه قرار گرفته‌اند تاکید کرد و در این زمینه، گروه 77 را نمونه خوبی برای دستیابی به چنین هدفی معرفی کرد.

وی روابط ایران و زیمبابوه را مثبت و سازنده دانست و خاطرنشان کرد: در طول سالیان گذشته با رهبر معنوی ایران دیدار کرده و از نظرات و رهنمودهای ایشان استفاده کرده‌ام.

رابرت موگابه مهمترین ابتکار برای مقابله با تحریم کشورش را بسیج مردم علیه تحریم دانست و افزود: با وجود آنکه تحریم‌ها بر اقتصاد ما اثر گذاشت اما به راه خود ادامه دادیم و توانستیم کشور خود را حفظ کنیم.

وی تاکید کرد: در زیمبابوه جبهه ضد استعماری و ضد استکباری را تقویت کرده ایم و مردم پذیرفته‌اند که باید برای تحقق اهداف خود استقامت کنیم.

انتهای پیام

کد N337502