روحانی/11/: در مذاکرات این هفته احتمال دارد به مرحله تدوین توافقنامه برسیم

در ادامه نشست خبری رئیس‌جمهور، خبرنگار شبکه خبر پرسید: همچنان بین ایران و 1+5 اخلاف نظرهایی وجود دارد اما همچنان هم برای رسیدن به توافق خوش‌بینی دیده می‌شود. چقدر این اطمینان خاطر وجود دارد که ایران نیازمند توافق است؟

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسنا، حسن روحانی در پاسخ به این پرسش اظهار کرد: اگر طرف مقابل ما بخواهد در توهم زندگی کند، برای خودش مشکل پیدا می‌شود. راهی که ما برای کشور در پیش گرفته‌ایم، جدا از این است که در توافق با آنها به توافق نهایی برسیم یا نه؛ ما مسیر خود را جلو می‌بریم.

وی با مورد توجه قرار دادن جایگاه ایران در منطقه و جهان، خاطرنشان کرد: این جایگاه با دیروز کاملاً متفاوت است و فکر نمی‌کنم کسی باشد که این باور را نداشته باشد که جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات جدی است. من هم از اول گفتم مذاکرات ما برد - برد خواهد بود و اگر این توافق به نتیجه نرسد به معنای باخت - باخت است و البته من فکر می‌کنم نیاز آنها برای به توافق رسیدن بیش از ما باشد و ما راه خود را به هر حال ادامه می‌دهیم.

رئیس‌جمهور همچنین گفت: هم اکنون به راحتی 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری را می‌توانیم به داخل ایران بیاوریم و آنها نیز می‌دانند که ایران و جایگاه ایران از نظر جغرافیایی و تاریخ چه جایگاهی است و ما چه ملت بزرگی داریم.

روحانی ادامه داد: به نظر ما اگر طرف مقابل حسن نیت داشته باشد، توافق، شدنی است و اگر هم به توافق نرسیدیم به مذاکره ادامه خواهیم داد و فاجعه بزرگی اتفاق نمی‌افتد؛ منتها شرایط منطقه و جهان برای خود آنها روشن است و ایران در این بین کشوری تاثیرگذار قلمداد می‌شود و آنها نیز این واقعیت را درک کرده‌اند.

وی با بیان اینکه "توافق 1+5 به معنای پایان کار تعامل با دنیا نیست بلکه به معنای آغاز است"، افزود: ما پشت سر این آغاز هم می‌توانیم قدم‌های فراوانی برداریم که این قدم‌ها هم برد - برد خواهد بود. ما در این مرحله می‌خواستیم به تدوین توافقنامه برسیم که در برخی موارد اختلاف نظر وجود دارد اما طی مذاکراتی که این هفته شروع می‌شود، احتمال دارد که دو طرف به مرحله تدوین برسند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "کار بزرگی در حال انجام است و توافق با 1+5 یکی از بزرگترین توافقات تاریخ سیاسی نه فقط در سطح منطقه بلکه در سطح جهان است"، افزود: البته این توافق دشمنان جدی دارد. صهیونیست‌ها و تندروهای آمریکا به وضوح فریاد می‌زنند و برخی کشورها هم فکر می‌کنند این توافق به ضرر آنهاست که البته اشتباه می‌کنند. توافق با 1+5 به نفع منطقه و ایران و جهان و توسعه، ثبات، امنیت و همه‌چیز است.

روحانی افزود: مثل اینکه دل‌ها اخیراً اشکال پیدا کرده است. آنها می‌گویند دل ما باید قُرص شود که شما بمب اتم نمی‌سازید؛ اگر دل آنها مشکل دارد می‌توانید فکری کنید!

ادامه دارد...

کد N335264