هشدار غرویان درباره طوفان بازندگان 24 خرداد

سیاسی

آیت‌الله غرویان شاگرد سابق آیت‌الله مصباح یزدی در واکنش به حمله‌های اخیر نسبت به دولت می‌گوید که نگران است از صحبت‌هایش رو در رویی با آیت‌الله برداشت شود و یا بحث‌های شخصی پیش بیاید، در صورتی که این بحث‌ها و مخالفت‌ها شخصی نیست و نشات‌گرفته از برخوردهای جناحی و مقابله با دولت است که نمی‌توان نادیده‌اش گرفت.

به گزارش ایسنا، غرویان در مورد علنی‌تر شدن مخالفت‌ها و اختلافات جریان فکری پایداری با دولت به «تدبیر» می‌گوید: همه این حرف‌ها و اتهاماتی که به آقای روحانی وارد می‌کنند، عکس‌العملی نسبت به نتیجه 24 خرداد است. در 24 خرداد رایی که آقای روحانی کسب کرد به ذائقه مخالفان تلخ آمده است. این عکس‌العمل‌ها و مخالفت‌ها در واقع مخالفت با مردم و رای مردم است.

شاگرد سابق آیت‌الله مصباح یزدی ادامه می‌دهد: مقام معظم رهبری در سخنرانی 14 خرداد فرمودند قدرت برخاسته از رای مردم محترم است و مخالفت با آن حرام است. به نظر من حمایتی صریح‌تر از این از دولت آقای روحانی توسط رهبری امکان ندارد. حتی چندین بار در سخنرانی خود از کلمه «انتخاب» و «قدرت برخاسته از انتخاب مردم» استفاده کردند.

این مدرس پیشین موسسه پژوهشی امام خمینی (ره) که تحت مدیریت آیت‌الله مصباح یزدی اداره می‌شود، در پاسخ به این سوال که «آیا سخنان اخیر رئیس‌جمهوری با فقه و شریعت در تضاد بوده که واکنش برخی روحانیون نزدیک به اصولگرایان را به دنبال داشته است؟»، اظهار می‌کند: باید سخنان رئیس‌جمهوری از لحاظ علمی، فقهی و دینی تبیین شود تا مشخص شود کجای صحبت‌های دکتر روحانی مشکل دینی و شرعی داشته است. برخی فقط به شکل کلی انتقاد می‌کنند، در حالی که این صحبت‌های کلی فایده‌ای ندارد. اگر اشکال شرعی و دینی به صحبت‌های رئیس‌جمهوری وارد می‌دانند باید مصادیق آن را مشخص کنند. باید مصادیق کلمات ایشان مشخص شود وگرنه هر کس بنا بر تفسیر خود شروع به حمله به رئیس دولت می‌کند. همان طور که شاهد بودیم قرائت جبهه پایداری از سخنان رئیس‌جمهوری باعث بروز این هجمه‌ها علیه دولت و رئیس دولت شد اما می‌توان قرائت دیگری را هم در این‌باره پذیرفت و مصادیق واقعی سخنان آقای روحانی را در نظر گرفت.

او توضیح می‌دهد: بسیاری از مطالبی که دکتر روحانی بیان کردند با قرآن مطابقت دارد. برای مثال صحبتی که اتفاقا جنجال زیادی هم توسط مخالفان دولت ایجاد کرد، صحبت از این بود که دین، وظیفه روحانیت است، نه دولت. در واقع همین طور هم هست. تبیین و تفسیر دین بر عهده روحانیت است و دولت تنها به ارزش‌ها و آموزه‌های دینی و فراگیری آن کمک می‌کند. نباید از این صحبت تفسیر غلط کرد و دولت را به ضدیت با دین متهم کرد. اینکه بگوییم دولت سکولار است و کاری به دین ندارد، از همان تفسیرات غلط و قرائت مخالفان سیاسی دولت است. در واقع از کلمات روحانی استفاده می‌کنند تا حمله‌های خود را پوشش دهند وگرنه هیچ تبیین قابل قبول و علمی برای برخوردهایشان ندارند.

غرویان ادامه می‌دهد: متاسفانه بحث علمی و فقهی هم انجام نمی‌شود. اینکه به کنایه می‌پرسند آقای روحانی در فیضیه درس خوانده یا انگلیس از همین دست شعارها و حرف‌هایی است که بر مبنای علم و فقه نیست. برای مثال، نامه امیرالمومنین (ع) به مالک اشتر به عنوان یک منشور حقوق بشر و جهانی در سازمان ملل پذیرفته شده است. حالا می‌توانیم بگوییم این نامه چون در سازمان ملل توسط کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس پذیرفته شده پس این منشور از اساس باطل است؟ قطعا این افراد در صحبت‌هایشان مغالطه‌ای صورت می‌دهند و از این طریق می‌خواهند با دولت مقابله کنند. از نظر علم منطق هم به این کار "اخذ ما به‌العرض به جای ما به‌الذات" می‌گویند که ثمره‌ای ندارد.

وی همچنین در مورد اظهارات اخیر روحانی مبنی بر اینکه «نمی‌توان به زور شمشیر کسی را به بهشت برد»، خاطرنشان می‌کند: نخست این را بدانید که جدال آیت‌الله مصباح یزدی با آقای روحانی بر سر «راه بهشت» نیست. اما این موضوع که به زور شمشیر نمی‌توان کسی را به بهشت برد، مصداق بارز «لا اکراه فی‌الدین» یا «انا هدیناه السبیل اما شاکرا و اما کفورا» است که در قرآن گفته شده. یا «من صدق رحمته غضب» به این معنی که خداوند کسی است که رحمتش بر غضبش شدت دارد. این سبقت رحمت بر غضب کجا خودش را نشان می‌دهد؟ بنابراین مشخص می‌شود که آقایان بحث علمی مطرح نمی‌کنند بلکه شعارهایی کلی می‌دهند که جز ایجاد اختلاف و نزاع و تشویش، کارایی دیگری ندارد.

غرویان برخوردهای انتقادی برخی جریان‌های سیاسی با دولت را انتقام گرفتن از رای مردم می‌داند و می‌گوید: این افراد می‌خواهند بگویند که بحث شخصی نیست گرچه کاملا مشخص است که چون کاندیدای مورد نظر جبهه پایداری و مخالفان دولت رای نیاورده است این افراد می‌خواهند از مردم به نحوی انتقام بگیرند. شاید هم این افراد می‌خواهند درباره فرمایشات بزرگان موضع‌گیری کنند اما رویشان نمی‌شود یا جرات نمی‌کنند، در نتیجه به دولت و رئیس‌جمهوری حمله می‌کنند.

این شاگرد سابق آیت‌الله مصباح یزدی تصریح می‌کند: من ترفندهایی از این دست را خوب می‌شناسم؛ ترفند قرار دادن باورهای رئیس‌جمهوری در مقابل بزرگان سیستم. اگرچه مطمئنم این ترفند دیگر جواب نمی‌دهد اما به مردم تاکید می‌کنم که منتظر طوفان‌های جدی و جدیدی از سوی شکست‌خوردگان انتخابات ریاست جمهوری سال 92 باشند. خبرها حاکی از آن است که کسانی که بازی سیاسی 92 را در کمال ناباوری‌شان باختند، الان دستور داده‌اند که تا دولت یک‌ساله نشده زمین‌گیرش کنند. متاسفانه شکست‌خوردگان اصلی انتخابات سال 92 در فکر انتقام هستند، نه فعالیت سیاسی و به دست آوردن دل مردم.

غرویان همچنین می‌گوید: اما همه این هجمه‌ها در میزان محبوبیت دولت تاثیری ندارد. مردم همچنان به انتخاب خود پایبندند و از آرامشی که بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم به وجود آمده است، راضی هستند. آثار این رضایت در واکنش‌های مردمی مشاهده می‌شود اما خواسته برخی افراد، متشنج کردن جو کشور است. آنها می‌خواهند کشور را دچار امواج و هیجانات کنند چون سودشان در همین کشمکش‌هاست. از سویی دولت و به‌ویژه آقای روحانی باید همچنان متانت خود را در مقابل این هجمه‌ها و تهمت‌ها حفظ کنند و راه خود را پیش ببرند.

انتهای پیام

کد N334244