رئیس جمهور آلمان: ماموریت‌های نظامی را نمی‌توان اساسا نفی کرد

سیاسی

رئیس جمهوری آلمان می‌گوید در مبارزه برای حقوق بشر گاهی باید دست به اسلحه برد. او تاکید می‌کند که کشورش نباید مشارکت در ماموریت‌های نظامی بین‌المللی را به طور کلی منتفی و ممنوع بداند.

رئیس جمهوری آلمان می‌گوید در مبارزه برای حقوق بشر گاهی باید دست به اسلحه برد. او تاکید می‌کند که کشورش نباید مشارکت در ماموریت‌های نظامی بین‌المللی را به طور کلی منتفی و ممنوع بداند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) یوآخیم گائوک در پایان سفر خود به نروژ و در گفت‌وگو با "رادیو فرهنگ" آلمان بر نظر خود در لزوم تعهد بیشتر کشورش در مسائل بین‌المللی پای فشرد و گفت: «گزینه نظامی به عنوان آخرین وسیله، جزیی از یک سیاست فعال برای حل کشمکش‌هاست و نباید آن را نادیده گرفت.»

وی افزود که «خویشتنداری موجه و مستدل» کشورش در این زمینه را درک می‌کند؛ ولی امروزه آلمان به خلاف رفتارهای «سلطه‌جویانه" در قرن گذشته، حامی مردم‌سالاری معتبر برای حقوق بشر است.

به گزارش دویچه وله، رئیس جمهور آلمان گفت گاهی لازم است در مبارزه برای حقوق بشر یا حفظ حیات انسان‌های بی‌گناه، از سلاح استفاده شود.

یوآخیم گائوک دربخش دیگری از این مصاحبه تاکید کرد: «همان طور که علاوه بر پلیس به معلم و قاضی نیز نیاز داریم، از نظر بین‌المللی هم به نیرویی احتیاج داریم که جلوی تبهکاری و استبداد و هر اقدام جنایت‌آمیز دیگری را بگیرد.»

وی یادآور شد که پاسخش به شرکت در ماموریت‌های وسیع با حضور شرکای اروپایی یا ناتو مثبت است.

اظهارات گائوک در ادامه سخنان او در کنفرانس امنیتی مونیخ بیان شده‌اند که در آنجا آلمان را به یک سیاست خارجی متعهدانه فراخواند.

رئیس جمهوری آلمان در این سخنان که ماه ژانویه ادا شدند، تصریح کرده بود که آلمان هیچ‌گاه در کشمکش‌ها و بحران‌های جهانی، از یک راه‌حل نظامی صرف پشتیبانی نخواهد کرد. او افزوده بود: «اما اگر شرایطی پیش آمد که مشارکت ارتش آلمان را ایجاب می‌کرد، آنگاه آلمان نمی‌تواند از این امر شانه خالی کند.»

ماموریت‌های ارتش آلمان در بحران‌های بین‌المللی، همواره بحثی در پارلمان این کشور را دامن زده و به جبهه‌بندی احزاب موافق و مخالف دولتی انجامیده‌اند.

کلیه ماموریت‌های نظامی آلمان باید به تصویب پارلمان این کشور برسند.

انتهای پیام

کد N337086