رییس کل دادگستری استان تهران:

فراموش نکنیم که مردم به دادستان به عنوان پناهگاه قانونی می‌نگرند

سیاسی

رییس کل دادگستری استان تهران گفت: عدالت نیاز اصلی و گمشده واقعی جهان بشریت در عصر حاضر است.

رییس کل دادگستری استان تهران گفت: عدالت نیاز اصلی و گمشده واقعی جهان بشریت در عصر حاضر است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، غلامحسین اسماعیلی در مراسم تودیع و معارفه دادستان عمومی و انقلاب حوزه‌های قضایی شهریار و ملارد، ضمن تبریک ولادت با سعادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی(س) و عرض خدا قوت به همکاران قضایی و اداری اظهار کرد: هر چند در تاریخ رسمی کشور روزی به نام قاضی نام گذاری نشده لیکن ایام ولادت علی‌ابن ابیطالب علی(ع) که مظهر عدالت بود و همچنین ولادت حضرت عصر(عج) که همانا یگانه عدالت گستر جهانی است می‌توانند یادآور زحمات ارزشمند قضات شریف و پاکدامن در عرصه اجرای عدالت و ایجاد امنیت باشند.

وی بیان کرد: امروز اصلی ترین گمشده مردم در جهان، عدالت و بزرگترین مشکل آنان بی‌شک بی‌عدالتی است، البته عدالت در قول آسان ولی در عمل مشکل می ‌نماید و ما بر این باوریم که در نظام جمهوری اسلامی چنانچه موفق شویم عدالت را در عرصه های مختلف پیاده کنیم به طور قطع دیگر مشکلی نخواهیم داشت. در قوه قضاییه ساختارهایی طراحی شده که همکاران ما در چارچوب آن در جهت تحقق عدالت گام بر می‌دارند.

اسماعیلی در ادامه به این فرمایش پیامبر اسلام(ص) اشاره کرد که عادل‌ترین مردم کسی است که آنچه برای خود می‌پسندد برای دیگران نیز بپسندد و آنچه را که برای دیگران نمی‌پسندد برای خود نپسندد، افزود: امیدواریم که قضات عادل و حق طلب ما به‌عنوان سربازان کوچک امام زمان(عج) در مسیر فرمایش پیامبر بزرگوار اسلام حرکت کنند.

رییس کل دادگستری استان تهران به جایگاه حساس دادستانی در نظام قضایی کشورمان اشاره و اظهار کرد: دادستان به‌عنوان بازوی توانمند قوه قضاییه مسئولیت خطیر مجازات متجاوزین به حقوق عامه را بر عهده دارد، لیکن وظایف دیگری طبق قانون نز بر عهده دادستانی است.

وی گفت: از جمله آن‌ها این است که دادستانی متولی حقوق عامه است چه افرادی که به آن‌ها ظلم شده و چه سایرین. وظیفه بسیار مهم پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی برعهده دادستانی است و باید مراقبت کرد که اقدامی از مسئولان سر نزند که با حقوق مردم مغایرت داشته باشد و البته این کارها در کنار وظیفه خطیر تعقیب مجرمین و رسیدگی به جرایم آنهاست و باید مراقبت کرد که حتی به شخص مجرم و زندانی نیز ظلمی روا داشته نشود و تمامی اقدامات ما در بخش‌های مختلف صرفا بر اساس مقررات قانونی و اصلاح مجرم و بازگشت او به جامعه صورت گیرد، فراموش نکنیم که مردم به جایگاه دادستان یا همان مدعی العموم به عنوان پناهگاه قانونی می‌نگرد.

انتهای پیام

کد N336157