انتقاد پیونگ‌یانگ از برنامه آمریکا برای استقرار سپر موشکی در سئول

کره شمالی از برنامه کره جنوبی و آمریکا در استقرار یک سپر دفاعی موشکی پیشرفته در خاک سئول انتقاد کرده و متعهد شد تا با تقویت بازدارندگی اتمی خود به مقابله با این طرح بپردازد.

کره شمالی از برنامه کره جنوبی و آمریکا در استقرار یک سپر دفاعی موشکی پیشرفته در خاک سئول انتقاد کرده و متعهد شد تا با تقویت بازدارندگی اتمی خود به مقابله با این طرح بپردازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، مقام‌های آمریکایی اعلام کردند، واشنگتن در حال بررسی استقرار یک سپر دفاع موشکی پیشرفته در خاک کره جنوبی برای مقابله با تهدیدهای مطرح شده از جانب پیونگ‌یانگ است. با این حال سئول اعلام کرده که هیچ اطلاعی درباره برنامه آمریکا ندارد.

کمیته صلح ملی کره شمالی در بیانیه‌ای آورده است: برنامه واشنگتن در استقرار یک سپر دفاع موشکی پیشرفته موسوم به THAAD در خاک کره جنوبی و اقدامات سئول در پیوستن به برنامه واشنگتن یک تحریک نظامی خطرناک با هدف انجام حملات اتمی بازدارنده علیه پیونگ‌یانگ است. این سیستم با هدف ساقط کردن موشک‌های بالستیک کوتاه برد، میان برد و دور برد در ارتفاع بالاست.

کره شمالی با هشدار دادن نسبت به این مساله که استقرار این سپر دفاع موشکی پیشرفته شبه جزیره کره را به یک پایگاه پیش‌روی اتمی و بزرگترین زرادخانه هسته‌ای بدل می‌کند، اعلام کرد که جنگ اتمی تنها باعث نابودی کره جنوبی می‌شود.

در ادامه این بیانیه آمده است: پیونگ‌یانگ در مقابل این اقدامات کنار نمی‌ایستد و به شدت با یک بازدارندگی اتمی قدرتمند به این تحرکات پاسخ می‌دهد.

با این حال، سئول پیوستن به این سیستم تحت رهبری آمریکا را که ژاپن نیز عضو آن است، رد کرده و گفته که در حال توسعه سیستم دفاع موشکی و هوایی خودش است. کارشناسان می‌گویند این سیستم با هدف حفاظت از سئول در مقابل تحریکات پیونگ‌یانگ قرار است در خاک کره جنوبی مستقر شود. واشنگتن به دنبال متقاعد کردن سئول در پیوستن به این برنامه برای مقابله با افزایش قدرت چین در منطقه است.

انتهای پیام

کد N334881