داوداوغلو: طرحهای همکاری اقتصادی ترکیه در عراق ادامه خواهد داشت

ترکیه,عراق93

آنکارا- ایرنا - ˈاحمد داوداوغلوˈ وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به ناآرامی های عراق گفت : طرح های همکاری اقتصادی ترکیه در عراق ادامه خواهد داشت.

به گزارش روز شنبه ایرنا، وی پس از نشست مشترک خود با وزیران انرژی، ارتباطات و دریانوردی، اقتصاد و رییس سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه برای هماهنگی در مورد وضعیت اتباع گروگان گرفته شده ترکیه در موصل که در اختیار نیروهای تروریستی داعش (دولت اسلامی عراق و شام ) قراردارند،این مطلب را بیان کرد.

وی گفت: ترکیه خواستار خروج تمامی اتباع خود از عراق نیست و اصولا نیازی به این مساله وجود ندارد و طرحهای مشترک همکاری بین دو کشور ادامه خواهد داشت.

تانر یلدیز وزیر انرژی ترکیه نیز عراق را همسایه ای خواند که ˈترکیه نمی تواند از آن بگذردˈ و گفت: تمامی طرحهای انرژی عراق در چارچوب تمامیت ارضی آن کشور ادامه خواهد یافت و نیز طرحهای ترکیه به ارزش 25 میلیارد دلار در چهار منطقه عراق دنبال خواهد شد.

یلدیز با اشاره به اینکه عراق بزرگترین تامین کننده نفت خام ترکیه است گفت: ترکیه در سال گذشته 6.5 میلیون تن نفت خام از عراق وارد کرد.

نهات زیبکچی وزیر اقتصاد ترکیه نیز با اشاره به اینکه عراق دومین کشور در بین کشورهای صادرکننده ترکیه است گفت: صادرات ترکیه به عراق در سال گذشته 12 میلیارد دلار بود.

زیبکچی با اشاره به اینکه در موصل چهار شرکت پیمانکاری ترک فعالیت می کنند گفت: در حال حاضر خطر جانی و مالی متوجه کارکنان این شرکتها نیست.

خاورم**2012* 230 *1446
کد N335129