مالزی برای مقابله با تروریست ها سرمایه گذاری اطلاعاتی می کند

تروریست,فیلیپین

کوالالامپور – ایرنا - معاون وزیر کشور مالزی روز یکشنبه پس از دستگیری سه تروریست وابسته به گروه افراطی ابوسیاف که در بین آن ها افسران نظامی بودند، خواستار سرمایه گذاری بیشتر دولت مالزی برای جمع آوری اطلاعات به دلیل افزایش تهدیدات امنیتی شد.

به گزارش ایرنا، ˈ وان جنیدی تانکو جعفرˈ معاون وزیر کشور مالزی گفت که با توجه به افزایش تهدیدات امنیتی در مالزی، رشد شبه نظامیان در این کشور، تبدیل مالزی به عنوان یکی از پایگاه های تروریست ها بین المللی و نفود تروریست های مسلح خارجی به ایالت صباح، تجهیزات بیشتری برای جمع آوری اطلاعات باید تهیه و در این امر سرمایه گذاری شود.

وی بر جمع آوری اطلاعات برای کمک به سازمان های امنیتی به ویژه هنگام استخدام نیروهای مسلح و واحد پلیس مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

پلیس مالزی روز شنبه از دستگیری سه مرد از جمله یکی از رهبران ارشد گروه افراطی و تروریستی ابوسیاف که در فعالیت های شبه نظامی فعالیت می کردند، خبرداد.

افسران نیروی دریایی مالزی نیز به دلیل کمک به این تروریست ها در بین دستگیرشدگان هستند که با واکنش زیادی درمالزی مواجه شد.

معاون وزیر کشور مالزی گفت که بودجه لازم برای این عملیات درنظر گرفته شده است و برنامه ریزی برای جمع آوری اطلاعات و تهیه تجهیزات پیچیده به منظور بهبود کار انجام شده است.

بکری زینین معاون بازپرس پلیس مالزی اعلام کرده است که سه تروریست دستگیرشده بین 29 تا 31 سال دارند و طی عملیات ضدتروریستی در شهر سانداکان در ایالت صباح دستگیر شدند.

افراد وابسته به گروه تروریستی ابوسیاف که در جنوب فیلیپین و هم مرز با صباح فعال هستند طی چند ماه گذشته به ایالت صباح مالزی تعرض و اقدام به آدم ربایی کردند.

ˈ وان جنیدی تانکو جعفرˈ معاون وزیر کشور مالزی گفت که این کشور برای افزایش امنیت پس از نفوذ شبه نظامیان و تروریست ها و ایجاد پایگاه برای فعالیت های خود در مالزی نیاز به ارتقاء سرویس های اطلاعاتی دارد.

وی گفت که شبه نظامیان مسلح طی سال گذشته میلادی نیز از جنوب فیلیپین با ادعای حاکمیت بر صباح به لحد داتو نفوذ کردند.

منطقه سلطان نشین سولو در جنوب فیلیپین از موارد چالش برانگیز در مناسبات با مالزی است.

بهمن ماه سال گذشته نیز این منطقه با اعلام هشداری از آمادگی شبه نظامیان خود برای حمله به ایالت صباح مالزی که در بخش شرقی این کشور واقع شده است خبر داد.

250 نفر از شبه نظامیان سولو بهمن ماه سال 1391 با وارد شدن به منطقه لحد داتو مدعی مالکیت بر این منطقه شدند.

معاون وزیر کشور مالزی براساس اظهارنظری که در رسانه های این کشور منتشر شد، به سیاست های مالزی که منجر به افزایش افراطی گری در این کشور شده اشاره نکرد، اما گفت درگیری در خاورمیانه، جنگ در افغانستان، عراق و در حال حاضر سوریه باعث رشد شبه نظامیانی شده است که می خواهند به جنگ در این مناطق دامن بزنند.

وی از تشکیل واحد تحقیق جرایم در اداره اطلاعات برای بررسی جنایات شبه نظامیان مشکوک داخلی در مالزی خبر داد.

جنیدی گفت که مالزی تصمیم به خرید سیستم بسیار پیچیده برای غربالگری مسافرانی گرفته است که قصد ورود و خروج از مالزی را دارند.

وی گفت که اطلاعات شخصی هر فردی که نسبت به خرید بلیط هوایی به مالزی اقدام کند به طور خودکار به پایگاه اطلاعاتی اینترپل و سرویس های اطلاعاتی که مالزی با آن ها همکاری می کند وارد شده و نمایش داده می شود.

به گفته وی، سیستم جدید کنترل گذرنامه ها نیز از ماه آینده میلادی در فرودگاه شمار دو بین المللی کوالالامپور مورد بهره برداری قرار می گیرد.

آساق**1611
کد N336886