کواکبیان: عامل پیروزی روحانی در 24 خرداد شعار اعتدال بود

پیروزی 24 خرداد

تهران- ایرنا- دیبرکل حزب مردم سالاری، عامل پیروزی حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» در انتخابات 24 خرداد 92 را برخوردهای تند و افراطی دولت های نهم و دهم و از همه مهم تر شعار اعتدال دانست و گفت: شعار اعتدال در حقیقت یک نوع آتش نشانی برای فوران شعله های افراطی بود.

«مصطفی کواکبیان» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره علل پیروزی دکتر روحانی در حماسه 24 خرداد افزود: دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری هم کم و بیش عملکرد دولت پیشین را نقد کردند ولی از این زاویه کمتر وارد شدند.

وی ادامه داد: کشور در طول این سال ها از افراطی گری و برخوردهای تند دولت های نهم و دهم و به ویژه نادیده گرفتن و زیر پا گذاشتن قانون در بخش های مختلف رنج می برد.

دبیرکل حزب مردم سالاری تصریح کرد: بنابراین اعتدال گرایی و رسیدن به جایگاه قانونی دولت نقش زیادی در پیروزی حسن روحانی داشت.

کواکبیان، عامل دوم پیروزی روحانی فضای انتخاباتی و آرایش سیاسی شکل گرفته در کشور ذکر کرد و گفت: شورای نگهبان تنها محمد رضا عارف را تایید کرد، در واقع نامزدهای اصلاح طلبان دکتر عارف و دکتر روحانی بودند.

وی افزود: تمام تلاش ما نیز در این فضا این بود که حادثه سال 84 یکبار دیگر تکرار نشود.

کواکبیان یادآور شد: انتخاب روحانی به ریاست جمهوری دولت یازدهم برخلاف تجربه تلخ گذشته، یک تجربه خوبی بود.

وی، عامل دیگر پیروزی روحانی را حمایت مجموعه ای از نیروهایی حامی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، سید محمد خاتمی، محمد رضا عارف و سایر احزاب عضو شورای هماهنگی اصلاح طلبان دانست.

دبیر کل حزب مردم سالاری همچنین تحولات بین المللی و سمت و سوی شعارهای حجت الاسلام روحانی در مقایسه با سایر نامزدها را دیگر عوامل پیروزی رییس دولت یازدهم عنوان کرد و افزود: شعارهای آقای روحانی بیشتر ابعاد بین المللی را در بر می گرفت.

وی گفت: وی در شعارهای انتخاباتی خود بر لغو تحریم ها، وضعیت اقتصادی کشور ناشی از تحریم ها و این که ما باید مشکلات بین المللی را حل کنیم، تاکید می کرد.

مدیر مسوول روزنامه مردم سالاری ادامه داد: البته این عوامل وجه ایجابی این پیروزی هستند و وجه سلبی آن این بود که بالاخره یک نوع تشتت آرایی بین اصولگراها بوجود آمده بود که نباید نادیده گرفت یعنی اگر فرض کنید تمام اصولگراها یک نامزد داشتند شاید بحث روانشناسی اجتماعی به گونه دیگر جواب می داد .

سیام**1058**7261**1336
کد N336960