دستور جلسات هفتگی کمیسیون‌های مجلس

ظریف به کمیسیون امنیت ملی می‌رود/ بررسی مسائل عراق، مصر و سوریه در این کمیسیون

سیاسی

پاسخ به سوال به سوال 66 نماینده مجلس توسط وزیر امور خارجه کشورمان در کمیسیون امنیت ملی و بررسی آخرین وضعیت بیماری کرونا در کمیسیون بهداشت از اهم مواردی است که طی هفته آینده در در دستور کار کمیسیونهای مجلس قرار دارد.

پاسخ به سوال به سوال 66 نماینده مجلس توسط وزیر امور خارجه کشورمان در کمیسیون امنیت ملی و بررسی آخرین وضعیت بیماری کرونا در کمیسیون بهداشت از اهم مواردی است که طی هفته آینده در در دستور کار کمیسیونهای مجلس قرار دارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) دستور جلسات هفتگی کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

ادامه بررسی ساختار اداری در کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی

اعضای کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در جلسات هفته آینده خود علاوه بر بررسی مباحث مربوط به ساختار اداری، جمع‌بندی طرح الحاق موادی به قانون آیین‌نامه داخلی و جمع‌بندی طرح اصلاح مواد(104) و(158) قانون آیین‌نامه داخلی را نیز در دستور کار خود دارد.

ادامه بررسی سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در دستور کار کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی

اعضای کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی ادامه بررسی بندهای بیست و چهارگانه ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در مورد اقتصادی مقاومتی را با دعوت از مسؤولین ذی‌ربط در دستور کار دارد.

هم‌چنین ادامه رسیدگی به طرح اصلاح برخی از قوانین در راستای حمایت از تولید ملی نیز در کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی بررسی می‌شود.

به گزارش ایسنا؛ کمیسیون مشترک طرح تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز در جلسه هفته آتی خود به ادامه بررسی طرح تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی با حضور کارشناسان در کارگروه مربوطه می‌پردازد.

بررسی طرح یک‌شوری تاسیس سازمان ملی استاندارد ایران در کمیسیون مشترک

کمیسیون مشترک بررسی طرح تأسیس سازمان ملی استاندارد ایران در جلسه هفته آینده خود به بررسی طرح یک‌شوری تأسیس سازمان ملی استاندارد ایران با حضور نمایندگان عضو کمیسیون و کارشناسان دستگاه‌های اجرائی، مرکز پژوهش های مجلس و دیوان محاسبات کشور می پردازد.

اعضای کمیسیون اصل 90 قانون اساسی نیز در جلسات هفته آینده خود رسیدگی به شکایات واصله را در دستور دارد. هم‌چنین کارگروه‌های فرهنگی و اجتماعی ، اقتصادی، فنی و عمرانی ، ارتقای سلامت اداری، قضائی و حقوقی و سیاسی و نظامی کمیسیون اصل 90 برای رسیدگی به شکایات واصله تشکیل جلسه می‌دهند.

حضور وزرای اطلاعات، آموزش و پرورش و علوم در جلسه کمیسیون آموزش

روسای کمیته‌های ذیل کمیسیون آموزش در جلسات خود به ارائه گزارش عملکرد خود خواهند پرداخت.

همچنین اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گزارش وزیر اطلاعات را استماع می‌کنند.

براساس این گزارش، ‌وزیر آموزش و پرورش و معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور نیز با حضور در جلسه این کمیسیون در مورد نحوه اجرای قانون الحاق دو تبصره به ماده(17) قانون تعیین استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش گزارش می‌دهند.

بر همین اساس، جمع‌بندی بحث اقتصاد مقاومتی با حضور معاونین پژوهشی وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور در جلسات هفته آینده انجام می‌شود.

رییس سابق دانشگاه آزاد اسلامی نیز به منظور پاسخگویی به سوالات در مورد گزارش تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد اسلامی و جمع‌بندی موضوعات مربوطه توسط کمیسیون در جلسه کمیسیون آموزش حضور می‌یابد.

همچنین وزیر آموزش و پرورش جهت پاسخگویی به سؤالات در جلسه سه شنبه این کمیسیون حضور دارد. وزیر علوم نیز برای پاسخ به سوالات محمد سلیمانی، علیرضا سلیمی، محمدعلی مددی و موسی‌الرضا ثروتی به کمیسیون آموزش می‌آید.

کارگروه‌های آموزش و پرورش، تحقیقات و فناوری، علوم انسانی و اسلامی شدن دانشگاه‌ها، آموزش‌های مهارتی و آموزش عالی و آموزش پزشکی نیز تشکیل جلسه خواهند داد.

ادامه بررسی لایحه اساسنامه سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان(ایتا) نیز در دستور کار اعضای کمیسیون آموزش قرار دارد.

بررسی طرح بیمه بیکاری در کمیسیون اجتماعی

اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس در جلسه هفته آینده خود ضمن برگزاری انتخابات هیات رییسه کمیسیون، رسیدگی به طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی‌ کار(اعاده شده از شورای نگهبان) را در دستور کار خود دارند.

هم‌چنین نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ضمن ادامه بررسی طرح الحاق یک تبصره به ماده(5) قانون گزینش معلمان و کارکنان آموزش و پرورش، نشست مشترکی با مسؤولین معاونت توسعه مدیریت و سرمایه نیروی انسانی رئیس‌جمهور دارند.

مسائل و مشکلات واردات کالاهای اساسی در کمیسیون اقتصادی بررسی می‌شود

اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بررسی بندهای ارجاعی در خصوص لایحه اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم و اصلاحات بعدی آن موضوع بررسی بندهای ارجاعی از صحن علنی مجلس و نیز بررسی مسائل و مشکلات واردات کالاهای اساسی در کشور،‌ بررسی طرح دائمی شدن قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسؤولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث و بررسی طرح دائمی‌ شدن بند(16) قانون بودجه سال1392 کل کشور را در دستور دارند.

هم‌چنین در نشستی با کارآفرینان که با حضور وزرای امور اقتصادی و دارائی، صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل بانک مرکزی و برخی از مدیران عامل بانکهای کشور برگزار می‌شود در ارتباط با بررسی روند اقتصادی کشور در راستای اقتصادی مقاومتی بحث و تبادل نظر خواهند داشت.

ظریف در کمیسیون امنیت ملی/ بررسی مسائل عراق، مصر و سوریه با حضور مسئولان

وزیر امور خارجه در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس جهت پاسخگویی به سؤالات مشترک با امضاء 12 نفر از نمایندگان، همینطور سوال مشترک با امضاء 40 نفر از نمایندگان و سوالات ابراهیم آقامحمدی نماینده خرم‌آباد، حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان، موسی‌الرضا ثروتی نماینده بجنورد، مانه و سملقان و سوال مشترکی با امضاء 11 نفر از نمایندگان حضور می‌یابد.

آخرین اخبار و تحولات در کشورهای عراق، مصر و سوریه با حضور مسؤولین ذی‌ربط نیز در جلسه کمیسیون امنیت ملی بررسی می‌شود.

پاسخگویی وزیر نفت به سوالات نمایندگان در کمیسیون انرژی

وزیر نفت با حضور در جلسه کمیسیون انرژی مجلس به سوالات زارعی نماینده تهران، عیسی‌زاده نماینده شاهین‌دژ و میاندوآب، سیدناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان، رسایی نماینده تهران، ثروتی نماینده بجنورد،‌قاضی پور نماینده ارومیه و میرکاظمی نماینده تهران پاسخ می‌دهد.

بررسی طرح تمدید مهلت جذب اعتبارات پروژه‌های تملک دارایی در کمیسیون برنامه

اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در جلسات هفته آینده خود به بررسی طرح‌های تمدید مهلت جذب اعتبارات پروژه‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای قانون بودجه سال1392 کل کشور، بازنگری مقررات اداری و استخدامی شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، آموزش همگانی قرآن‌کریم در خانه و ادامه رسیدگی به موضوعات مرتبط با وظایف کمیسیون در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خواهد پرداخت.

همچنین برگزاری انتخابات اجلاسیه سوم دوره نهم و انتخاب اعضای کمیته‌های سه‌گانه کمیسیون نیز در دستور کار قرار دارد.

کارگروه اجتماعی کمیسیون نیز به بررسی طرح مدیریت ادارات کل، شهرستان‌ها نواحی و مناطق آموزش و پرورش به صورت هیأت امنایی و کارگروه اقتصادی نیز به ادامه بررسی طرح اصلاح ماده(132) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و ادامه بررسی طرح استفساریه ماده(58) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و همچنین کارگروه عمومی نیز به ادامه بررسی تفریغ بودجه سال1391 کل کشور حوزه وزارت امور اقتصادی و دارایی می‌پردازند.

بررسی آخرین وضعیت بیماری کرونا در کمیسیون بهداشت و درمان

اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس استماع گزارش معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص آخرین وضعیت بیماری کرونا ،‌ بررسی مهندسی سیستم‌های سلامت با حضور مسؤولین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در دستور کار خود دارند.

همچنین رییس سازمان انتقال خون کشور درخصوص برنامه‌های آتی سازمان مذکور به اعضای کمیسیون بهداشت گزارش می‌دهد.

راهکارهای اجرائی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونان وی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

کمیسیون شوراها طرح اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس را بررسی می‌کند

اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در جلسات هفته آینده خود ضمن برگزاری انتخابات هیات رئیسه کمیسیون، به ادامه بررسی طرح اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی و تعداد نمایندگان آنها می‌پردازند.

معاون وزیر صنعت در امور صنایع معدنی در کمیسیون صنایع گزارش می‌دهد

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص عملکرد و برنامه‌های معاونت مذکور به اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس گزارش می‌دهد.

همچنین اعضای این کمیسیون ادامه بررسی طرح حمایت از مالکیت صنعتی(ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری) و طرح تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری را در دستور کاری خود دارند.

انتخاب اعضای هیأت رئیسه کارگروه‌های تخصصی کمیسیون صنایع نیز برگزار خواهد شد و کارشناسان هیات تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت ملی مس ایران نیز گزارش خواهند داد.

وزیر راه به سوالات نمایندگان پاسخ می‌دهد/ بررسی علت حادثه قطار مسافربری تهران- مشهد در کمیسیون عمران

در جلسه هفته آینده کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی علت وقوع حادثه قطار مسافربری 324 تهران- مشهد با حضور مسؤولین دستگاه‌های اجرائی بررسی می‌شود.

به گزارش ایسنا، علل وقوع سیل اخیر استانهای مازندران و گلستان و عملکرد دستگاههای اجرائی، طرح یک‌فوریتی بازنگری مقررات اداری و استخدامی شهرداریها و دهیاری‌های کشور نیز توسط اعضای کمیسیون عمران مورد بررسی قرار می‌گیرد.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی نیز برای پاسخ به سؤالات حمید رسایی نماینده تهران، موسوی لارگانی نماینده فلاورجان، سیداحسن علوی نماینده سنندج و کامیاران، محمدمهدی برومندی نماینده مرودشت، محمدحسن آصفری نماینده اراک، سیدهادی حسینی نماینده قائمشهر، علی ایرانپور نماینده مبارکه، سید امیرحسین قاضی‌زاده نماینده مشهد به نمایندگی از سؤال‌کنندگان و محمد حسن‌نژاد نماینده مرند و جلفا در جلسه این کمیسیون حضور خواهد داشت.

کارگروه مسکن و شهرسازی نیز به ادامه بررسی طرح ایجاد رونق در ساخت و ساز و تسهیل صدور پروانه ساختمانی و ادامه بررسی اصلاح قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی می‌پردازد.

بررسی پیش‌نویس طرح امر به معروف و نهی از منکر در کمیسیون فرهنگی

اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن برگزاری انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون، ادامه بررسی پیش‌نویس طرح امر به معروف و نهی از منکر را در دستور کاری خود دارند.

اصلاح موادی از قانون سازمان بازرسی درکمیسیون حقوقی بررسی می‌شود

کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس به بررسی طرح اصلاح موادی از قانون سازمان بازرسی کل کشور(اعاده شده از شورای نگهبان) می‌پردازد.

رسیدگی به سؤال ایرانپور نماینده مبارکه از وزیر کشور، رسیدگی به سؤال محسن بیگلری نماینده سقز و بانه، امیر خجسته نماینده همدان،‌عابد فتاحی نماینده ارومیه و شمس اله بهمئی نماینده رامهرمز و رامیشه از وزیر دادگستری نیز در این کمیسیون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل‌متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته و بررسی طرح حمایت از مالکیت صنعتی در کارگروه حقوق خصوصی و لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در کارگروه حقوق عمومی بررسی خواهد شد.

بررسی طرح نجات و احیاء دریاچه‌ها و تالاب‌های کشوردر جلسه کمیسیون کشاورزی

ادامه بررسی طرح نجات و احیاء دریاچه‌ها وتالاب‌های کشور در جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

موضوع آب و حقابه‌داران و قانون تعیین و تکلیف چاه‌های آب قدیمی فاقد پروانه بهره‌برداری مصوب13/4/1389 با حضور نمایندگان شورای نگهبان، وزارت نیرو، جهادکشاورزی، دیوان محاسبات، سازمان بازرسی کل کشور، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری نیز در این کمیسیون بررسی خواهد شد.

جلسه مشترک با بخش‌های تنظیم بازار وزارت جهادکشاورزی و مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره سازمان تعاون روستایی(محل تشکیل جلسه سازمان تعاون روستایی) نیز برگزار می‌شود.

هیأت تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت و هیأت تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور نیز جلسه خواهند داشت.

انتهای پیام

کد N334260