روحانی/9/: اختلافات با 1+5 در این پنج هفته قابل حل است/می‌توانیم به توافق نهایی برسیم

در ادامه نشست خبری رئیس‌جمهور، خبرنگار سی‌بی‌اس پرسید: زمان توافق نهایی نزدیک است؛ اگر این مذاکرات به نتیجه‌ای نرسد آیا موضع دولت شما همان اعتدال و نرمش خواهد بود و با توجه به اینکه انتخابات کنگره آمریکا و پس از آن ریاست‌جمهوری نزدیک است، با عوض شدن هیأت حاکمه و قدرت گرفتن جمهوری‌خواهان، شما تغییر موضع خواهید داد؟

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسنا، حسن روحانی پاسخ داد: در مذاکرات 1+5 از آغاز دولت نشان دادیم که ما به جِد برای مذاکره آمادگی داریم و دولت معتقد است که این مساله تنها از طریق مذاکره قابل حل است. برای همین، 100 روز بعد از تشکیل دولت به طور جدی مذاکره شروع شد و با وجود بسیاری از پیش‌بینی‌ها در زمان کوتاهی به یک توافق موقت دست یافتیم.

وی افزود: این مساله بسیار حائز اهمیت بود. برخی پیش‌بینی نمی‌کردند، تندروها عصبانی شدند و واکنش صهیونیست‌ها را دیدید. توافق جهانی به نفع همه است، تندروهای داخل آمریکا یا رژیم تندرویی در منطقه یا تندروهایی اگر داخل ایران هستند ممکن است خوشحال نباشند که مهم نیست. مهم این است که ایران نشان داد که به جد دنبال مذاکره است و کسی در این امر تردید ندارد. اگر تا دیروز برای برخی این مساله وجود داشت، دیگر امروز برای همه روشن است که جمهوری اسلامی ایران اهل مذاکره و در مذاکره جدی است.

روحانی تصریح کرد: اگر مذاکرات در پایان تیرماه به نتیجه نرسد و به توافق دست پیدا نکنیم، اما این را می‌گویم که هیچ وقت شرایط به شرایط قبل بر نخواهد گشت. آمریکا و کشورهای 1+5 هم که دور جمع شوند، شرایط قبل تکرار نخواهد شد. امروز نظامِ تحریم‌ها شکست شده است.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه "تمام روابط خارجی ما مساله هسته‌ای نیست"، اظهار کرد: ما روابط تجاری گسترده‌ای با دنیا داریم اما تاکید می‌کنم که اصلا وضع به شرایط سابق باز نخواهد گشت و آمریکایی‌ها نیز این را به خوبی می‌دانند.

وی در ادامه تاکید کرد: اگر در مذاکرات شکستی باشد، قضاوت افکار عمومی این خواهد بود که تندروهای آمریکا و صهیونیست‌ها باعث این شکست شدند. ایران دنبال حل مساله است و اتهامات گذشته علیه ایران قابل تکرار نیست.

روحانی با بیان اینکه "این دولت ضمن اینکه برای مذاکره جدی است، اما برای هر شرایطی پیش‌بینی لازم را کرده است"، افزود: اینکه قرار است تورم را به 25 درصد برسانیم و امسال سال رونق اقتصادی خواهد بود، با تمام کارشناسان و مسئولان اقتصادی بررسی و مطرح کرده‌ایم که با وجود شرایط تحریم این اتفاق باید رخ دهد؛ توافق بشود یا نشود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در بحث تورم نقطه به نقطه، از 43 درصد امروز به 16 درصد رسیده‌ایم، یعنی 27 درصد کاهش پیدا کرده است. فکر می‌کنم در تاریخ کشور ما سابقه نداشته باشد که ظرف 10 ماه تورم 27 درصد کاهش پیدا کرده باشد.

وی با اشاره به مذاکرات ایران و 1+5، گفت: راه پیش روی ما باز است. ما هم جدی هستیم و هم معتقدیم تا پایان تیرماه این موضوع قابل حل و فصل است. در مواردی با هم اختلاف داریم و در برخی مسائل این اختلافات اساسی است اما در دو مساله اختلاف نداریم؛ یکی اینکه ایران غنی‌سازی را ادامه خواهد داد و آنها نیز این را می‌گویند. کسی در مخیله‌اش هم به این فکر نکند که غنی‌سازی متوقف می‌شود. این بحث تمام شده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه "نکته دوم این است که اگر توافقی انجام شود، حتما تحریم‌ها باید برداشته شود"، خاطرنشان کرد: در همین شش ماه نیز برخی تحریم‌ها مانند تحریم‌های بانکی و پتروشیمی و ... برداشته شده است.

روحانی با تاکید بر اینکه "بهترین راه‌حل، توافق است"، تصریح کرد: اگر توافقی نشود هم مشکل چندانی نخواهیم داشت اما حل مشکل در پنج هفته باقیمانده بهترین فرصت است و غرب باید از این فرصت به خوبی استفاده کند. استراتژی ما این است که دنیا بداند ایران مصمم به تعامل سازنده با جهان است و بحث هسته‌ای تنها گوشه کوچکی از این مساله مهم است.

وی تاکید کرد: تعامل سازنده با جهان جزو شعارهای انتخاباتی من بوده است و همچنان بر روی آن ایستاده‌ام و با همه توان با تمام دنیا تعامل سازنده خواهیم داشت. ما پانزده همسایه داریم که در همین یک سال دولت با 10 تای آنها دیدار کردیم. حرکت ما بر این مبناست. ما در دیدار با ترکیه تصمیم گرفتیم که مبادلات خود را از 15 میلیارد به 30 میلیارد برسانیم و این ربطی به مذاکرات هسته‌ای ندارد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه "ما امسال چهار فاز پارس جنوبی را به ثمر می‌رسانیم"، اظهار کرد: در منابع مشترک نفتی به شدت شروع به فعالیت خواهیم کرد و فروش نفت را همچنان که افزایش داده‌ایم، باز هم افزایش خواهیم داد و این ربطی به مذاکرات ندارد. تَرَک برداشتن دیوارهای تحریم را همه قبول دارند و برای این دوران بازگشتی نخواهد بود.

وی ادامه داد: ما در عین حال اختلافاتی داریم اما با حسن نیت طرف مقابل و جدیت آنها این بحث در پنج هفته قابل حل و فصل است و می‌توانیم به توافق نهایی دست پیدا کنیم و این توافق می‌تواند اولین قدم خوب در تعامل سازنده با جهان باشد. ما نمی‌خواهیم در هسته‌ای متوقف شویم.

روحانی تاکید کرد: مذاکرات هسته‌ای یک جزء کوچک از برنامه بزرگ دولت است اما در همین مساله نیز جدی هستیم و اگر در پنج هفته باقیمانده حل شود، به نفع همه خواهد بود وگرنه یک ماه تا 10 روز ادامه می‌دهیم. ما هم حسن نیت و هم اراده جدی داریم.

ادامه دارد...

کد N335267