یک نماینده مجلس مطرح کرد

مجلس به کارخانه تصویب قانون تبدیل شده/وقتی برای امور نظارتی نداریم

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه مجلس به کارخانه‌ای برای تصویب قانون تبدیل شده که او را از نظارت بر امور عقب انداخته است.

محمد رجائی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به رقم بالای معوقات بانکی کشور گفت: مسئله‌ای که در این مورد حائز اهمیت است این است که آنهایی که این تسهیلات را دادند تخلف کردند؛ چرا که اگر ضوابط را رعایت می‌کردند و براساس قانون وسایل لازم را جهت دریافت وام لحاظ می‌کردند یعنی همان حساسیت‌هایی که برای گرفتن وام‌های دو یا سه میلیونی ازدواج لحاظ می‌شود صورت می‌گرفت ما این قدر معوقات بانکی نداشتیم.

وی با بیان این که معوقات بانکی در کشور ما سه برابر میانگین جهان است، اظهار کرد: این موضوع نشان دهنده کوتاهی مسئولین و در برخی موارد دچار شدن آنان به فساد است و نهادهای ناظر هم در این رابطه نمره قبولی نمی‌گیرند.

نماینده مردم گناباد در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه قوه قضاییه در رابطه با پرونده های مفاسد اقتصادی عملکرد ضعیفی داشته و دادستان کل کشور باید پیگیر این موضوع باشد.

رجائی به نقش مجلس در نظارت و پیگیری پرونده های مفاسد اقتصادی اشاره کرد و افزود: متاسفانه در حال حاضر مجلس شورای اسلامی به کارخانه‌ای برای تصویب قانون تبدیل شده، نمایندگان آنقدر برای تصویب لوایح و برنامه‌ها وقت می‌گذارند و نمایندگان شهرستان‌ها هم پیگیر مسائل استان خود هستند که دیگر وقتی برای اقدامات نظارتی باقی نمی ماند.

وی خاطرنشان کرد: نمایندگان شهرستان ها هم پیگیر مشکلات استانی خود هستند که اگر لحظه‌ای غفلت کنند اعتبارات استانی آنها ممکن است به جای دیگری تعلق پیدا کند و از دست برود، در این صورت از نظارت به اجرای صحیح قانون باز ماندند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ما نمایندگان واقعا فرصتی برای امور نظارتی نداریم امیدواریم کارهایمان در مجلس قانونمندتر بشود، تا از تصویب این همه قانون جلوگیری شده و به سمت نظارت پیش برویم.

انتهای پیام

کد N336074