حمایت احزاب کردی از نامزد لائیک ها در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

اکراد,انتخابات ریاست جمهوری

آنکارا - ایرنا - دو حزب کردی ˈ دمکراتیک خلق ها ˈ و ˈ صلح و دمکراسی ˈ از نامزد حزب مخالف جمهوری خواه خلق ( لاییک ها) در دور دوم انتخابات آتی ریاست جمهوری ترکیه حمایت خواهند کرد.

به گزارش ایرنا ، منابع خبری ترکیه پس از دیدار ˈ کمال قلیچداروغلو ˈ رهبر حزب جمهوری خواه خلق بزرگترین حزب مخالف دولت ترکیه در مجلس ملی این کشور با ˈ ارطغرل کورکچو ˈ و ˈ صلاح الدین دمیرتاش ˈ رهبران احزاب دمکراتیک خلق ها و صلح ودمکراسی نوشتند که دو حزب کردی در صورتی که حزب جمهوری خواه به آنان نسبت به ایجاد دمکراسی و آزادی در این کشور اطمینان دهد از نماینده این حزب در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه حمایت خواهند کرد.

احزاب دمکراتیک خلق ها و صلح و دمکراسی که در استان های کردنشین ترکیه هواداران بسیاری دارند، 7 درصد آرای این انتخابات را از آن خود خواهند کرد.

پایگاه خبری حریت ترکیه در این باره نوشت: رهبران احزاب دمکراتیک خلق ها و صلح و دمکراسی اعلام کرده اند به حمایت از نامزد حزب جمهوری خواه در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری خواهند پرداخت در صورتی که این حزب به خواسته های اکراد که همان آزادی و دمکراسی است عمل کند.

کردها در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نامزد معرفی می کنند.

رییس گروه پارلمانی حزب کردی ˈدمکراسی خلق هاˈ ترکیه پیشتر گفته بود که این حزب در انتخابات آتی ریاست جمهوری ترکیه به تنهایی نامزدی را معرفی خواهد کرد.

ˈپروین بولدانˈ افزود: آرای کسب شده از سوی نامزد این حزب در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به عنوان برگ برنده ای در روند مذاکرات دولت آنکارا با ˈپ.ک.کˈ به کار برده خواهد شد و هر نامزدی که در دور دوم درخواست های ما را بپذیرد از او حمایت به عمل خواهیم آورد.

بولدان با تاکید بر اینکه این نامزد می تواند نامزد مورد حمایت حزب دیگری بجز حزب حاکم ˈعدالت و توسعهˈ نیز باشد، افزود: در صورتی که خواسته های این حزب توسط دو نامزدی که به مرحله دوم انتخابات راه یافته اند پذیرفته نشود، احتمال شرکت نکردن این حزب در دور دوم وجود دارد.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه روز 19 مردادماه سالجاری برگزار خواهد شد.

خاورم ** 230 **1010
کد N336011