روحانی/13/: بر روابط صمیمی با همسایگانمان تاکید داریم

رئیس‌جمهور در پاسخ به پرسشی درباره روابط ایران با همسایگانش گفت: کشورهای خلیج‌فارس برای ما اهمیت دارند و ما می‌خواهیم که با همه همسایگانمان روابط خوب و صمیمی داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسنا، حسن روحانی با بیان اینکه "همکاری‌های همسایگان می‌تواند زمینه خوبی برای حل و فصل مسائل باشد"، یادآور شد: در همین مدت نیز بسیای از نمایندگان همسایگانمان به تهران آمدند یا ما به کشور آنها سفر کرده‌ایم و در این دیدارها یکی از مباحث همواره بحث مسائل منطقه بوده است.

وی افزود: همه همسایگان ما قبول دارند که تروریسم و گسترش آن به ضرر کل منطقه است و اول از همه به ضرر کشورهایی است که از آنها حمایت می‌کنند. ما راهی نداریم جز اینکه همه هم‌فکر شوند و به هم کمک کنند. در وهله اول هیچ کشوری از تروریست‌ها حمایت نکند و در وهله دوم برای بیرون راندن آنها از منطقه و به دست عدالت سپردن آنها، باید تلاش کنیم. این کار شدنی است. باطل همیشه نمی‌ماند و حق جای آن را خواهد گرفت.

در ادامه نشست، این پرسش مطرح شد که "آیا با گذشت یک‌چهارم از عمر دولتتان، به یک چهارم از وعده‌هایتان بویژه در حوزه اقتصاد عمل کرده‌اید و اینکه آیا بهتر نیست توان بیشتر خود را با توجه به اینکه غرب در مذاکرات کارشکنی می‌کند، بر روی توان داخلی متمرکز کنید؟"

روحانی پاسخ داد: همین‌طور است که شما می‌گویید. ما اساس را بر توان داخلی و ظرفیت داخلی گذاشته‌ایم. ما به دنبال توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم، برای پارک‌های علم و فناوری بیشترین تلاش‌ها صورت گرفته، در میادین مشترک گازی و نفتی در حال گسترش استخراج‌ها هستیم و در حوزه محیط زیست نیز منتظر 1+5 نایستاده‌ایم.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: برخی فکر می‌کنند ما صبح تا شب با 1+5 مذاکره می‌کنیم اما اینطور نیست. ما برای دریاچه ارومیه تیم گذاشتیم. در بحث کشاورزی 600 هزار زمین کشاورزی را زیر طرح آبیاری مدرن برده‌ایم. ما از سرمایه‌گذاران خارجی متناسب با استان‌هایی که می‌خواهند در آنها فعالیت کنند دعوت کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: ما به قول‌هایی که داده‌ایم در این مدت عمل کرده‌ایم و در این شش ماهی که توافق صورت گرفته به تعهداتمان عمل کرده‌ایم و تلاش می‌کنیم تا زمینه برای تحرکات بعدی آماده شود.

روحانی درباره اینکه چه نمره‌ای برای دولت در این مدت قائل است، گفت: ما به قول‌هایی که در مورد تورم، رونق اقتصادی داده‌ایم عمل کرده‌ایم. درباره بحث مذاکره با 1+5 نیز همین‌طور. اگر موفق نشده‌ایم، ایران مقصر نبوده است. اینکه بخواهم نمره بدهم، کار سختی است اما بیش از آنچه فکر می‌کردیم پیش رفتیم.

ادامه دارد...

کد N335541