پارلمان میانمار مانع ریاست جمهوری آنگ سان سوچی می‌شود

یک کمیته پارلمانی در میانمار به تغییر بندی از قانون اساسی این کشور که مانع نامزدی رهبر دموکراسی خواه در انتخابات پارلمانی می‌شود، رای نداد؛ این رای‌گیری یک ضربه به تمایل رهبر دموکراسی خواه این کشور محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری دویچه وله، 26 عضو از 31 عضو کمیته پارلمان میانمار به عدم تغییر این بند از قانون اساسی کشور که آنگ سان سوچی، رهبر اپوزیسیون و دموکراسی خواه میانمار را به خاطر خویشاوندان انگلیسی‌اش از شرکت در رقابت‌های انتخابات پارلمانی منع می‌کند، رای دادند.

همسر فقید آنگ سان سوچی و دو پسرش انگلیسی هستند و اگر پارلمان از این تصمیم‌گیری حمایت کند، احتمالا این روند بر انتخابات 2015 تاثیر می‌گذارد. بسیاری معتقدند که لیگ ملی برای دموکراسی سوچی پیروز می‌شود اما حمایت‌ها از آن بدون حضور وی به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری کاهش می‌یابد.

همچنین بعید به نظر می‌رسد که پارلمان نظر خود را تغییر دهد چرا که اعضای این کمیته پارلمانی قانونگذاران حزب اتحاد یکپارچگی حامی ارتش و حزب توسعه نیستند. همچنین تنها دو تن از اعضای حزب سوچی در این کمیته هستند.

بسیاری بر این عقیده‌اند که بند 59 (اف) قانون اساسی میانمار با هدف توقف امیال و آرزوهای سوچی در دستیابی به یک موضع قوی‌تر نوشته شده است.

با این حال قانونگذاران میانماری به دنبال تغییرات احتمالی در قانون اساسی پیش از انتخابات سال آتی هستند.

یکی از سخنگویان حزب سوچی گفت: اگر بتوان بندهایی را در قانون اساسی تغییر داده تغییرات بعدی آسان‌تر می‌شود.

آنگ سانگ سوچی هم اکنون در سفر چهار روزه در نپال به سر می‌برد و این نخستین بار از 40 سال قبل است که وی به عنوان یک آموزگار به این کشور رفته بود.

وی امروز (شنبه) در پارلمان نپال در کاتماندو، پایتخت خطابه‌ای ایراد می‌کند.

انتهای پیام

کد N335720