معاون سازمان اوقاف:

10 هزار جلد سند مالکیت موقوفات در سال 92 اخذ شد

وقف,سازمان اوقاف

معاون اوقافی، حقوقی و امورمجلس سازمان اوقاف و امور خیریه از اخذ 10 هزار جلد سند مالکیت موقوفات در سال 92 خبر داد.

معاون اوقافی، حقوقی و امورمجلس سازمان اوقاف و امور خیریه از اخذ 10 هزار جلد سند مالکیت موقوفات در سال 92 خبر داد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی حاتمی با بیان این‌که «در زمینه اخذ سند مالکیت در سال 92 با تلاش مدیران، کارکنان و کارشناسان اوقاف در استان‌ها و شهرستان‌ها فعالیتی چشمگیر نسبت به سال 91 صورت گرفته است» اظهار کرد: در سال 92 نسبت به سال 91 ، رشد صددرصدی داشته‌ایم.

وی ادامه داد: در سال 92 تعداد اسناد مالکیت موقوفات منفعتی اخذ شده، نسبت به کل 85 درصد است.

حاتمی گفت: در سال 93 ، 6 نشست منطقه‌ای با حضور معاونین، مدیران و کارشناسان سازمان محترم ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان اوقاف و امور خیریه در 6 استان برگزار خواهد شد.

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه از اخذ سند مالکیت 10 هزار موقوفه در سال گذشته خبر داد و افزود: سال گذشته و در اجرای ماده 177 قانون برنامه پنج ساله توسعه کشور، تمامی اسناد وقفی در سامانه جامع اطلاعات و مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه کشور ثبت و بازنویسی شد و بنا داریم تمام اسناد موقوفات را در مرکز اسناد سازمان نگهداری کنیم.

وی با اشاره به این‌که «سال گذشته تمام توان مدیران کل و مدیران شهرستان به کار گرفته شد و موفقیت‌های چشمگیری نیز بدست آمد» گفت: برای بیش از 170 هزار موقوفه و مسجد موجود در کشور باید سندی معتبر در مرکز اسناد سازمان داشته باشیم.

حاتمی با بیان این‌که «در زمینه حقوقی نیز در سال 92 ، سازمان اوقاف موفقیت‌های چشمگیری داشت» تصریح کرد: در سال گذشته 4 هزار پرونده حقوقی تعیین تکلیف شد و احکام بیش از 1600 پرونده اجرایی شد که نسبت به سال 91 ، رشد 60 درصدی را نشان می‌دهد.

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: هیئت حقوقی در اداره کل حقوقی سازمان با حضور وکلا و کارشناسان حقوقی مجرب تشکیل شده است و راهکارهای اجرایی برای پرونده‌های حقوقی را در دادگاه‌ها، مراجع عالی قضایی و ... را به استان‌ها و شهرستان‌ها ارائه می‌کند.

وی در پایان با اشاره به اجرای طرح وقف جمعی در کشور خاطرنشان کرد: اوراق وقف در قانون بودجه سال 92 و 93 ، مصوب شد و به عنوان راهکاری قانونی برای وقف جمعی در دستور کار قرار گرفت که در گام نخست در استان تهران در حوزه سلامت عرضه شد که در دو هفته نخست عرضه، بیش از 10 هزار نفر در این طرح شرکت کردند و در مرحله دوم نیز عرضه اوراق وقف در استان فارس جهت ساخت مرکز تخصصی سرطان جنوب کشور در دستور کار قرار دارد که آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، مرجع عالیقدر تقلید هم با شرکت در این طرح، 50 میلیون تومان اوراق وقف خریداری کردند.

انتهای پیام

کد N336043