کنفرانس"خطر افراطی‌گری در جهان اسلام"در سنگال برگزار شد

اسلام

کنفرانس "خطر افراطی‌گری در جهان اسلام" به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در مرکز سین سالوم شهر امبور سنگال برگزار شد.

کنفرانس "خطر افراطی‌گری در جهان اسلام" به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در مرکز سین سالوم شهر امبور سنگال برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این کنفرانس که با حضور جمعی از محققین، اساتید دانشگاه، ائمه جمعه و جماعت برگزار شد، "عبدالله مختارگی" اسلام شناس سنگالی در سخنانی اهداف این کنفرانس که روشنگری در خصوص خطر گروه‌های افراطی برای منطقه و جهان اسلام است، را تشریح کرد.

وی فعالیت‌های ایران را در ایجاد وحدت امت اسلامی بسیار ارزشمند خواند و پشتیبانی از برگزاری این اجلاس را نیز در همین راستا ارزیابی کرد.

سپس "عبدالله اندای سناتور" مجلس سنای سنگال و استاد دانشگاه به طرح موضوع تروریست که تحت عناوین گوناگون جهان و جامعه بشریت را با تهدید روبرو کرده‌اند پرداخت و مسلمانان سنگال را به حفظ هوشیاری برای مقابله با این خطر دعوت کرد.

وی استفاده از واژه اسلامیت و قرار گرفتن آن با تروریسم و خشونت‌گرایی را خطر بزرگی علیه اسلام که دین صلح و سلام و تسامح و برادری است، ذکرکرد.

در ادامه "طالب لو" محقق شیعی نیز بر اهمیت علم و دانش برای درک صحیح از جهان پیرامونی بر خلاف افراطیون و سلفیه از جمله بوکو حرام نیجریه که با آموزش و پیشرفت مخالفند، تاکید کرد.

وی فقر دانش را بستر مناسبی برای ترویج ایده‌های افراطی سلفیه ذکر کرد که با تکفیر مسلمانان و جایز شمردن حمله به مخالفین عقاید خود، شکاف عمیقی را بین مسلمانان ایجاد کرده‌اند.

در پایان این کنفرانس "حسن ذاکری" رایزن فرهنگی کشورمان نیز در سخنانی ضمن بیان دیدگاه‌های امام خمینی (ره) در مسئله وحدت و روشنگری ایشان در تلاش دشمنان برای مقابله با موج بیداری اسلامی و اسلام گرایی، مجموع اقدامات و عملکرد دشمنان اسلام را در مقابله جدی با این موج و انحراف افکار عمومی را برای جلوگیری از گسترش اسلام دانست.

وی اضافه کرد: دشمنان با بهره گیری از اقلیتی افراطی در بین مسلمان و حمایت همه جانبه از ایشان سعی در نشان دادن چهره‌ای خشن از اسلام دارند. که مسلمانان باید این شرایط را درک و دست در دست هم و با فراموش کردن اختلافات جزیی همانند سد محکمی در برابر این توطئه بایستند.

رایزن فرهنگی کشورمان در پایان اجلاس در مصاحبه رادیو تلویزیونی با شبکه‌های والفجر و2STV سنگال استقبال اندیشمندان سنگال از این نشست را نشان از اهمیت موضوع و مخالفت افکار عمومی سنگال با خشونت و افراط، ذکر و بر صلح جویی اسلام و مسلمین تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N335308