رییس جمهور در نشست خبری:/1/| 176250

انتخابات 24 خرداد "نه" بزرگ به افراطیون داخلی و خارجی بود

دولت,نشست خبری,روحانی,24 خرداد

اكثریت مردم كه در صندوق رای به راه تدبیر و امید و عقلانیت رای دادند بدان معنا بود كه این شعار را پذیرفته و این راه را قبول دارند.آنها معتقدند تنها میانه روی و اعتدال و فاصله گرفتن از افراطی گری مسیر را برای بهبود معیشیت و رفاه و عزت ملت تامین می‌كند.

رییس جمهور مهم‌ترین پیام انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته را "نه" بزرگ به تندروان خارجی و افراطیون داخلی دانست.

به گزارش خبرنگار ایلنا حجت‌الاسلام حسن روحانی در نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی كه در سالگرد پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم برگزار می‌شود، ضمن تبریك ایام میلاد حضرت مهدی (عج) گفت: امیدوارم همه امیدواران جهان و همه منتظران آن مصلح و منجی و همه آنهایی كه به دنیای آینده توام با عدالت و سعادت می‌اندیشند و نیز ملت و كشور ما مورد توجهات وی‍ژه آن عزیز پشت پرده غیبت باشد.

روحانی همچنین به ملت ایران و رهبری معظم انقلاب به مناسبت 24 خرداد تبریك گفت و ادامه داد: امروز سالروز انتخابات شكوهمند و تاثیرگذار سال گذشته است. در واقع انتخابات سال گذشته احیای اعتماد عمومی آن سرمایه بزرگ اجتماعی بود. در این انتخابات مهم و سرنوشت ساز اولا مردم به نظر، رای و حضور خودشان اعتماد كردند.

در این انتخابات مردم به نظام اعتماد كردند

رییس جمهور با بیان اینكه در این انتخابات مردم به نظام اعتماد كردند، گفت: اگر ملتی به نظام خود، صندوق آرا و دولت خود اعتماد نداشته باشد و نداند كه سرنوشت رای خود چیست از صبح زود پا نمی شود تا در صف های طولانی بایستد و زمانی كه نوبت او می‌شود با لبخند رای خود را به صندوق بیاندازد و بعد شاكر خدا باشد و منتظر بماند تا از این صندوق چه فردی به عنوان منتخب اعلام می شود.

وی بابیان اینكه مردم در این انتخابات به راهی كه منتخب مردم اعلام كرده بود، اعتماد كردند، یادآور شد: اكثریت مردم كه در صندوق رای به راه تدبیر و امید و عقلانیت رای دادند بدان معنا بود كه این شعار را پذیرفته و این راه را قبول دارند.آنها معتقدند تنها میانه روی و اعتدال و فاصله گرفتن از افراطی گری مسیر را برای بهبود معیشیت و رفاه و عزت ملت تامین می‌كند.

مردم در پای صندوق رای اعلام كردند كه از نظام، انقلاب، كشور و منافع خود هرگز جدا نخواهند شد

روحانی افزود: نكته دوم آنكه در انتخابات 24 خرداد مردم فهیم و شریف ایران خواستند به دولت اعلام كنند كه فشار، تحریم و تهدید در مسیر اصلی مردم و آرمان‌های این ملت تاثیر نخواهد گذاشت. اگر بالاترین هدف تحریم كنندگان آن بود كه مردم را از نظام جدا كنند مردم در پای صندوق رای اعلام كردند كه از نظام، انقلاب، كشور و منافع خود هرگز جدا نخواهند شد و فشارها وتحریم‌ها نمی تواند در اراده ملت بزرگ كه سابقه تمدنی به هزاران سال قبل بازمی گردد و از روز اول انقلاب در فرازو نشیب ها ایستادگی كرده است را از اهداف و آرمان‌هایش بازداشت.

وی با تاكید براینكه انتخابات 24 خرداد پیام مهمی برای افراط داشت،‌ابراز كرد: افراطیون خارج كه فكر می‌كردند با فشار و تهدید ملتی را به زانو در می‌آوردند و پیامشان به افراطیون داخل كه تصور می‌كردند هواداران بسیاری دارند این بود كه می‌توانند این راه را ادامه دهند اما این انتخابات نه بزرگ به تندروان خارج از كشور و افراطیون داخلی بود.

منتقدان با شناسنامه حرف بزنند

رییس‌جمهور با تاكید مجدد براینكه منتقدان با شناسنامه حرف بزنند، گفت: نهادهای ملی نمی‌توانند کار حزبی انجام دهند اما احزاب و گروه‌ها باید به صورت شناسنامه‌دار صحبت کنند.

از نقد سازنده استقبال می‌کنیم

حجت‌الاسلام حسن روحانی در ادامه نشست خبری امروز خود در خصوص راهکارهای رئیس جمهور برای مقابله با حاشیه‌سازی‌ها اظهار كرد: همان طور که دولت چندین بار اعلام کرده ما همواره از نقد و به خصوص نقد سازنده از این دولت استقبال می‌کنیم.

نهادهای ملی نمی‌توانند اپوزیسیون دولت باشند

رئیس جمهور با بیان اینکه برخی نهادها نهادهای ملی هستند، ادامه داد: نهادهای ملی نمی‌توانند کار حزبی انجام دهند و اپوزیسیون دولت باشند بلکه کار آنها تلاش و خدمت به کل ملت و جامعه است. دولت، قوه مقننه و قضاییه،نیروهای مسلح،شهرداری‌ها، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و صدا و سیما نهادهای عمومی هستند اما احزاب و گروه‌ها باید به صورت شناسنامه‌دار صحبت کنند.

وی گفت: من به وزارت ارشاد توصیه می‌کنم که هر گروهی که به دنبال رسانه است به سرعت مجوز رسانه به او داده شود تا معلوم شود که آن رسانه متعلق به چه گروهی است.

روحانی با بیان اینکه نهادهای ملی نباید کار حزبی انجام دهند، تاكید كرد: کار رسانه‌های حرفه‌ای با جنگ روانی متفاوت است لذا خواهش من این است که چه آنهایی که حامی و یا منتقد دولت هستند با روزنامه و هر وسیله‌ای که دارند با شناسنامه به نام حزب و گروه‌شان به نقادی بپردازند و اینطور نباشد که پول بیت المال در مسیر دیگری استفاده شود.

رئیس جمهور افزود: من به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی نسبت به ادامه این روندی که در این یک سال در جریان بود چیزی نگفتم اما بعدها خواهم گفت. اینکه عده‌ای دولت را در بخش‌های مختلف به چالش می کشند اگر این واقعا به این دلیل است که می خواهند ابهامی مشخص شود خوب است ولی اگر به این معنی است که می‌خواهند سنگ اندازی کنند این کار شایسته نیست و دولت نیز خود را گرفتار چنین بحث‌هایی نخواهد کرد.

استانداران برای تغییر فرمانداران غیرهمسو اقدام كنند

به گزارش خبرنگار ایلنا، رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که در ده ماه گذشته از فعالیت دولت فقط 45 درصد از فرمانداران عوض شده‌اند و بسیاری از فرمانداران دولت قبل باقی مانده‌اند كه كارهایشان با سیاست‌های دولت همخوانی ندارد آیا این عدم تغییر برای جلوگیری از فشار مجلس است یا تاکتیک دولت؟اظهار داشت:دولت در پی آن است که هر کس مسئولیت اجرایی در استان‌ها، شهرستان‌ها و بخش‌ها را در اختیار می‌گیرد مجری استراتژی‌های دولت بوده و به آن متعهد باشد.

وی با بیان اینکه هر کس به استراتژی دولت عمل می‌کند در واقع به وظیفه قانونی خود عمل کرده است، تصریح کرد: اگر دولت به اعتدال، عقلانیت و خرد جمعی اصرار می‌کند به خاطر پیام و رای مردم در انتخابات گذشته است و در واقع مردم به اینها رای داده اند.

روحانی ادامه داد: دولت فعلی نسبت به دولت‌های گذشته تغییراتش از همه کمتر بوده و مبنایی که دولت با استانداران برای انتخاب مسئولان استانی گذاشته است، شایسته سالاری، میانه روی و عدم افراطی بودن است و این مهم که آنها به مردم خدمت کنند.

وی افزود: برای این دولت اینکه کارگزارانش به جناحی یا گروهی وابسته باشد زیاد اهمیتی ندارد و در زیر سقف دولت هم می‌بینیم که از هر جناح و حزبی در دولت وجود دارد.

رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره به برخی از تحلیل‌ها مبنی بر اینکه "دولت ترکیبی" دولت موفقی نیست و دولت باید یکدست باشد، تاکید کرد: من در این ده ماه، به خاطر ترکیب و چینش دولت پشیمان نیستم و به استانداران توصیه می کنم اگر موردی وجود دارد که فرماندار یا بخشدار مجری برنامه‌های دولت نیست یا شایسته نیستند برای تغییر آنها اقدام کند.

بیکاری با دادن وام حل نمی‌شود

رئیس شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوال خبرنگار یک رسانه خارجی مبنی بر اینکه مخالفان شما می گویند به نتیجه رسیدن مذاکرات در 20 تیر موجب اشتغال نمی‌شود آیا این مساله را شما قبول دارید؟ ابراز داشت: اگر می خواهیم برای اشتغال کاری بکنیم و برای جوانان که منتظر شغل هستند و عدد آنها بسیار بالاست و اکثر آنها تحصیل کرده‌اند باید این مذاکرات به نتیجه برسد چون در این صورت تحریم‌ها برداشته می‌شود و وقتی تحریم‌ها برداشته شوند سرمایه‌گذاری صورت می گیرد.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه بیکاری با دادن وام حل نمی‌شود بلکه اشتغال از طریق رشد اقتصادی صورت می‌پذیرد، یادآور شد: در سال 91 رشد ما منفی بود و به منفی 7 رسید که این رقم، رقم تکان دهنده‌ای است.

وی افزود: در سال 92 نیز ما سعی کردیم که میزان رشد اقتصادی منفی نشود و امسال نیز تلاش می‌کنیم تا میزان رشد اقتصادی ما مثبت باشد. اگر می‌خواهیم بیکاری حل شود باید اقتصاد و اشتغال رونق یابند و راه آن سرمایه گذاری و تکنولوژی است و دولت باید تلاش کند زمینه‌ها برای این مساله فراهم شود.

روحانی با تاکید بر اینکه نمی‌خواهم بگویم اگر تحریم حل نشود برای بیکاری کاری صورت نمی‌گیرد، خاطرنشان کرد: پایان تحریم در حل بیکاری موثر است.آنچه برای رشد اقتصادی و اشتغال حاکم است قانون است و اگر قرار است مالیاتی داده شود و عوارضی گرفته شود چیزی جز قانون اجرا نمی شود و این دل نگرانی‌ها پذیرفتنی نیست.

با هیچ کشیش یا کاهنی دیدار نداشته‌ام

رئیس جمهور در پاسخ به سوال دیگر این خبرنگار مبنی بر اینکه آیا شما با کشیش آمریکایی در چند وقت اخیر دیداری داشته‌اید و پیامی از آقای اوباما دریافت کرده‌اید بیان کرد: من با هیچ کشیش یا کاهنی دیدار نداشته‌ام و اگر قرار باشد با اوباما ارتباطی صورت گیرد ایشان یا من نامه می‌نویسیم. در قبل نیز ایشان نامه نوشتند و من پاسخ دادم و بعد نیز من نامه نوشتم و آقای اوباما جواب داد. برای این کار راه‌های رسمی و غیر رسمی بسیاری وجود دارد و مقامات مذاکره کننده ما نیز در حال مذاکره هستند.

رئیس شورای عالی اقتصاد در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه از آنجایی که بحث تولید همواره مورد توجه دولت بوده است آیا مساله عدم تفکیک نیازمندان از غیر نیازمندان موجب احتمال تکرار کسری اعتبار در پرداخت هدفمندی یارانه‌ها نمی‌شود و اینکه دولت چقدر از ده هزار میلیارد از بخش درآمدی هدفمندی یارانه‌ها را برای بخش تولید پرداخت کرده است، گفت: یکی از اهداف مهم دولت مساله تولید است. باید بگویم ما هم برای رشد و هم برای اشتغال به تولید نیازمندیم و در بخش درآمدی یارانه ها نیز به آن وابسته هستیم.

وی با بیان اینکه بخشی از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه ها به مساله تولید اختصاص می یابد، اظهار داشت: ما در بخش درآمدی هدفمندی یارانه‌ها اولویت‌های مختلفی را در نظر گرفته‌ایم که یکی از آنها بحث سلامت است و بخش بزرگی از درآمد یارانه‌ها به این مساله اختصاص می‌یابد.

روحانی با بیان اینکه در بخش سلامت بسیاری از دغدغه‌های مردم برداشته شده است، خاطرنشان کرد: در طرح جامع سلامت همه مردم بیمه همگانی شده‌اند و مبلغ خوبی به بیمارستان‌های دولتی اختصاص یافته و داروهای مشمول بیمه نیز توسعه یافته‌اند و همه بیماران صعب العلاج مورد پوشش قرار گرفته‌اند که این مسائل بسیار قابل توجه است و بار سنگینی برای دولت ایجاد می‌کند البته ما فکر می‌کنیم توجه به این مساله ضروری است.

وی ادامه داد: بخشی از درآمد یارانه‌ها برای محیط زیست و امنیت غذایی مورد توجه قرار گرفته و در بخش تولید نیز در شورای هماهنگی اقتصادی نیز دو جلسه داشته‌ایم که از اولویت‌هایش سرمایه در گردش است که البته مشکلاتی در بانک‌ها داریم که سعی داریم این مشکلات را حل کنیم.

با قوه قضاییه درباره بازداشت صبا آذرپیك تماس خواهیم گرفت

حسن روحانی در نشست خبری امروز خود با صاحبان رسانه‌های خارجی و داخلی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص حقوق شهروندی و همچنین پیگیری وضعیت صبا آذرپیک روزنامه نگاری که به تازگی بازداشت شده، اظهار داشت: موضوع حقوق شهروندی یکی از قول‌هایی بود که من در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری به مردم وعده داده بودم که بر این اساس منشوری را تحت عنوان حقوق شهروندی در اختیار مردم قرار دادم.

وی ادامه داد: در همان صد روز اول منشور تهیه شد و نظرات بسیاری در خصوص آن مطرح شد و بخش حقوقی قرار شد همه آن نظرات را در آن منشور بگنجاند و اصلاحات لازم را انجام دهد و این کار نیز تا اینجا صورت گرفته و خود من نیز باید یک بار دیگر این منشور را بخوانم و آن را بررسی کنم و امیدوارم که تا پایان دوره بعدی بتوانیم این منشور را به طور کامل منتشر کنیم.

رئیس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: مبنای حقوق شهروندی فصل سوم قانون اساسی و حقوق ملت است ونکاتی نیز مانند فرمان 10 ماده ای حضرت امام(ره) و فرمان 8 ماده ای حضرت امام(ره) یا فرامینی که مقام معظم رهبری داشته اند را مد نظر قرار می دهیم.

روحانی با بیان اینکه این منشور زمانی که نهایی می‌شود به دو قسمت تقسیم خواهد شد، گفت: قسمت اول آن شامل آن چیزی است که دولت می‌تواند اجرا کند و بخش‌های دیگر آن هم مربوط به دستگاه‌های دیگر می‌شود اگر چنانچه در حال حاضر قانونی در رابطه با این منشور وجود داشته باشد ما آن را اجرا می‌کنیم و اگر نیاز به قانون داشته باشد آنرا پیگیری خواهیم کرد چون به هر حال این یکی از مواردی است که در قدرت ما نیست و نباید هم باشد. وضع قانون است. بنابراین امیدواریم با نهایی شدن این منشور این مهم کمکی باشد به شهروندان برای احقاق حقوقشان.

روحانی در خصوص سوال دوم این خبرنگار در رابطه با پیگیری وضعیت صبا آذرپیک نیز افزود: ما با قوه قضاییه درباره این موضوع تماس خواهیم گرفت و امیدواریم که مشکل ایشان حل شود.

نمی‌توان شکست در انتخابات را با کشتار مردم جبران کرد

رئیس‌جمهور در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری در خصوص مسائل اخیر عراق و اینکه جمهوری اسلامی چه برنامه‌ای برای برخورد با گروه داعش در این منطقه دارد، گفت: موضوع تروریست در منطقه بسیار مهم است و این مسئله سالهاست که شروع شده و در ابتدا نیز در کشورهای همسایه شرق ما شروع شد و بعد مانند یک بیماری مسری به بخشهای دیگر سرایت کرد.

وی در ادامه یادآور شد: موضوع تروریست در سوریه خیلی حاد بود و در عراق نیز گروه‌های تروریستی از قبل فعال بودند ولی ظاهرا نتیجه انتخابات آنها را عصبانی کرد واین نکته بسیار مهمی است و اینکه تروریست دموکراسی را تحمل نمی کندمسئله اصلی است.

روحانی با بیان اینکه اداره کشور یا با صندوق رای ممکن می‌شود و یا با جعبه مهمات، افزود: دعوای اصلی بین این دو جعبه است و عراقی که به تازگی انتخاباتش پایان پذیرفته بعد از اینکه انتخابات به خوبی برگزار شد عده‌ای در صدد افتادندکه شکست در انتخابات را با تروریست جبران کنند.

رئیس جمهور ادامه داد: شما اگر می بینید که یک شهری مثل موصل سقوط می‌کند این به معنی موفقیت تروریستها نیست بلکه هماهنگی‌های دیگری انجام گرفته است و شکست خوردگان امروز متوسل به سلاح وگلوله شدند واین خطای بزرگی است وباید بدانند که نمی‌توان شکست در انتخابات را با کشتار مردم جبران کرد.

وی ضمن ابراز نگرانی از حرکت تروریسم در منطقه خاطرنشان کرد: من در سازمان ملل متحد به همین دلیل افراطی گری و خشونت را به عنوان مسائل اصلی مطرح کردم که دنیا برای مقابله با آن باید دست به دست هم دهند و در شانگهای نیز یکی از مصوبات همین بود که تاکید شد که این طرح را همه کشورهایی که جزو کشورهای سیکا هستند اجرایی کنند و ما راهی جز این برای مقابله با تروریسم نداریم.

روحانی همچنین گفت: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران هم دوست عراق هستیم وهم روابط ما با دولت عراق یک روابط بسیار نزدیک وصمیمانه ای است.

عراق تا به امروز از ما درخواست کمک نکرده است

رئیس جمهور با بیان اینکه عراق تا به امروز از ما درخواست کمک نکرده افزود: اما ما آمادگی داریم که در چارچوب قوانین بین‌المللی و خواست دولت و ملت عراق به این کشور در مبارزه باتروریسم کمک کنیم.

روحانی در پاسخ به سوال دوم این خبرنگار مبنی براینکه آیا چنانچه آمریکا برای مبارزه با گروههای تروریستی درعراق برنامه ای داشته باشد ایران در این برنامه همکاری خواهد کرد یا خیر؟ گفت: آمریکایی ها نیز ممکن است بخواهند اقداماتی در این خصوص انجام دهند که من از طرح آنها مطلع نیستم اما آنچه برای ما مهم است خواست دولت و ملت عراق است اما من می‌خواهم از همین جا از اطمینان ملت عراق تشکر کنم و فتوای اخیر آیت الله سیستانی مبنی براینکه برای دفاع از کشور عراق هر کسی می تواند سلاح به دست بگیرد نظر بسیار مهمی است و به نظر من عراق می تواند مشکل خود را حل کند.

اگر احساس تهدید كنیم از تمامیت و امنیت خود دفاع خواهیم كرد

حجت‌الاسلام حسن روحانی در ادامه نشست خبری خود و در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینكه به نظر می‌رسد گروهك تروریستی داعش قصد حمله به اماكن متبركه از جمله كربلا دارد و همچنین در نزدیكی مرز ایران قرار گرفته است. آیا ایران قصد برخورد مستقیم با این گروه دارد و آیا باتوجه به پشتیبانی مالی این گروه از سوی قطر و عربستان صحبتی با سران این كشورها شده است،‌گفت: اینكه گروهك‌های ترویستی از كشورهای خارجی حمات می‌شوند روشن بوده و جای تردید نیست. متاسفانه برخی از كشورهای منطقه از لحاظ مالی یا تسلیحاتی آنها را حمایت می‌كنند. كشورهای قدرتمند دیگری مخصوصا غربی ها هم از لحاظ سیاسی، تبلیغاتی، مالی و تسلیحاتی به آنها كمك می كنند.

رییس جمهور با تاكید براینكه موضوع تروریسم به نفع هیچ كس نیست و امكان دارد بلای جان آنها در آینده شود، یادآور شد: از یك مقام غیر رسمی غربی می گفت اروپایی‌ها به دنبال این هستند كه تبعه‌های آنها كه در سوریه حضور دارند در همان درگیری‌ها كشته شوند تا به كشورهای خود بازنگردند چراكه برای آنها دردسرساز خواهد بود. از صحت این مسئله اطلاع ندارم اما اگر درست باشد از آن نفاق‌های تاریخی است كه مسئولان حكومتی آرزو كشته شدن تبعه خود را داشته باشند.

ورود نیروهای ایرانی به خاك عراق تاكنون مطرح نبوده است

وی با تاكید براینكه اگر گروه ترویستی داعش به مرزهای ایران نزدیك و موجب برهم زدن امنیت كشور شود حتما با آن برخورد خواهیم كرد: اگر ما احساس تهدید كنیم با همه وسایل از تمامیت و امنیت خود دفاع خواهیم كرد. اما كمك كردن به یك كشور یك مقوله و ورود به‌ آن كشور مقوله دیگری است. عراق درخواست كمك كند ممكن است به‌ آنها كمك كنیم اما ورود نیروهای ایرانی به خاك عراق تاكنون مطرح نبوده است. از اول انقلاب اسلامی نیز اینگونه نبوده كه نیروهای ما در كشور دیگر وارد عملیات شوند شاید نظر مشورتی دهیم اما اینكه نیروهای ما وارد عملیات شوند نبوده و من بعید می‌دانم این كار صورت گیرد.

اگر در پایان تیرماه مذاكرات به نتیجه نرسد، شرایط به قبل برنخواهد گشت

رییس جمهور همچنن در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینكه در صورت طولانی‌تر شدن مذاكرات و به نتیجه نرسیدن آن آیا كماكان موضع دولت همان اعتدال و نرمش است یا با توجه به انتخابات كنگره و تغییر هیات حاكمه امریكا و روی كارآمدن جمهوری خواهان، رویه تغییر خواهد كرد، گفت: در مذاكرات با 1+5 از آغاز این دولت نشان دادیم كه این دولت به جد آمادگی برای مذاكره دارد و اعتقاد دارد این مسئله از طریق مذاكره باید حل و فصل شود. از این رو در صد روز اول این دولت، این كار در دستور قرار گرفت و برخلاف پیش‌بینی‌ها توافقنامه مقدماتی صورت گرفت و حتی برخی تندروها عصبانی شدند. چون توافق هسته‌ای به نفع جهان و منطقه است، ممكن است اقلیت تندرویی در خود آمریكا یا در منطقه و حتی در خود كشور از این مسئله خوشحال نباشند اما ما نشان دادیم كه به جد به دنبال مذاكره هستیم.

وی با تاكید براینكه اگر در پایان تیرماه مذاكرات به نتیجه نرسد، شرایط به قبل برنخواهد گشت، اظهار كرد:نظام تحریم شكسته شده و روز به روز آنها می‌ببیند كه ما چه می‌كنیم. تمام روابط خارجی ما مذاكرات هسته ای نیست و گروه‌های مختلف برای مذاكرات اقتصادی و سیاسی می‌آیند و اصلا وضع به شرایط قبل بازنخواهد گشت.

روحانی ادامه داد: اگر این مذاكرات روزی شكست خورد قضاوت افكار عمومی این خواهد بود كه تندروهای امریكا و صهیونیست‌ها عامل آن بودند. جمهوری اسلامی دنبال حل مسئله و در آن راستا قدم برخواهد داشت. این دولت ضمن آنكه در مذاكرات جدی است اما برای هر شرایطی پیش‌بینی های لازم را كرده است. اینكه می گوییم تورم را به زیر 25درصد می‌رسانیم اینكه امسال سال رونق خواهد بود با تمام كارشناسان صحبت كردیم كه با وجود شرایط تحریم به این‌ها برسیم.

تا پایان تیر مذاكرات قابل حل و فصل است

وی به وعده‌های دولت برای رونق اقتصادی و افزایش نرخ اشتغال اشاره كرد و گفت: به قول هایی كه به مردم دادیم در همین شرایط و قبل از توافق نهایی در حال عمل هستیم. هیچ دولتی نتوانسته در ده ماه 27 درصد تورم را كاهش دهد. راه پیش روی ما باز است اما ما هم جدی هستیم و هم معتقدیم تا پایان تیر مذاكرات قابل حل و فصل است هرچند برخی اختلافات جدی هنوز باقی است.

توقف غنی سازی دیگر معنا دارد

روحانی افزود: اینكه در ایران غنی سازی را ادامه می دهیم هیچ اختلافی وجود ندارد و توقف غنی سازی دیگر معنا دارد و دیگر اینكه اگر توافقی انجام شود تحریم ها باید برداشته شود این هم مورد توافق است و حتی در این شش ماه در برخی از تحریم ها برداشته شد.

رییس جمهور با بیان اینكه اگر توافقی نشود ما مشكل چندانی نخواهیم داشت، ابراز كرد: توافق نهایی در این 5 هفته باقی مانده بهترین فرصت است و غرب باید از آن استفاده كند. استراتژی ایران این است كه دنیا بداند كه ایران مصمم به تعامل سازنده با جهان است كه بسیار مهم‌تر از موضوع هسته‌ای است. ما با دنیا تعامل سازنده خواهیم داشت. به طور مثال روابط ما با چین و روسیه خوب بوده و از 15 كشور همسایه، مقامات 10 كشور به ایران سفر كردند. ما امسال 4 فاز پارس جنوبی را به ثمر می رسانیم كه به مذاكرات هسته‌ای اصلا ارتباطی ندارد. ما ظرفیت تولید نفت را افزایش و فروش را نیز بیشتر خواهیم كرد.

وی به اختلافات ایران با 1+5 اشاره كرد و گفت: اختلافات موجود با حسن نیت و اراده جدی طرف غربی طی 5 هفته قابل حل و فصل است و می توان به توافق نهایی رسید. این توافق اولین قدم خوب برای تعامل سازنده با دنیا خواهد بود. برخی فكر می‌كنند ما منتظریم ببینم مذاكرات هسته‌ای به كجا می رسد بعد تصمیم‌گیری كنیم. مذاكرات هسته‌ای بخش كوچكی از برنامه بسیار بزرگ ما است. اگر حل و فصل نشود ما رویه را ادامه می‌دهیم و می توان به نتیجه رسید.

کد N335150