روحانی/7/: عراق می‌تواند تروریسم را دفع کند/عراق کمک بخواهد، در چارچوب قوانین کمک می‌کنیم

رئیس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود، در پاسخ به خبرنگار بی‌بی‌سی درباره تحولات رخ داده در عراق و اینکه "ایران مشخصاً چه برنامه‌ای برای برخورد با گروه داعش دارد و آیا در برنامه مشترک با آمریکا همکاری خواهد کرد؟" گفت: موضوع تروریسم در منطقه موضوع بسیار مهمی است. این مساله ابتدا در کشورهای همسایه شرقی شروع شد و مثل یک بیماری مسری به سایر کشورها سرایت کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسنا، حسن روحانی افزود: ‌در ماه‌های اخیر موضوع تروریسم خیلی حاد بود؛ چنانچه در سوریه گروه‌هایی در آنجا فعال بوده و هستند و در عراق هم گروه‌های تروریستی در استان‌هایی مثل استان انبار از قبل فعال بودند.

وی با بیان اینکه "تحمل نکردن دموکراسی از سوی تروریسم، یک مساله اصلی است"، تصریح کرد: دموکراسی می‌گوید صندوق رای و تروریسم می‌گوید جعبه مهمات و دعوای اصلی بین این دو جبهه است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در عراق به تازگی انتخابات به پایان رسیده که البته انتخاباتی فراگیر و بسیار خوب بود؛ البته امروز انتخابات دیگری در افغانستان هم هست که امیدواریم به خوبی انجام شود و هرکس منتخب مردم است، حکومت آینده این کشور را در دست بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه "نمی‌شود شکست در انتخابات را با تروریسم جبران کرد"، افزود: اینکه شما می‌بینید شهری مثل موصل سقوط کرده، به معنای حرکت موفق یک گروه تروریستی نیست؛ چراکه مسائل و هماهنگی‌های دیگری انجام شده و شکست‌خوردگان امروز به سلاح و گلوله برای جبران شکست متوسل شده‌اند در حالیکه این یک اشتباه بزرگ است و هرکس مرتکب چنین اشتباهی شود، در واقع خطای بزرگی انجام داده است چراکه نمی‌شود شکست در انتخابات را با کشتار مردم جبران کرد و انتقام گرفت.

رئیس‌جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه "ما اصولاً از تروریسم در منطقه و در هر کجا که باشد نگرانیم"، خاطرنشان کرد: من در سازمان ملل متحد به همین دلیل افراطی‌گری و خشونت را به عنوان یکی از مسائل اصلی مطرح کرده‌ام و بر این موضوع تاکید داشته‌ام که دنیا باید دست به دست هم دهد و در برابر افراطی‌گری‌ها ایستادگی کند. ضمن اینکه در اجلاس سیکا و در شانگهای نیز این موضوع یکی از مصوبات مورد توجه بود.

روحانی در ادامه گفت: ما راهی نداریم جز اینکه با تروریسم مقابله کنیم و به عنوان جمهوری اسلامی ایران هم دوست و هم همسایه عراقیم و روابط ما با دولت عراق روابط نزدیک و صمیمانه‌ای است و اگر دولت عراق کمکی از ما بخواهد آن را مورد رسیدگی قرار خواهیم داد.

وی با بیان اینکه "تا امروز از سوی عراق از ما درخواست کمک خاصی نشده است"، در عین حال تاکید کرد: ما آمادگی کمک در چارچوب قواعد بین‌المللی داریم و اگر دولت و ملت عراق چنین درخواستی از ما داشته باشند آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

رئیس‌جمهور افزود: اینکه آمریکایی‌ها هم چه اقدامی کنند، من از طرح آنها بی‌خبرم اما آنچه امروز برای ما مهم است، خواست ملت و دولت عراق است و اگر کمکی از ما بخواهند به آنها کمک می‌کنیم.

روحانی در عین حال خاطرنشان کرد: من خودم می‌خواهم این اطمینان را به مردم عزیز خودمان بدهم که ملت عراق قادر است خودش تروریسم را دفع کند. با توجه به اینکه آیت‌الله سیستانی در این راستا فتوایی داده و گفته‌اند که برای دفاع هرکس که می‌تواند سلاح در دست بگیرد و از کشور و ملتش دفاع کند، این فتوا، فتوای بسیار مهمی است و ایشان هم مورد احترام همه است و به هر ترتیب کشور عراق می‌تواند مشکلش را حل کند و در عین حال اگر کمکی از ما خواسته شود، در چارچوب قواعد بین‌المللی به آنها کمک خواهیم کرد.

ادامه دارد...

کد N335271