ساخت خط لوله گاز ایران به عراق تا پایان سال 93 - مرحله اول صادرات روزانه 7 میلیون متر مکعب

عراق

تهران - ایرنا - مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز با بیان اینکه ساخت خط لوله صادرات گاز به عراق تا پایان سال 93 به پایان می رسد، گفت: صادرات به عراق با انتقال روزانه 7 میلیون مترمکعب در روز آغاز می شود و افزایش آن وابسته به تکمیل خط ششم سراسری است.

به گزارش ایرنا، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به اینکه زیرساخت های لازم بمنظور صادرات گاز ایران به عراق در دو کشور فراهم است، گفت: براساس توافق های اخیر میان دو طرف، صادرات 40 میلیون مترمکعب گاز به کشور همسایه در دستور کار قرار گرفت.

علیرضا غریبی با اشاره به اینکه خط لوله صادرات گاز به عراق در هر دو کشور بصورت همزمان و براساس برنامه ریزی های تعریف شده در حال انجام است، افزود: بدلیل اینکه این خط از خط ششم سراسری انشعاب می گیرد، افزایش میزان صادرات گاز به عراق وابسته به تکمیل این خط سراسری است.

وی با بیان اینکه خط لوله 100 کیلومتری صادرات گاز به عراق، از چارمله در استان ایلام شروع و در نفتشهر (مرز ایران و عراق) به پایان می رسد، اظهار داشت: با تکمیل این خط در مرحله نخست امکان صادرات 7 میلیون مترمکعب گاز به عراق فراهم می شود.

غریبی از اتمام خط 48 اینچ صادرات گاز به عراق تا پایان سال جاری خبر داد و تاکید کرد: پس از تکمیل این خط لوله، تست آن آغاز شده و در مرحله بعد نیز زیرساختهای افزایش حجم صادرات فراهم می شود و به 10 میلیون مترمکعب افزایش می یابد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران خاطرنشان کرد: تکمیل خط بیستون به دهکلان و خط بیستون به نفتشهر در افزایش ظرفیت صادرات گاز به عراق نقش دارد که عملیات اجرایی این خطوط نیز در دست اقدام است.

به گزارش شرکت ملی گاز، غریبی ادامه داد: در سال 94 با تکمیل خط 600 کیلومتری ششم سراسری که از اهواز شروع می شود و تا دهکلان ادامه دارد، ظرفیت صادرات گاز به عراق نیز افزایش می یابد.

علی ماجدی معاون امور بین الملل وزیر نفت نیز پیش از این با بیان اینکه براساس قرارداد اولیه روزانه 25 میلیون مترمکعب گاز از ایران به عراق صادر شود، از آغاز صادرات گاز به عراق از سال آینده خبر داده بود.

وی اظهار داشت: پس از تکمیل تاسیسات و تجهیزات خط لوله انتقال، صادرات گاز از ایران به عراق با انتقال روزانه پنج تا هفت میلیون مترمکعب آغاز می شود.

وی درباره مدت زمان صادرات گاز ایران به عراق، گفت: قرارداد صادرات گاز ایران به عراق 4 ساله منعقد شده بود ولی در توافقی که بتازگی بین وزیران انرژی دو کشور حاصل شد، زمان آن به 10 سال افزایش یافت.

وی با اشاره به اینکه مدت زمان کوتاه قرارداد مشکل عراقی ها است، افزود: طرف عراقی اعلام کرد باید قرارداد همزمان با تغییر دولت در این کشور تغییر کند و از نظر مقررات مشکل دارند البته آنها موافق این زمان هستند.

ماجدی بابیان آنکه میزان پیشرفت خط لوله انتقال گاز ایران به عراق در خاک ایران 80 درصد است، درباره زمان دقیق صادرات گاز به عراق، گفت: پس از تکمیل تاسیسات، تست خط لوله و نصب دستگاههای اندازه گیری گاز ایران قطعا تا پایان امسال یا اوایل سال آینده گاز از به عراق صادر می شود.

وی درباره میزان پیشرفت ساخت این خط لوله در خاک عراق نیز گفت: میزان پیشرفت این خط لوله در خاک عراق براساس آخرین گزارش 95 درصد است و آنها اعلام کردند تا 20 ژوئن ساخت خط لوله صادرات گاز در خاک عراق تکمیل می شود.

معاون امور بین الملل ادامه داد: خط لوله انتقال گاز به عراق باید سال گذشته آماده تحویل می شد، اما به دلیل وجود برخی مشکلات امنیتی در عراق همچنین مشکل ایران برای تامین تجهیزات به دلیل شرایط تحریم، کار ساخت این خط لوله طولانی شد.

وی افزود: براساس قراردادی که میان ایران و عراق بسته شده، هر زمان تجهیزات و تاسیسات کامل شود قرارداد صادرات گاز به عراق عملا آغاز خواهد شد.

اقتصام(5)2022**1558
کد N336951