اوباما: آمریکا نیروی زمینی به عراق اعزام نمی کند/ پیشرفت داعش در عراق بر ضد منافع ملی آمریکا است

داعش امارت اسلامی عراق و شام ,عراق,باراک اوباما

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا ساعتی پیش درباره اوضاع عراق سخنرانی کرد و گفت این کشور به عراق نیروی زمینی اعزام نمی کند اما پیشرفت داعش را بر ضد منافع ملی خود می داند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری فرانسه رئیس جمهور آمریکا گفت کشورش نیروی زمینی به این عراق اعزام نمی‌کند اما گزینه‌های دیگر را مورد بررسی قرار خواهد داد.

اوباما گفت: گروه های عراقی برای حل مشکلات این کشور به توافق برسند. رئیس جمهوری آمریکا در ادامه افزود: از تیم امنیت ملی آمریکا خواسته ام که راه های حمایت از عراق را مورد بحث و بررسی قرار دهد.
وی افزود: سران گروه های عراقی نتوانستند درباره حل و فصل اختلافات فرقه ای خود به نتیجه برسند.
اوباما تاکید کرد: اختلافات فرقه ای در عراق وضع نابسامانی را در این کشور ایجاد کرده است.
وی با اشاره به این که آمریکا به نمایندگی از عراق نمی تواند مسئول حفظ امنیت این کشور باشد، افزود: باید مقامات عراقی تصمیمات دشواری را برای حفظ یکپارچگی کشور خود اتخاذ کنند.
اوباما تاکید کرد: آمریکا تمام تلاش خود را برای حفظ حاکمیت عراق به کار خواهد بست و باید مشکلات این کشور حل شود.
رئیس جمهور آمریکا افزود: تا زمانی که ثبات داخلی در عراق وجود نباشد حمایت خارجی از این کشور هیچ تاثیری نخواهد داشت.
اوباما گفت: با کنگره درباره آنچه که باید در عراق انجام دهیم رایزنی خواهیم کرد. وی افزود: باید به این اطمینان برسیم که داعش هرگز نخواهد توانست عراق را به کنترل خود درآورد.
رئیس جمهور آمریکا بیان داشت:اگر داعش به اماکن مذهبی شیعه حمله کند جنگ فرقه ای در عراق به راه خواهد افتاد.
وی همچنین با اشاره به این که آمریکا پول های زیادی برای آموزش نیروهای امنیتی عراق هزینه کرده است، خاطرنشان کرد: بدون توافق میان گروه های عراقی، اقدامات نظامی هیچ سودی ندارد.

اوباما گفت: ما تلاش های خود در منطقه را برای مقابله با تروریسم دو چندان می کنیم تا داعش نتواند پناهگاهی برای خود ایجاد کند؛ در عین حال ما از مخالفان میانه رو در سوریه نیز حمایت می کنیم و حمایت ما از نیروهای امنیتی عراق و دیگر شرکایمان در منطقه نیز ادامه خواهد داشت.
وی گفت : همچنین دیپلماسی فشرده ای را در داخل عراق و منطقه دنبال خواهیم کرد زیرا تا زمانی که تلاشی برای حل صلح آمیز اختلاف ها بدون دست زدن به جنگ یا اتکا به آمریکا صورت نگیرد، نمی توان به تمام شدن این مساله امیدی داشت.

4949

کد N334583