زیباکلام: چاره ای جز حل موضوع هسته ای نداریم

سیاسی

یک استاد دانشگاه معتقد است، چه دولت حسن روحانی و چه هر دولت دیگری که نتواند کشور را از چالش هسته ای نجات دهد، در عرصه های دیگر نیز نمی تواند موفق باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، صادق زیباکلام در همایش بزرگ امیدواران که با حضور جمعی از مسئولین، فعالین سیاسی و دانشجویان به همت حزب توسعه کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: این که حسن روحانی چگونه به پیروزی رسید و پس از آن چه کارهایی انجام داد، قابل جدا کردن از هم نیست و باید هر دو آنها را در کنار هم مورد بررسی قرار داد.

وی با تاکید بر این که نحوه پیروزی روحانی و دستاوردهای آن با یکدیگر در پیوند هستند، ادامه داد: گاهی در یک جامعه قبل از انتخابات یک گروه پیروز می شود و قبل از انتخابات برای زمان قدرت خود برنامه ریزی کرده که چه سیاست هایی در پیش گیرد و چه کسانی را سر کار بیاورد.

وی ادامه داد: اما در کشور ما نحوه پیروزی روحانی و دولت جدید اینگونه نبود و به نظر من که از اواخر سال 91 و اوایل سال 92 شدیدا در گیر انتخابات بودم، تعیین حسن روحانی به عنوان رییس جمهور حتی تا لحظات آخر مشخص نبود.

این فعال سیاسی یادآورشد: در انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری ایران تا روزهای آخر مسئله این نبود که چه جریانی سر کار می آید، بلکه مهمترین موضوع حضور و یا عدم حضور هاشمی رفسنجانی در انتخابات بود و پیش از آن نیز مردم نگران حضور یا عدم حضور خاتمی بودند.

زیباکلام تصریح کرد: در آخرین لحظات که هاشمی رفسنجانی به وزارت کشور مراجعه کرد و ثبت نام کرد، مردم نفس راحت کشیدند و فکر کردند همه چیز تعیین تکلیف شده و پس از آن مهمترین نگرانی مردم تایید یا رد صلاحیت رفسنجانی بود.

به گفته وی برخی معتقدند رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی تعمدا صورت گرفت تا او قهر کند و در کشور بحران ایجاد شود که حتی اگر این توطئه نیز در کار بود وی با کیاست آن را خنثی کرد.

زیبا کلام مشکل دیگر زمان انتخابات را نیز نگرانی مردم برای حضور در پای صندوق‌های رای دانست و افزود: برخی از مردم به من می گفتند چطور به ما می گویی دوباره در انتخابات شرکت کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: بعد از این‌که مردم راضی شدند دوباره پای صندوق‌ها بیایند موضوع اصلی وجود دو نامزد غیر اصولگرا به نام روحانی و عارف بود که برخی به عارف و برخی به روحانی متمایل بودند.

این فعال سیاسی گفت: همین وضعیت منجر به نامه معروف من به خاتمی و هاشمی شد که از آنها خواستم تکلیف مردم را روشن کنند تا بدانند به چه فرد غیر اصولگرایی می توانند رای بدهند.

زیبا کلام از عقب نشینی عارف به عنوان یک قدم تاریخی یاد کرد و افزود: این کار باعث شد هر کس که می خواست به اصولگرایان “نه” بگوید، روحانی را انتخاب کند.

به گفته این منتقد سیاسی همین امر باعث شد افرادی که به دلیل رویداد خرداد 88 حاضر نبودند رای بدهند، پای کار بیایند.

وی با تاکید بر این‌که تاروزهای آخر و قبل از انصراف عارف هیچ چیز مشخص نشد، حمایت رهبر اصلاح طلبان از روحانی را عاملی دانست که موج 19 میلیون نفری مردم را پای صندوق‌های رای کشاند.

زیبا کلام معتقد است، بخشی از حضور مردم نیز به دلیل رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی بود که نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.

این استاد دانشگاه در ادامه به اتفاقات بعد از انتخاب روحانی پرداخت و یادآور شد: از 25 خرداد دولت باید کم کم کار خود را شروع می کرد و اولین مشکلی که ایجاد شد و طبیعی هم بود این بود که دولت چه کسانی را به عنوان وزرا و مسئولین انتخاب کند که همه این موارد از تفاوتهای انتخابات در جامعه ما و یک جامعه توسعه یافته سیاسی بود.

زیبا کلام قدرت و اختیارات محدود رییس جمهور را از تفاوت‌های دیگر جامعه ما با یک جامعه توسعه یافته سیاسی خواند و یادآوری کرد: رییس جمهوری که با 19 میلیون رای انتخاب شد قدرت اجرایی محدودی داشت و این در حالیست که در جوامع دیگر دولتی که عوض می شود برنامه ها، افراد و سیاست‌های جدیدی دارد.

وی مشکل بعدی پیش روی دولت را تعامل با مجلس و جلب رای اعتماد برای وزیران دولت دانست.

این منتقد سیاسی اظهار کرد: از دیگر مشکلاتی که پیش روی حسن روحانی بود این بود که قوه مجریه را در شرایطی تحویل گرفت که نرخ تورم 40 درصد بود، نرخ رشد اقتصادی کشور منفی بود، فساد از در و دیوار مملکت می ریخت و چهار تا شش میلیون بیکار در کشور وجود داشت.

به گفته این استاد دانشگاه زمانی که روحانی دولت را تحویل گرفت تحریم ها عملا کمر اقتصاد کشور را خرد کرده بود و هیچ شرکت و واحد تولیدی نبود که از این شرایط آسیب ندیده باشد.

زیبا کلام خاطر نشان کرد: زمانی که روحانی دولت را گرفت در عرصه بین الملل نیز شرایط مناسبی نداشتیم و طی هشت سال گذشته وضعیت را از بد به بدتر کشانده بودند و همین امر باعث شده بود ما به جز چند کشور محدود از جمله گینه بیسائو، ونزوئلا و ... با کشور دیگری ارتباط نداشته باشیم.

وی ادمه داد: هیچکدام از این شرایط باعث نمی شد که ما انتظارات خود را از دولت روحانی نادیده بگیریم، زیرا می دانستیم روحانی از همه این شرایط اطلاع داشت و زمانی کشور را تحویل گرفت که از شرایط آن با خبر بود.

به گفته زیبا کلام از زمانی که دولت روحانی وارد کار شد یک هدف اساسی برای خود تعریف کرد و آن نجات دادن ایران از باتلاق هسته ای بود که اقتصاد کشور را نابود کرده بود.

این استاد دانشگاه با تاکید بر این‌که دولت روحانی تلاش کرد برنامه هسته ای ایران را با مصالحه حل کند، تصریح کرد: اگر چه دولت در گفته هایش بیان می کرد که همه چیز موضوع هسته ای نیست، اما در واقع دولت تمام تخم مرغهایش را در سبد هسته ای گذاشت.

وی معتقد است، چه دولت روحانی و چه هر دولت دیگری که ممکن بود در انتخابات 24 خرداد پیروز شود اگر نتواند کشور را از باتلاق هسته ای نجات دهد، در هیچ عرصه ای نمی تواند صحبت جدی داشته باشد و موفقیتی رقم بزند.

وی با اشاره به سخنانی که گفته می شد ما به تحریم‌ها عادت داریم، تحریم‌ها را شکست داده ایم، تحریم ها را دور زده ایم و یا اقتصاد غرب است که از تحریم ها آسیب می بیند، یادآوری کرد: هم اکنون می بینیم که تحریم ها دقیقا چه اتفاقی برای اقتصاد کشور ایجاد کرده و شرایط کشور را به چه وضعی کشانده است.

زیبا کلام به بیان مثالی از نتیجه تحریم‌ها بر اقتصاد کشور پرداخت و گفت: تنها در سال 92 ما به واسطه تحریم‌ها نتوانستیم به اندازه کافی از پارس جنوبی نفت برداشت کنیم و همین امر باعث شد قطری ها تنها در سال 92 بیش از 100 میلیارد متر مکعب گاز بیشتری از ما استخراج کنند.

زیبا کلام ارزش این رقم را بیش از 120 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و یادآور شد: این در حالیست که کل بودجه عمرانی کشور 37 هزار میلیارد تومان است.

وی یادآوری کرد: معتقدم مردم باید بدانند دستاوردهای هسته های چه بهایی برای کشور داشته و ما در قبال دستاوردهای هسته های چه چیزهایی داده ایم و چه گرفته ایم و بعد تصمیم گیری کنند. این به معنای دموکراسی است.

وی گفت: دولت باید وضعیت و گره کور هسته ای را باز کند، در غیر اینصورت تحریم ها همچنان ادامه پیدا می کند و شاهد مشکلات فراوانی برای کشور خواهیم بود.

وی با اشاره به سخنان محمود احمدی نژاد رییس جمهور پیشین کشور مبنی بر این‌که دو سال تعلیق غنی سازی خیانت در حق کشور بوده و بهانه غربی ها برای مخالفت با موضوع هسته ای این است که دستاورد هسته ای برای کشور می تواند 250 رشته و صنعت اقتصادی ایجاد کند، ادامه داد: حتی یک رشته هم برای دستاوردهای هسته ای وجود ندارد .

زیبا کلام تصریح کرد: چاره ای دیگری جز حل موضوع هسته ای ایران نداریم، زیرا با خیل عظیم جمعیت بیکار حدود پنج میلیون نفری در کشور مواجهیم که هزینه ایجاد شغل برای هر یک از آنها 35 تا 50 میلیون تومان است.

وی اینها را واقعیت جامعه خواند که مردم باید در جریان آن باشند و سپس خود تصمیم بگیرند.

این استاد دانشگاه در ادامه یادآور شد: البته ما انتظارات دیگری هم از دولت روحانی داریم که انتظارات مدنی از جمله رفع حصر، آزادی زندانیان سیاسی، آزادی بیان در روزنامه ها و... است، اما این خواسته ها در شرایط فعلی کشور که در حین بحران و التهاب ناشی از موضوع هسته ای و تحریم ها هستیم از اهمیت کمتری برخوردار است و تا دولت نتواند این مشکل را حل کند نمی تواند حمایت مردم را برای سایر موارد داشته باشد.

انتهای پیام

کد N337210