کاخ سفید: انتخابات افغانستان گامی مهم به سوی دموکراسی است

سیاسی

کاخ سفید با استقبال از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان آن را یک گام مهم به سوی دموکراسی دانست و بر ضرورت مشروع دانستن این انتخابات توسط کمپین‌های انتخاباتی تاکید کرد.

کاخ سفید با استقبال از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان آن را یک گام مهم به سوی دموکراسی دانست و بر ضرورت مشروع دانستن این انتخابات توسط کمپین‌های انتخاباتی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، کاخ سفید در بیانیه‌ای با اشاره به این مساله که رای‌دهندگان، حوزه‌های انتخاباتی و نیروهای امنیتی افغان باید به تعهدات خود درباره دستیابی به روند دموکراتیک پای‌بند بمانند،‌ آورده است: همکاری و فعالیت کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان چند هفته آتی از اهمیت زیادی برخوردار است. این انتخابات گامی مهم و حائز اهمیت به سمت راه و دموکراسی در افغانستان است و حضور افغان‌ها در این انتخابات نشان‌دهنده تمایل آن‌ها در داشتن افغانستانی امن و صلح‌آمیز است. این انتخابات و حضور گسترده مردم با وجود تهدیدهای طالبان آینده افغانستان را تضمین می‌کند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را مورد تحسین قرار داد و اعلام کرد: حضور مردم در حوزه‌های رای‌گیری با وجود تهدیدهای طالبان، با شکوه، جامع و نشان‌دهنده یک آینده باثبات است.

چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا نیز از اقدامات نیروهای پلیس و امنیتی افغان در تامین امنیت زمان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قدردانی کرد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون گفت: هاگل به دنبال همکاری با دولت آینده کابل همزمان با تغییر نقش عملکرد نیروهای آمریکایی به نقش رایزن و مشاور تعلیم‌دهنده است و می‌خواهد یک همکاری با دوام و قوی امنیتی با دولت جدید کابل داشته باشد. برگزاری صلح‌آمیز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نشانگر ظرفیت بالای نیروهای امنیت ملی این کشور است.

در همین حال، جان کری بر حفظ شفافیت و مسئولانه بودن روند این انتخابات تاکید کرد و خواستار همکاری کاندیداها با کمیسیون‌های انتخاباتی و احترام گذاشتن به نتایج شد.

شمارش آرا چند هفته به طول می‌انجامد. نتایج اولیه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دوم ژوئیه و نتایج نهایی 22 ژوئیه اعلام می‌شود.

اشرف غنی،‌ اقتصاددان سابق بانک جهانی و عبدالله عبدالله، وزیر امور خارجه سابق افغانستان دو کاندیدای این رقابت هستند.

انتهای پیام

کد N337214