رهامی: تشکیل جبهه واحد اصلاحات منجر به تضعیف احزاب اصلاح‌طلب نشود

اصلاح‌طلبان,جبهه اصلاحات,انجمن اسلامي مدرسين

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با انتقاد از تکیه صِرف بر نقش اشخاص و بزرگان اصلاحات و نادیده گرفتن نقش احزاب برای تصمیم‌گیری در عرصه‌های سیاسی، گفت: تشکیل جبهه جدید اصلاحات نباید منجر به تضعیف احزاب اصلاح‌طلب شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن رهامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به پیشنهاداتی مبنی بر تشکیل جبهه واحد اصلاحات، اظهار کرد: برگزاری جلسه و ریش‌سفیدی بزرگان اصلاحات مسأله جدیدی نیست و در انتخابات اخیر ریاست جمهوری هم شاهد بودیم که بزرگان اصلاحات با تشکیل این نوع جلسات و ایجاد اتحاد در جبهه اصلاحات در نهایت از دکتر روحانی حمایت کردند و موجب پیروزی ایشان شدند.

وی افزود: بر این اساس، اصل این مسأله یعنی تقویت جبهه اصلاحات و ایجاد هماهنگی بیشتر در درون آن امری صحیح و عقلانی است ولی اگر منظور اتخاذ تصمیم توسط چند نفر به عنوان هسته‌ای مرکزی این جبهه به جای احزاب و تشکل‌های سیاسی باشد، این امر منطبق بر قواعد حزبی و سیاسی نیست و منجر به تضعیف و بلکه انحلال احزاب اصلاح‌طلب می‌شود.

رهامی ادامه داد: اصولاً احزاب کارکرد خاص خود را دارند و اشخاص هم کارایی ویژه خود را و نمی‌توان این دو را جایگزین هم کرد. بزرگان هر دو جبهه اصلاحات و اصولگرا می‌توانند ریش‌سفیدی کنند و با تدبیر خود مانع تشتت شوند. احزاب هم بر اساس اساسنامه خود باید به آموزش سیاسی شهروندان بپردازند و برای انتخابات برنامه و لیست تهیه کرده و بعد هم باید به برنامه‌های خود متعهد باشند و به عبارت دیگر کار حزبی بعنوان مصطلح آن، بر عهده احزاب است نه اشخاص.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه "اکنون احزاب اصلاح‌طلب در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات جلسات متعددی برگزار می‌کنند و دبیرخانه دائمی نیز تشکیل داده‌اند"، افزود: پیشنهاد تشکیل جبهه هماهنگ، پیشنهاد خوبی است اما دولت و سران اصلاحات باید همگی کمک کنند که احزاب هرچه بیشتر تقویت شوند و توسعه یابند زیرا این احزاب هستند که می‌توانند زمینه توسعه سیاسی جامعه را فراهم کنند و در این زمینه اشخاص نمی‌توانند جایگزین احزاب و جامعه مدنی شوند.

وی همچنین با اشاره به اینکه "ادغام همه احزاب در یک جبهه واحد یا حزب واحد در شرایط فعلی کشور به صلاح نبوده و عملی هم نیست"، تاکید کرد: باید احزاب توسعه یابند اما هماهنگی آنها داخل یک جبهه از طریق ریش‌سفیدان سیاسی و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات یا جبهه اصولگرایان صورت بگیرد. همانطور که در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با هماهنگی بزرگان و ریش‌سفیدان این جبهه بویژه با تلاش و تدبیر آقای خاتمی در نهایت تصمیم گرفت از آقای روحانی حمایت کند و همه احزاب اصلاح‌طلب هم از این تصمیم حمایت کردند. به نظر من باید با توجه به تجربه کشورهای توسعه‌یافته دنیا احزاب را توسعه دهیم و هر حزبی با تابلوی مشخص و ارائه برنامه مدون خود فعالیت کند و مسئولیت اقدامات خود را هم بپذیرد.

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با بیان اینکه "در پیشنهاد تشکیل این جبهه، عنوان شده که 5 نفر هسته مرکزی این جبهه را تشکیل دهند"، گفت: اگر منظور، هماهنگی و کمک برای جلوگیری از تشتت و اختلاف باشد، امری پسندیده است ولی اگر منظور این باشد که اسن 5 نفر در تهران بجای همه احزاب و برای کل کشور تصمیم بگیرند، به هیچ وجه صحیح نیست.

رهامی در همین رابطه یادآور شد: در زمان امام خمینی(ره) این قضیه به شکل دیگری مطرح شد که ذکر آن مفید است؛ در سال 62 من به همراه چند تن از نمایندگان دیگر مجلس از جمله آقایان موسوی لاری و غلامحسین نادی و سیدکاظم اکرمی خدمت امام رسیدیم و مطرح کردیم که لیستی برای انتخابات سراسر کشور جهت مجلس شورای اسلامی توسط جامعه روحانیت مبارز تهران و جامعه مدرسین قم در حال تهیه است و ما نگران هستیم که با تهیه این لیست، استقلال‌عمل سایر تشکل‌ها و بویژه نامزدهای شهرستان‌ها زیر سوال برود. وقتی این گزارش را به امام دادیم، ایشان فرمودند علمایی که در قم و تهران هستند چه حقی دارند که برای سراسر کشور نامزد معرفی کنند؟ بعد فرمودند "من نخواهم گذاشت چنین اتفاقی بیفتد". همچنین گفتند علما و بزرگان هر شهر باید خودشان برای شهر و منطقه خود تصمیم بگیرند که من این مسأله را به آقای مهدوی کنی هم تذکر داده‌ام.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پایان تصریح کرد: احزاب باید نظرات اعضای خود در شهرستان‌ها را در نظر بگیرند و با نظر آنها لیست انتخاباتی بدهند نه اینکه از بالای سر آنها تصمیم گرفته شود. هسته مرکزی جبهه اصلاحات نیز باید از دبیران کل همه احزاب اصلاح‌طلب تشکیل شود. دبیران کل احزاب هم باید توسط واحدهای شهرستان‌های خود انتخاب شوند و در واقع بصورت انتخاب از پایین صورت گیرد و دبیران کل هم پاسخگوی اعضای خود و همچنین جامعه باشند.

انتهای پیام

کد N334827